Google Hangouts: Multiplatformní komunikační nástroj pro všechny

Používáte Facebook Messenger, WhatsApp Messenger, Viber, KiK, iMessage nebo nějaký jiný komunikační nástroj? Na světlo světa se dostává další jim podobný, ale přeci jen trochu jiný. Google na právě probíhající konferenci I/O 2013 představil Google Hangouts – službu, o které se spekuluje již několik měsíců a dříve se o ní mluvilo pod názvem Babel.

Služba nahradí původní Google Talk, Google+ Chat a videochat Google Hangout. Vše bude sjednoceno pod jedním jménem a v multiplatformní podobě. Hangouts bude dostupný pro Android, iOS a ve formě webové aplikace. Chybí vám Windows Phone? Správně. Je to záměr? Těžko říct. Dočkáme se i pro BlackBerry? Dobrá otázka, zvlášť ve světle informace, že BlackBerry Messenger bude konečně uvolněn pro iOS i Android (více informací). Na trhu „kecálků“ tak začíná být lehce „přeplněno“ a spíše než takovouto roztříštěnost bychom uvítali sjednocení.


Na obrázku je tým, který stojí za Google Hangouts

Hangouts budou velmi podobné oblíbenému WhatsApp Messengeru. Můžete se těšit na chat s jednou osobu nebo na skupinové povídání. Chaty budete moct pojmenovat, přidat jim obrázek nebo ikonku. Poznáte, zdali je druhá strana online nebo offline, jestli píše zprávu a tu vaši už si přečetla.

Jakmile se pustíte s někým do konverzace a necháte si zapnutou historii, váš chat a veškerý jeho obsah se bude ukládat do Google cloudu a tam zůstane. Vrátit se tak budete moct i k několik let starým konverzacím a pdoobně. Půjde obsah vymazat? Doufejme, že ano. A kdy se můžeme na Google Hangouts těšit? Aplikace pro Android, iOS a rozšíření pro Chrome jsou již k dispozici ke stažení.

Hangouts to na „trhu“ nebude mít vůbec jednoduché. Konkurence je velmi silná, na druhou stranu potenciál je stále obrovský a Google má obrovskou základnu uživatelů. Pokud jim dokáže službu vhodně představit, nastínit možnost provázání se svými ostatními službami a ukázat potenciál do budoucna, může mít velmi dobře našlápnuto k tomu, aby ostatní kecálky definitivně zadupal do země.

Jediné, co v Hangoutas zatím chybí je integrace SMS. Konkurenční Apple iMessage nebo Facebook Messenger SMS umí, ale Google se ohání tím, že nechce svojí novou službou zasahovat operátorům do byznysu. Uvidíme, jak dlouho mu tato pohádka pod tlakem uživatelů vydrží.

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku