Domů » Bleskovky » Google Chrome čeká řada změn, týkají se spotřeby RAM i rychlosti načítání

Google Chrome čeká řada změn, týkají se spotřeby RAM i rychlosti načítání

Webový prohlížeč od Googlu je bezesporu tím nejpopulárnějším nástrojem pro prohlížení internetu. Jako každý lidský výtvor ale ani on není dokonalý. V Googlu jsou si toho naštěstí vědomi a pro verzi 89 si přichystali několik změn. Ta největší změna se týká palčivého problému, pro který je Chrome dlouhodobě kritizován – neúměrné spotřeby RAM.

google chrome cover all
Google Chrome dostal ve verzi 89 znatelné vylepšení

V nové verzi dostal Chrome nový pokročilý alokátor paměti PartitionAlloc. Ten je optimalizován pro menší spotřebu paměti, lepší práci s volným místem a vyšší bezpečnost. Nový alokátor je využíván v rámci prohlížeče Chrome pro Android a 64bitovou verzi Windows, vylepšení rychlosti a práce s pamětí se nicméně dočkal také macOS.

Freeze-Dried Tabs in Chrome

Změny pomohly tomu, že Chrome se nyní načítá o 13 % rychleji. Změna se dotkla trvale otevřených záložek – tedy těch, které zůstávají v paměti i poté, co vypnete a znovu zapnete prohlížeč. Záložky zůstanou otevřené v odlehčené verzi, která umožní nejen prohlížení, ale také zoomování či otevírání hypertextových odkazů, zatímco se stránka načítá na pozadí.

Nepřehlédněte – Jsou aplikace pro iOS a Android bezpečné? Výzkum odhalil překvapivý výsledek

Na Androidu se vývojáři zaměřili hlavně na vylepšení používání paměti a redukci nechtěných pádů aplikace, zatímco se jim podařilo zrychlit spuštění o 7,5 %. Google také tvrdí, že Chrome o 22 % lépe zpracovává načtené stránky, o 8 % se stránky rychleji renderují a vliv na grafiku se zlepšil o celá 3 %.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

  1. Otestováno a vzápětí ihned odinstalováno zpět na verzi 78.
    Něco tak tragického a nepřehledného nemohou myslet ani vážně…

  2. Naprosto nepoužitelné. Tvůrci Chrome jsou velmi zvláštní cestou.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).