Domů » Bleskovky » Google Assistant opět o něco chytřejší. Nově vám česky řekne počasí

Google Assistant opět o něco chytřejší. Nově vám česky řekne počasí

Hlasový asistent od Googlu stále čeká na oficiální podporu českého jazyka, nicméně ani jeho absence nezastavila olomouckého vývojáře Lukáše Nováka. Tomu se podařilo „hacknout“ Assistanta, aby lépe porozuměl naší mateřštině. Konkrétně vytvořil pro Assistanta port webové aplikace Alojz, kterou dokáže využít pro sdělení aktuálního počasí v zadané lokalitě v České republice.

Bohužel příkaz pro spuštění předpovědi je stále třeba vyslovit v angličtině, například v podobě „Talk to Weather in Czech Republic“. Nicméně na přání je schopen Alojz strojově přednést předpověď v češtině, což ocení především anglicky méně zdatní. Alojz využívá dat Norského meteorologického institutu a pokrývá 134 větších měst v republice. Svou polohu nicméně nemusíte pokaždé vyslovovat, Alojz si ji zvládne zapamatovat.

google home desk

Assistant už umí částečně česky, oficiální podpora ale stále chybí

Nastavení Alojze pro Assistanta je záležitostí jednoho kliknutí, přičemž poté můžete českou předpověď využít nejen na reproduktorech Google Home, ale také na telefonech s Androidem 5.0 a vyšším či televizích. Assistant se tak po oficiální podpoře překladače Interpreter mode dočkal dalšího milníku z pohledu českého trhu. Assistant si rovněž také poradí s českými událostmi v kalendáři, pakliže máte nastavený region a jazyk na Spojené království. Doufejme, že se již brzy dočkáme plné podpory našeho jazyka.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

10 komentářů

 1. Milan Fornůsek (neregistrovaný)

  Dávám přednost US verzi angličtiny, u té budou fungovat české události v kalendáři také?

  • Michael Chrobok

   Dobrý den, u US angličtiny bohužel předčítá vše s anglickým přízvukem. To ostatně i v případě UK angličtiny, jen ten kalendář (a to jen události, nikoli připomínky) je výjimka.

 2. Lukáš (neregistrovaný)

  Co to je za pitomost. Když se v googlu nastaví jako jazyk čeština tak to umí to samé akorát že se dá zeptat i česky.

 3. Lukáš (neregistrovaný)

  Myslím u hlasového vyhledávání čeština

 4. Karel (neregistrovaný)

  To už umí dávno. Řeknu O.k google a zeptám se jaké bude počasí dnes nebo zítra nebo třeba v sobotu.a assistant mi odpoví česky. Nebo jestli bude pršet. A taky odpoví.

 5. Gusta (neregistrovaný)

  Taky teď tápu co je to assistent a co je „google“, předinstalovaná aplikace „google“ rozumněla i odpovídala česky , např kolik je hodin, jaké je počasí atd. Pak jsem stáhl „google home“ kvůli ovládání chytrých wifi zásuvek. musel jsem aktivovat „google assistenta“ a to jde pouze po přepnutí telefonu do angličtiny. No a od té doby už nerozumí česky. Nechápu kde jsou hranice mezi aplikací „google“ a „google assistent“ a „google home“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *