Domů » Bleskovky » Google a Qualcomm slibují: aktualizace Androidu a jeho zabezpečení bude výrazně rychlejší

Google a Qualcomm slibují: aktualizace Androidu a jeho zabezpečení bude výrazně rychlejší

V uplynulém týdnu se odehrála konference Google I/O, na které byly mimo jiné představeny i novinky z příští verze systému Android. Kromě viditelných změn v prostředí bude Google řešit i nejpalčivější oblast své platformy, a to (ne)vydávání aktualizací u zařízení výrobců třetích stran.

AndroidP

Veškeré smartphony, které přišly na trh s Androidem Oreo podporují Project Treble. Ten má díky oddělení jádra operačního systému od firmwaru výrobce výrazně urychlit vydávání aktualizací, avšak to neznamená, že výrobci zařízení budou zcela bez práce. K rychlejšímu vydávání updatů má napomoci nová dohoda se společností Qualcomm, na základě které bude výrobcům v době vydání Androidu P poskytnuta i integrovaná a optimalizovaná sada nástrojů a ovladačů k čipovým sadám Snapdragon 845, 660 a 636. Telefony s těmito čipsety by teoreticky mohly dostat nový Android v den jeho vydání. To ostatně dokazuje i fakt, že druhá beta verze Androidu P nevyšla pouze na telefony Google Pixel, ale i na několik dalších telefonů jiných značek.

Google otevřel veřejnosti beta program pro Android P a vydal druhou verzi pro vývojáře

Zajištěné bezpečností záplaty

Druhou kapitolou je vydávání pravidelných bezpečnostních záplat Androidu. Ty v současnosti vydává pouze hrstka výrobců třetích stran, neboť to dosud smluvní podmínky mezi Googlem a OEM nevyžadovaly. Vývojář z komunitního fóra XDA-Developers Mishaal Rahman však v týdnu odhalil, že Google pozměnil smlouvy s OEM tak, aby do nich nová ustanovení týkající se bezpečnostních záplat dostal. Podle vedoucího Android Security Davida Kleidermachera mají tato ustanovení vést k masivnímu nárůstu počtu zařízení a uživatelů, kteří pravidelné bezpečnostní záplaty dostávají; bohužel jak znějí nově nastolené podmínky, je nám v tuto chvíli neznámé.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).