Google a HTC oficiálně představili komunikátor Nexus One se systémem Android 2.1

Po mnohých spekulacích se nemožné stalo skutečností a Google společně se společností HTC včera ve večerních hodinách oficiálně odhalili komunikátor Nexus One. Po designové stránce na mě nepůsobí příliš atraktivně, nicméně pod kapotou nabízí velmi slušný hardware v čele s 1 GHz procesorem Qualcomm Snapdragon a 512 MB RAM.  Do vínku dostal nejnovější verzi systému Android 2.1, která disponuje zajímavými funkcemi a nepatrně vylepšeným vzhledem. Jen škoda, že do Evropy si jej zatím přes obchod Googlu neobjednáte.

Premiéra nového “gůgl telefonu” proběhla v kalifornském městě Mountain View, kam byly pozvány zhruba čtyři desítky novinářů převážně z amerických serverů. Kdo měl chuť, mohl na serverech Gizmodo nebo SlashGear sledovat živé zprávy, ve kterých redaktoři velmi detailně popisovali, jak celá prezentace probíhala. Po slovech chvály a výrazech jako „jedinečný, unikátní a neobyčejný“ telefon přišla na řadu samotná prezentace funkcí a novinek v Androidu 2.1. Na scéně se dokonce objevil CEO společnosti HTC, Petr Chou. Nexus One navíc získává jedno zajímavé prvenství ve způsobu distribuce, která nyní probíhá výhradně přes online obchod Google na adrese google.com/phone. Právě z této stránky by mělo být v budoucnu možné objednat i jiné telefony od Google (Nexus Two?) :-). Je škoda, že zatím se odsud telefon nedá objednat do České republiky, ale pouze do USA, Hong Kongu, Velké Británie a Singapuru, i když lze očekávat, že se to v následujících měsících změní. Kdyby to šlo rovnou, určitě by si tím Google u případných zájemců připsal malé plus. Ještě že existuje eBay, odkud se už dá přístroj za celkem rozumný peníz sehnat.

- - -

Hardwarové parametry, které jsou mimochodem docela podobné s HTC HD2 (Windows Mobile) už asi znáte nazpaměť, takže jen ve stručnosti:
Operační systém: Android 2.1
Displej: kapacitní AMOLED WVGA (800×480 px), úhlopříčka 3,7 palce
Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD 8250, 1 GHz
Rozměry: 119 × 59.8 × 11,5 mm
Hmotnost: 130 gramů včetně baterie, 100 gramů bez baterie
Paměť: 512 MB ROM, 512 MB RAM, 4 GB microSDHC karta v balení
Podporované sítě: UMTS/HSDPA/HSUPA 1/4/8 (2100/AWS/900 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS a EDGE třídy 12
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP)
GPS: integrovaná, 20 kanálů, AGPS, digitální kompas
Digitální fotoaparát: 5 MPx, autofocus, touch focus; LED blesk, záznam videa v rozlišení až 720×480 px při 20 FPS
Senzory: světelný senzor, pohybový senzor
Baterie: Li-Ion 1 400 mAh
Pohotovostní režim: 250 hodin v UMTS, 290 hodin v GSM
Max. doba hovoru: 7 hodin v UMTS, 10 hodin v GSM
Přehrávání videa: až 7 hodin
Přehrávání hudby: až 20 hodin
Internet: 5 hodin přes 3G, 6.5 hodiny přes Wi-Fi
Slot pro pam. karty: microSD/microSDHC (až do kapacity 32 GB)
Další informace: 3,5 mm výstup na sluchátka, senzorové klávesy pod displejem, trackball s možností potvrzení, haptic feedback, teflonová úprava zadní části krytu, dva mikrofony (redukce šumu)

-
Klikněte na obrázek pro zobrazení 3D pohledu na Nexus One

Je pěkné, že fotoaparát zvládá záznam videa v rozlišení 720×480 px, nicméně maximálních 20 snímků za vteřinu to dost degraduje a docela se divím, že Snapdragon nezvládne záznam v tomto rozlišení při standardních 30 FPS. Je dobře, že ve specifikaci kromě standardních údajů o výdrži nechybí také hodnoty naměřené při surfování na internetu nebo přehrávání videa. Trackball pod displejem nebude sloužit jen pro pohyb v systému a potvrzování dialogů, ale zároveň jako trojbarevný signalizátor zmeškaných událostí, hovorů a dalších upomínek. Zadní kryt má teflonovou úpravu a dokonce je zde malý kovový proužek, na který si při objednání můžete nechat vyrýt nějaký název nebo vzkaz; to je hodně osobní a originální. Jen jsem pak zvědavý, jak bude majitel třeba po roce telefon s nápisem „Miluji tě, Naděždo!“ po bazarech prodávat :-).

- - -
Takhle fotí Nexus One (fotografie byly zmenšeny a nejsou tedy v plném 5 MPx rozlišení)

Android 2.1 naservíruje upravenou podobu hlavní obrazovky, kterou může nově tvořit 5 různých ploch, mezi kterými se dá velice rychle přepínat. Přibyla celá řada widgetů a zajímavě vypadají například ty s informacemi o počasí, které spolupracují s GPS. Pozadí můžete ozdobit animovanou 3D tapetou a do třetího rozměru se převlékly i některé systémové aplikace (obrázky) nebo nabídka s programy. Celé to navíc v akci vypadá neskutečně svižně a plynule. Systém nově umí zadávat do libovolného textového pole znaky přes hlasový vstup, anglicky mluvící lidé takto mohou diktovat třeba textové zprávy nebo e-maily. V systému také naleznete aplikaci Google Earth, což osobně velice oceňuji. Jen je škoda, že aplikace zatím oficiální cestou stále nelze instalovat na paměťovou kartu, ale pouze do vnitřní paměti. Budoucí verze Androidu (2.2?) by to už ale měly umět, hurá.

Redaktor ze serveru Phandroid.com napsal, že samotné objednání telefonu přes web je naprosto jednoduché a rychlé, jen je k tomu potřeba vlastnit Google účet. Standardní cena přístroje je 529 USD a v USA jej mohou nakoupit i levněji při podepsání dvouleté smlouvy s operátorem T-Mobile. Jako platební systém se používá Google Checkout. Standardní objednávka je vyřízena hned, a pokud si budete chtít nechat vyrýt nějaký vzkaz, protáhne se celý kup ještě o 72 hodin, což nás ale zatím v Evropě vůbec trápit nemusí.

- - -

Jsem zvědavý, kdy si budeme moci do Evropy Nexus One objednat přes oficiální web Google, ale snad to nebude trvat příliš dlouho a dočkáme se třeba ještě v prvním čtvrtletí; ostatně tohle hodně závisí na nasmlouvání podmínek s tamními operátory, což třeba konkrétně v České republice zatím nefunguje tak dobře, jak by mělo. Ale nepředbíhejme a počkejme si raději na nějaké oficiální vyjádření Google.

Zdroje: Engadget, Gizmodo

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku