Domů » Bleskovky » Global Mobile Awards 2015: Nejlepšími zařízeními loňského roku se stávají…

Global Mobile Awards 2015: Nejlepšími zařízeními loňského roku se stávají…

Ani na letošním veletrhu MWC nechybělo vyhlášení cen Global Mobile Awards za nejlepší produkty ve světě mobilních technologií v loňském roce. Tato anketa se letos konala již podvacáté, pojďme se podívat na výsledky v pro nás zajímavých kategoriích.

 
Ceremoniálem letos prováděl britský herec John Cleese z komediální skupiny Monty Python 

Nejlepší chytrý telefon

V loňském roce se na prvním místě této kategorie umístil telefon, který má jedničku přímo v názvu – HTC One (M7). Tchajwanský výrobce však u poroty prvenství neobhájil, na první příčku se letos vyhoupla hned dvojice zařízení – Apple iPhone 6 a LG G3. První jmenovaný díky designu, výkonu a především úspěchu u zákazníků, LG G3 si porotu získalo designem a bezkonkurenčním displejem za příjemnou cenu.

 

Nejlepší smartphone do 100 dolarů

Souboje chytrých telefonů neprobíhají pouze v kategorii vlajkových lodí, ale i mezi těmi nejlevnějšími kousky. Díky rozmachu čínských výrobců na globální trh je dnes možné zakoupit i za malé peníze dobře vybavený smartphone. Na tuto hru navíc přistoupili i renomovaní výrobci telefonů a i v jejich nabídce se dají najít telefony, které nabídnou za málo peněz hodně muziky. Loni byla tato kategorie omezena 150 dolary a vítězství si odnesla Nokia Lumia 520, letos se limit snížil na 100 dolarů a vítězství bere Motorola Moto E. Podle poroty se jedná o model bez kompromisů, který dostává poměr ceny a výkonu na zcela novou úroveň.

 

Nejlepší tablet

Apple letos získal cenu za nejlepší telefon, v kategorii tabletů mu však loňské prvenství uzmul Microsoft. Surface Pro 3 zvítězil díky skvělému návrhu zařízení, který spojuje dva světy a umožňuje lidem bez lítosti opustit svět PC ve prospěch světa tabletů.

 

Nejlepší nositelná elektronika

Loni se prodalo téměř pět milionů chytrých hodinek a náramků a z tohoto důvodu byla na Global Mobile Awards založena nová kategorie, přičemž premiérové první místo získala Motorola s hodinkami Moto 360. Vítězství si vybojovala především díky pečlivě navrženému designu hodinek.

  

Na kompletní výsledky všech kategorií se můžete podívat na těchto stránkách. Pokud s vítězi ve výše uvedených kategoriích nesouhlasíte, můžete nám do diskuze napsat vlastní žebříček vítězů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

43 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Teda to ocenění za design iPhonu 6 moc nechápu. Pro mě je to zatím nejošklivější iPhone ze všech. Zejména v bílé barvě vypadá hrozně levně a plastově. Za co si cenu ale zaslouží je prodejnost. To se Applu povedlo.

  • Jak píšeš „pro tebe“. To co se komu líbí je individuální, mohl by jsi pochopit, že tvůj pohled je zkrátka individuální.

   Součástí designu je i jeho kvalita a když se podíváš po trhu, je to samej jack dole, „anténní proužky“, do kulata designovaný MicroUSB (2 a velmi skrovně 3:/), kulaté průduchy repro,… tedy očividně Apple udělal dobrou práci, když inspiruje tolik ostatních. Snad by jsi snad nechtěl vyzdvihnout 150. kopii Galaxy nebo opakující se (snad až do šroubku) HTC:) Snad jedině Sony, ale ani ten neudělal za dva roky zpětně žádný pokrok.

   Já tedy iP6 tedy plně chápu.

  • Michal (neregistrovaný)

   Tohle je taky individuální a někomu se to líbí [odkaz] a to je připad iPhonu 6. Dal bych mu to za úspěch, ale designem se řadí mezi ostatní Alcately, Zopo a další čínskou chamraď. Opravdu se to nedá srovnat s iPhonem 5s.

 2. borix (neregistrovaný)

  Ono nic proti, ale téměř žádné zařízení nevyniká designem a iPhone potří k tomu horšímu. Ale neboj Johny nám to vysvětlí :-)

  • Johny (neregistrovaný)

   Neni co, každýmu se líbí něco jiného. Já vim proč tu cenu iPhone za design získal, ty ne a stejně tak vim, že je naprosto marný se to vám dvěma pokoušet vysvětlovat ;-) Pokud máte zájem to vědět, tak si něco nastudujte. Třeba co to „design“ znamená.

  • Je to tak – vyzerať nahovno a zároveň mať premakany dizajn môže naozaj spolu koexistovať

  • Lister0 (neregistrovaný)

   Johny, design je především o funkčnosti, ne jen o vzhledu, což ale v případě telefonu moc nechápu. Všechny jsou z hlediska designu v podstatě stejné. Mají displej, tlačítka často stejná (hlasitost, na foťák atd.). Řeší se vnitřní uspořádání? Nevím. Materiály jsou lepší než u předchozích iPhonů. Ale třeba se ohýbá, takže uživatelsky děsný vopruz, displej nevyniká a ani jinou funkčností nepřevyšuje ostatní (výdrž, foťák apod.). V tomto případě jde asi opravdu o vzhled, nikoliv celkově o design. Jo, má dobrou čtečku otisků, to jo.

  • Lister0 (neregistrovaný): Ohýbá se iP6+ (a to ještě ne všechny), oceněn byl iP6.

  • borix (neregistrovaný)

   Johny: Všiml jsem si, že se snažíš tomuhle tématu porozumět a máš nějaké elementární znalosti – podle toho, jak seš si jistej, máš ještě hodně co dohánět. Nesrovnávej se s někým, když nevíš jestli není o několik kategorií dál něž ty ;-)

  • Johny (neregistrovaný)

   Lister: přesně tak, je to kombinace funkce a vzhledu. U takového zařízení jako je telefon se musíš ptát u funkce ale nejen na to, jestli máš dobře umístěnou čočku fotoaparátu – což nemusí být hlavní funkce zařízení, ale především co od zařízení očekává uživatel. Pokud si člověk koupí iPhone, tak ať se to tu líbí někomu nebo ne, očekává, že to zařízení bude vidět, bude jasně identifikovatelné, bude působit kvalitním uceleným dojmem a řekne „koukej, mám iPhone“… I tohle jsou kriteria, která musíš při hodnocení designu brát vpotaz a chápu, že proužky na zádech jsou pro někoho děsně nepřekonatelný problém, ale právě z hlediska designu fungují skvěle. Protože pokud telefon kdekoliv držím u ucha, sotva si ho někdo splete s jiným zařízením. Přítom pořád působí kvalitně, není to rozbitý produkt, je to jednotné ucelené zařízení. Nikdy jsem se o tomhle s nikym nehádal a hádat nebudu, protože většina lidí tohle prostě těžko přenese přes srdce a vyvolá to pindy jako „ty si ovce, kdyby ti pozlatili hovno…“. Stačí se podívat tady do diskuze a to jsem ještě nic neřekl.

  • Johny (neregistrovaný)

   Borix: jsem si jistej, že nejsi o několik kategorii dál, tak nevím na co si tu hraješ ;-) Předně bych ti doporučil řídit se dle vlastních slov, náfuko.

  • borix (neregistrovaný)

   Johny: K tomu nemám co dodat. Člověk by neměl poučovat o něčem, čemu sám moc nerozumí.

  • Johny (neregistrovaný)

   Borix: a z čeho tak soudíš? Takovejch namachrovanejch blbečku jsem viděl, co si stáhnou PS a hned ví. Tak můžem začít. Ukaž, že máš aspoň aktuální CC, jestli se máme o čem bavit. ;-) [odkaz]

  • Johny – v dnešní době už to ale není tak, že by byl iPhone nějak výjimečný a způsoboval takový ten wow efekt. A pokud si někdo kupuje iPhone s tím, jak to světu ukáže, tak je to jenom debil. iPhone už není ničim rozdílný, ničím neobvyklý, to že byl dřív cenou a kvalitou jinde už roky rozhodně neplatí. Pro mě je iPhone naprosto nudný zařízení, který vídám vpodstatě denně a osobně ho za nějaký punc luxusu nepovažuju. A wow efekt iPhone vyvolá, ale jen u těch, co na něj nemají.

  • Johny (neregistrovaný)

   Menty: iPhone mam a furt to tak je, furt je to něco exkluzivního, i když se ti to zdát nemusí. Rozhodně víc než kterýkoliv samsung, LG, nokia… Stejně tak nehodlam řešit kvality lidí, co si to kvůli tomu kupujou.

  • Menty: Tak zařízení, které je zaměřeno na masy skutečně nemá vyvolávat punc luxusu:) (pokud se nebavíme o módních výstřelcích postavených na sériovém modelu). Na luxus se zaměřují jiní, moc jich není, ale někteří ano. A ceny jsou samozřejmě adekvátně „ustřelené“. (např. Tag Heuer, Vertu). Apple je jen a pouze masovka. Kvalitní, ale masovka. Ale i Apple umí zamířit do luxusu, budou tam spadat některé edice Watch.

  • Johny (neregistrovaný)

   UNI: jinak zajímavost že Apple Watch získali prestižní iF cenu za design :-) [odkaz]

  • Johny – To, že je to něco exkluzivního ti přijde proto, že to vlastníš ty, kdybys vlastnil něco jinýho, názor budeš mít jinej. To je jak tvrdit, že Škodovky jsou šunt, který má kde kdo, a pak si koupit Superba a připadat si exkluzivně. Já výrobky od Applu používám už dlouho (teda krom telefonu), ale nikdy mi nepřišlo, že bych si v tramvaji sedl a všichni na to čuměli, jak péra z gauče. Takže opačně – exkluzivní to není, i když se ti to zdát může. A to nemyslím zle, to tak prostě je. Pro mě osobně je daleko exkluzivnější např. Note 4, který jen tak někdo nemá (i proto, že je to svym způsobem specifický zařízení), než iPhone, který má být nejspíš exkluzivní jenom proto, že ho vyrábí Apple. Cena není exkluzivita, když to vidíte kolem sebe denně, je to rutina a obyčejnost i když se to tak některým uživatelům zdát nemusí.

  • Johny (neregistrovaný)

   Menty: není to z toho, že to vlastním já, ale z toho že vidim, jak na to lidi reagují oproti jiným telefonům. O zbytku nehodlam spekulovat. Rukou mi prošlo spoustu telefonu z nejvyšší třídy a na žádnej lidi nereagují tak jako na iPhone. Tečka.

  • Ono je to těžký si to přiznat, to já chápu. V tomhle se bohužel asi neshodneme, neber si to osobně, ale nějak tak trochu přemýšlím, kolik ti vlastně je let, je pravda, že pokud je někomu 15, tak je mezi spolužáky s iPhonem král, když jsem chodil na střední, tenhle jev jsem tam občas pozoroval.

  • Martin (neregistrovaný)

   Pane bože a jak se ta deviace projevuje, to k tobě běžej a chtějí si šáhnout? Já měl před rokem iPhone 5s a rozhodně jsem si nevšiml, že někdo udiveně reaguje. Ale možná, že jo, já když používám telefon, tak se nedívám, jestli se někdo dívá.

  • Johny (neregistrovaný)

   Menty: nevím jak ti to vysvětlit. Já nemám iPhone kvůli tomu jak vypadá. Mám ho kvůli práci kterou dělam a jak trávím svůj volný čas, tak mi prosím tohle nevnucuj. Jen ti říkám, jaké mám zkušenosti, nikoliv že mám iPhone kvůli image.

  • Johny (neregistrovaný)

   Martin: nevím co si měl, ale když třeba sedim s kámošema v hospodě nebo když jdu někam s nějakou holkou, často se zeptaj „ty máš iPhone, můžu se podívat?“ Nikdy se mi ale nestalo, že by mi řekli: „Ty máš HTC Sensation nebo ty máš Galaxy? A lumie jsou tuplem lidem někde. Jedinná vyjímka snad byla bílá lumia 800 kdysi.

  • lerion (neregistrovaný)

   Johny naprosto s tebou souhlasim. Taky chci byt stredem pozornosti. Proto mam BlackBerry Passport. A majitele iPhonu jen koukaji…

  • Lister0 (neregistrovaný)

   Johny: iPhone6 není špatný telefon, je i celkem hezký. Bojím se ale, že je vyjímečný a pozoruhodný hlavně díky image, kterou za léta získal a z velké části taky díky iOS, který nikdo jiný nemá. Kdyby někdo udělal něco jako iPhone 6, ve stejné kvalitě, ale bylo to ZTE a dali tam Android, tak ten telefon zapadne. Design HW není nic světoborného a ve verzi 6 je i celkem dost zaměnitelný. Do 5S mi přišel vyjímečnější. Berte to všichni jen jako můj dojem. Mimochodem, nikoho neodsuzuju za to, že iPhone vlastní a to z jakéhokoliv důvodu.

  • Johny (neregistrovaný)

   Určitě je to hlavně díky image. Tohle ani nezpochybňuji. Stejně tak si myslím, jak říkáš, že kdyby i do iPhonu dali Android, tak zdaleka ten telefon to ocenění nezíská – i když zase, co je tam za konkurenci, že. Na druhou stranu spojení iOS a vzhledu iPhonu se mi líbí. Líbí se mi, jak ten design působí na smysly. Spousta výrobců dělá design pouze na vzhled. Když se ale podíváš na tlačítko na iPhonu, máš prostě potřebu si to osahat, zvlášť když k němu připojí touch id. Přechody povrchu materiálů, ze satinovaného matu do chromu, to prostě na člověka působí.

 3. lerion (neregistrovaný)

  Diky Johny. Víš, nejsi jediný grafik na světě. (a podle těch tvých kydu tady podle mě máš I do grafika daleko…)

 4. orgasmic (neregistrovaný)

  Zvlastni, iPhone 6 byl v hodne redakcich kritizovan za design, na LG G3 se snasela kritika za vybledly display a pak sve kategorie vyhraji?

  Tahle soutez je o nicem :)

  • iPhone 6 byl sice designově „nudný“, vypadá jako iPad, ale teď jej mnozí napodobují = ÚSPĚCH..   LG G3 naopak přinesl top HW ve spojení s QHD displejem za přijatelný peníz. Tento displej ostatní nenabízeli, proto obdržel cenu za displej. (První 4K TV nebyly, a lowend 4K TV také nejsou co do kvality obrazu TOP, ale plus je za tu technologii)..

 5. PDD (neregistrovaný)

  S porotou souhlasim.G3 si viteztvi zaslouzi a iphone..no dejme tomu ze taky.A co se hodinek tyce tak Moto360 jsou jasny vitez:)

 6. iPhone 6 se mi moc nelíbí, ale v té slabé konkurenci, proč ne (HTC ani Samsung nemají nic co by mohlo konkurovat, Lumia 930 by tam asi být mohla nebo nějaké Sony, ale u obou už je ten design koncept starý). LG taky není špatné a na mě působí lépe než iP6 (když se nehodnotí SW).

  U tabletu tam se není o čem bavit, Surface koncept zatím nemá konkurenci.

  I když na MWC jsou nějaké zajímavé novinky v hodinkách, tak do teď byly Moto taky nejhezčí.

  • No prodejní výsledky ti nedávají za pravdu, Surface MS odpískal:)

  • Johny (neregistrovaný)

   To že tenhle rok byla velmi slabá konkurence ti podepíšu. Sám mam k iPhonu i některé výtky. Jsem zvědav tento rok, myslím že na design bude kvalitní :-)

  • lerion (neregistrovaný)

   Vazne? A proc tedy Surface 3 Pro lame prodejni rekordy?

  • Surface koncept znamená „Surface rodina“ od Surface RT přes Surface Pro až po Surface Pro 3, který v sobě má vždy stojánek a extrémně úzkou ale zato funkční klávesnici jako kryt. A u PRO řady k tomu navíc nabušené vnitřnosti.

   Ty asi mluvíš o Surface RT nebo Surface 2, které zřejmě nebudou mít následovníka. Ale i to je otázka, protože Windows 10 by měl jet i na ARMu. Takže možná Surface mini nebo něco podobného…

   Jinak pro hodnocení kvality produktu jsou u mě prodejní výsledky naprosto irelevantní. Lidé jsou stádo o čemž se opakovaně přesvědčujeme nejen u mobilních telefonů, ale třeba také slevových akcí nebo jiných produktů.

  • to Johny: Máš nějaké signály? Určitě bude posun v nositelné elektronice, ale u mobilů jsem skeptický.

   Ani ohebný display zatím nepomáhá. Jedině, že by MS měl nějaký Surface Phone pro W10 nebo by Apple opět změnil design, ale imo to po roce nedělá, to bývají jen aktualizace.

  • Je Surface a Surface Pro, příp. doplněné číslem generace. Takhle debilní PR není z mé hlavy, ale z hlavy MS, pak se to všem dokola plete….

   lerion (neregistrovaný): No tak upřímně, jaké laťky nastavil Surface Pro v předešlých generacích, to se není čemu divit, že láme „rekordy“:)

  • wtf (neregistrovaný)

   UNI len dufam ze nejdes porovnavat predaje plnohodnotného PC s lacnymi tabletmi..

  • Uni: len ty si to mozes vylozit ako pometeny to co spellshaper napisal. Kuknem na foto alebo nazov oceneneho Surface a viem vo co go. Len ty musis zjavne furt slovickarit. A ano, Surface koncept je trafeny klincek po hlave :)

  • TomasSX1: Neslovíčkařím, Surface je něco jiného než Surface Pro, tak jako je něco jiného Windows RT a Windows Rt.

   BTW. já vlastně ani nevím, co to je to mýtické „Surface koncept“, jako odnímatelná klávesnice bez vlastního napájení? Ale no tak….

  • Tu nikto ale nohovoti o architekture CPU a OS co na tom bezi. Hovori sa tu v celom clanku o dizajne a konstrukcii. Takze slovickaris. Ci uz zoberies do ruky Surface alebo Surface Pro ta navonok nevidis rozdiel. Vsetky maju stojanky, odpojitelnu klavesnicu atd atd. A ano,ta klavesnica je celkom vychytana vec. Ukaz mi este jednu taku klavesnicu ktora splni funkcnost a pritom je pouzitelna ako kryt (hrubka) nenajdes. A ze je nema vlastnu bateriu? Who cares?

  • TomasSX1: Prakticky jakýkoli 2in1….

  • jj Uni. Urcite ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).