Galaxy S24 Ultra má přijít o 10× periskop. Samsung vidí budoucnost ve vysokém rozlišení – SMARTmania.cz

Galaxy S24 Ultra má přijít o 10× periskop. Samsung vidí budoucnost ve vysokém rozlišení

Samsung Galaxy S23 Ultra v bílé barvě
  • Chystaný Samsung Galaxy S24 Ultra prý přijde o 10× teleobjektiv
  • Namísto něj prý Korejci nasadí 50Mpx snímač s 5× přiblížením
  • Teleobjektivy by v budoucnu mohly nahradit 200Mpx snímače

Smartphony Galaxy Ultra tvoří už několik let vrchol nabídky v portfoliu konvenčních smartphonů Samsungu. Korejský výrobce do nich nasazuje ty nejlepší technologie, především klade důraz na fotovýbavu – dopřává jim jednak hlavní fotoaparáty s vysokým rozlišením a také dvojici teleobjektivů s různými stupni optického přiblížení. Chystaný model Galaxy S24 Ultra na tom nemá být jinak, ačkoliv podle informátora Ice Universe bude jeho papírová fotovýbava výrazně ochuzena.

Galaxy S24 Ultra prý přijde o 10× periskop

Už od řady Galaxy S21 používá Samsung u modelů Ultra periskopický teleobjektiv s 10násobným přiblížením, který je schopný až 100× hybridního zoomu. Korejci si na této schopnosti zakládají, zejména se chlubí funkcí „Space Zoom“, která umí tvořit detailní snímky Měsíce. Co na tom, že jsou zčásti vymyšlené umělou inteligencí?

Přestože je 10× optický zoom u vrcholných Samsungů vlajkovou funkcí, informátor Ice Universe tvrdí, že budoucí generace o něj přijde. Galaxy S24 Ultra má sice i nadále disponovat dvěma teleobjektivy, avšak „pouze“ s 3 a 5× přiblížením. Druhý jmenovaný fotoaparát má být postaven na zbrusu novém 50Mpx snímači o fyzické velikosti 1/2,52″, což znamená, že každý pixel má mít velikost 0,7 mikronu. Větší množství pixelů má přinést více detailů, dá se tedy předpokládat, že schopnost 10× přiblížení zůstane zachována – jenom se bude tvořit zčásti optickým přiblížením a zčásti digitálním výřezem. Jak to bude se „Space Zoomem“, v tuto chvíli netušíme.

Budoucnost je ve vysokém rozlišení

V ořezávání snímků s vysokým rozlišením Samsung vidí budoucnost. Ve svém nejnovějším blogovém příspěvku tvrdí, že výřezy z 200Mpx snímačů ISOCELL HP2 a HP3 disponují srovnatelnou kvalitou s optickými teleobjektivy, a kromě toho mohou nabídnout pokročilé funkce, jako je HDR nebo vysoká snímkovací frekvence videa. Jejich výhodou má být rovněž schopnost vytvářet lepší portrétní snímky bez zkreslení, které způsobuje příliš široký snímač.

Srovnání výřezu z 200Mpx snímku a 11Mpx teleobjektivu

Samsung ořezy ze svého 200Mpx senzoru napřímo srovnává s 11Mpx snímačem s 3× optickým (3,9× hybridním) přiblížením – oba snímky vypadají kvalitativně podobně. Samsung navíc uvádí, že pokud by byla před 200Mpx snímač nasazena optika s 3× přiblížením, mohli bychom se ve výsledku dočkat 6-12× bezztrátového přiblížení.

Výřez z 200Mpx snímku v kombinaci s 3× optickým přiblížením

Pokud Samsung vidí budoucnost ve 200Mpx snímačích, nabízí se otázka, zda má vůbec nějaký smysl nasazovat do chystaného Galaxy S24 Ultra samostatný 3× teleobjektiv. Naopak použití senzorů s vysokým rozlišením pro bezztrátový zoom dává smysl u smartphonů, které dedikovaný teleobjektiv nemají, například těch s ohebným displejem.

0 %

Trust Meter

Nakolik věříme tomuto úniku?

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku