TOPlist

Je to fotka, nebo render? Unikátní funkce Samsungu pro focení Měsíce má závažnou trhlinu

mesic moon unsplash
  • Funkce Space Zoom měla napomoci k lepším fotkám Měsíce 
  • Místo toho do snímků doplňuje umělá data, aby byly výsledky detailnější i ostřejší 
  • Pomocí jednoduchého testu na to přišel uživatel Redditu 

Ačkoliv speciální funkce „Space Zoom“ od Samsungu, která poprvé přišla v roce 2020 u modelu Galaxy S20 Ultra, už delší dobu vzbuzuje určité dohady, jediné vlákno na Redditu nyní korejského výrobce jasně usvědčilo, že opravdu nejde jen o běžnou fotografii.

Technologie Space Zoom využívající stonásobného hybridního přiblížení měla zásadně vylepšit vykreslení Měsíce při focení právě vlajkovými telefony značky Samsung. Už v roce 2021 se výrobce hájil, že do fotografií nic nepřidává, ale pouze využívá AI pro detekci měsíce a poté odstraní šum a neostré části snímku, aby byl předmět zobrazen detailněji. To ale nebyla pravda, protože některé detaily jsou prokazatelně dokresleny uměle. Na snímcích výše můžete vidět původní obrázek a pak jeho vylepšenou verzi.

samsung space zoom AI
Samsung na tomto schématu vysvětluje, jak vytváří fotografii Měsíce

Výrobce následně na jihokorejské verzi fóra Samsung Community upřesnil, že si při sestavování pomáhá strojovým učením a umělou inteligencí a rovnou přidal i schéma, na kterém upřesňuje, jak k „vytvoření“ fotografie dochází. Přidává také komentář, ve kterém celý proces odhaluje: „Umělá inteligence nejprve detekuje scénu na základě modelů vytrénovaných díky strojovému učení na stovkách tisíc obrázků. Jakmile algoritmus identifikuje specifickou scénu, například Měsíc, nabídne vylepšení detailů, eliminuje rozmazání a šum. Skutečná fotografie pak bude kvalitnější než co uživatel vidí v hledáčku. To je způsobeno dodatečným zpracováním snímků pomocí AI, ke kterému dochází při pořizování a ukládání fotografie,“ uvádí Samsung.

Že se tak skutečně děje, upozornil jeden z uživatelů na Redditu. Telefonem vyfotil snímek Měsíce v mizerném rozlišení, který postrádal jakékoliv detaily. Záznam z pořízení si můžete prohlédnout zde. Nebylo tedy odkud je vzít, ale Samsung S23 Ultra přesto „vyfotil“ fotografii s jasně viditelnými krátery. Ačkoliv to technologický gigant odmítal přiznat, do fotografií zasahuje a uměle přidává cizí elementy. V tomto případě už se nejedná o pravou fotku ale spíše o počítačovou nebo generativní fotografii. Na druhou stranu, opravdu někdo věří tomu, že by při 100× přiblížení byl smartphone byl schopný pořídit „fotku“ Měsíce v takové kvalitě?

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku