Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Foxconn od října propustil 50 tisíc zaměstnanců. Na vině jsou horší prodeje smartphonů

Foxconn od října propustil 50 tisíc zaměstnanců. Na vině jsou horší prodeje smartphonů

Trh se smartphony je nasycen. Jejich prodeje již nerostou tolik, jako před lety, a spousta značek se musí vyrovnávat s poklesem zájmu. Výjimkou není ani Apple, který v minulém kvartále prodal méně iPhonů než v ve stejném čtvrtletí o rok dříve. Tento stav pocítí nejen Apple samotný, ale i spousta dodavatelů, kteří jsou na úspěchu cupertinského giganta závislí.

Foxconn propouští dříve než obvykle

Jedním z nich je i čínský Foxconn, v jehož továrnách se montují mimo jiné i iPhony. Foxconn má spoustu vlastních zaměstnanců, na nejsilnější měsíce v roce pak najímá posily, aby byl schopen pokrýt předvánoční produkci. Tito sezónní zaměstnanci jsou obvykle po Novém roce propuštěni, letos však Foxconn sáhl k propuštění mnohem dříve; údajně s ním začal už v říjnu a od té doby snížil stavy o 50 tisíc lidí.

Foxconn chce propouštěním zaměstnanců a slučováním divizí snížit provozní náklady; letos chce například ušetřit 2,96 miliard dolarů. Nedávno například sloučil divize, ve kterých se montují MacBooky a notebooky značek Dell a Acer.

Pracovní místa ruší i druhá největší montovna iPhonů, společnost Pegatron. Apple údajně několikrát po sobě snížil objednávky nových iPhonů, jelikož předběžné počítal s vyšším zájmem, než ve skutečnosti je.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Tak když lidi nakupují jako Uni z bazaru…

 2. Jarda (neregistrovaný)

  Chtěli mlaskat.
  Na to musí být však minimálně dva.
  Vše jednou začíná a končí.

 3. PetrV (neregistrovaný)

  Hlavně automatizují výrobu , kde lidé už nejsou potřeba

  • Franta Tyčka (neregistrovaný)

   A kdo se o ty automaty postará?
   Automaty?
   Mají smolíka, Číňan už to nechce, hurá na Inda, Afričana.
   Jo ale ti zase nemají prachy, viz.Apple.
   Tak na Mountfiielda, a máte to zadarmo.
   To nejde? Aha, kruh se uzavírá.

 4. htcjirka

  Není divu, že ty křápy od Applu nefrčí..

  • lukass71

   Stejne jako krapy od jakekoliv jine spolecnosti, trh se smartphony stagnuje obecne, ale to ty asi nepochopis.. :D

   • htcjirka

    Trh nestagnuje, jen uz je jasno jak Apple sidi jak hw, tak i sw.

   • Taran (neregistrovaný)

    Trh samozrejme stagnuje a je nasycen. Trocha ekonomickeho prehledu a sledovani faktu by ti neuskodilo. Rostlo jen Xiaomi a Huawei, ale to logicky kvuli prodejum lowend zarizeni, ze kterych neni zisk. HW od Apple je objektivne kvalitni, alespon co se tyka procesoru, displeje (Samsung), atd. a celkoveho zpracovani. Apple samozrejme neni vyrobcem telefonu, ale vse si sam kvalitne navrhuje. Zarizeni vydrzi bezchybne fungovat 4 a vice let. Dalo by se bavit o architekture procesoru a celkoveho fungovani, ale na to nemas dostatecne vzdelani a znalosti. Papouskovani reklamy je o nicem z tve strany.

   • lukass71

    htcjirka: Ne, trh proste stagnuje, inovaci uz je rok od roku mene, telefony uz jsou na takove urovni, ze nikdo nema potrebu menit po 2 letech. Prodeje se tento rok zhorsily jak u Applu, tak treba i u tveho nove oblibeneho Samsungu. Meles s*acky jako vzdy.

   • htcjirka

    Ano, zejmena u Apple nejsu zadne inovace, u ostatnich jsou, u Apple ne. A prodeje Apple bych nezminoval, tam museji dohanet cenou, aby z troho mala neco bylo.

   • htcjirka: 9 babek z 10ti zisku z mobilů, prej trocha. Tak tohle je perla i na tebe ???

   • lukass71

    Tak mi tu napis inovace z S8 na S9, blbe. Taky inovace proste minimalni, to same LG, Xiaomi, HTC…, Oneplus a Huawei se alespon dramaticky zlepsily z predchozich let, ale inovace nad konkurenci nic moc.

  • Asdf (neregistrovaný)

   To zní hodně odvážně od někoho, kod má v nicku HTC, tedy výrobce, který prodává rok od roku méně a méně mobilů a je skoro před krachem ;)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel