Foxconn od října propustil 50 tisíc zaměstnanců. Na vině jsou horší prodeje smartphonů

Trh se smartphony je nasycen. Jejich prodeje již nerostou tolik, jako před lety, a spousta značek se musí vyrovnávat s poklesem zájmu. Výjimkou není ani Apple, který v minulém kvartále prodal méně iPhonů než v ve stejném čtvrtletí o rok dříve. Tento stav pocítí nejen Apple samotný, ale i spousta dodavatelů, kteří jsou na úspěchu cupertinského giganta závislí.

Foxconn propouští dříve než obvykle

Jedním z nich je i čínský Foxconn, v jehož továrnách se montují mimo jiné i iPhony. Foxconn má spoustu vlastních zaměstnanců, na nejsilnější měsíce v roce pak najímá posily, aby byl schopen pokrýt předvánoční produkci. Tito sezónní zaměstnanci jsou obvykle po Novém roce propuštěni, letos však Foxconn sáhl k propuštění mnohem dříve; údajně s ním začal už v říjnu a od té doby snížil stavy o 50 tisíc lidí.

Foxconn chce propouštěním zaměstnanců a slučováním divizí snížit provozní náklady; letos chce například ušetřit 2,96 miliard dolarů. Nedávno například sloučil divize, ve kterých se montují MacBooky a notebooky značek Dell a Acer.

Pracovní místa ruší i druhá největší montovna iPhonů, společnost Pegatron. Apple údajně několikrát po sobě snížil objednávky nových iPhonů, jelikož předběžné počítal s vyšším zájmem, než ve skutečnosti je.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Tak když lidi nakupují jako Uni z bazaru…

 2. Jarda (neregistrovaný)

  Chtěli mlaskat.
  Na to musí být však minimálně dva.
  Vše jednou začíná a končí.

 3. PetrV (neregistrovaný)

  Hlavně automatizují výrobu , kde lidé už nejsou potřeba

  • Franta Tyčka (neregistrovaný)

   A kdo se o ty automaty postará?
   Automaty?
   Mají smolíka, Číňan už to nechce, hurá na Inda, Afričana.
   Jo ale ti zase nemají prachy, viz.Apple.
   Tak na Mountfiielda, a máte to zadarmo.
   To nejde? Aha, kruh se uzavírá.

 4. Není divu, že ty křápy od Applu nefrčí..

  • Stejne jako krapy od jakekoliv jine spolecnosti, trh se smartphony stagnuje obecne, ale to ty asi nepochopis.. :D

   • Trh nestagnuje, jen uz je jasno jak Apple sidi jak hw, tak i sw.

   • Taran (neregistrovaný)

    Trh samozrejme stagnuje a je nasycen. Trocha ekonomickeho prehledu a sledovani faktu by ti neuskodilo. Rostlo jen Xiaomi a Huawei, ale to logicky kvuli prodejum lowend zarizeni, ze kterych neni zisk. HW od Apple je objektivne kvalitni, alespon co se tyka procesoru, displeje (Samsung), atd. a celkoveho zpracovani. Apple samozrejme neni vyrobcem telefonu, ale vse si sam kvalitne navrhuje. Zarizeni vydrzi bezchybne fungovat 4 a vice let. Dalo by se bavit o architekture procesoru a celkoveho fungovani, ale na to nemas dostatecne vzdelani a znalosti. Papouskovani reklamy je o nicem z tve strany.

   • htcjirka: Ne, trh proste stagnuje, inovaci uz je rok od roku mene, telefony uz jsou na takove urovni, ze nikdo nema potrebu menit po 2 letech. Prodeje se tento rok zhorsily jak u Applu, tak treba i u tveho nove oblibeneho Samsungu. Meles s*acky jako vzdy.

   • Ano, zejmena u Apple nejsu zadne inovace, u ostatnich jsou, u Apple ne. A prodeje Apple bych nezminoval, tam museji dohanet cenou, aby z troho mala neco bylo.

   • htcjirka: 9 babek z 10ti zisku z mobilů, prej trocha. Tak tohle je perla i na tebe 😂😂😂

   • Tak mi tu napis inovace z S8 na S9, blbe. Taky inovace proste minimalni, to same LG, Xiaomi, HTC…, Oneplus a Huawei se alespon dramaticky zlepsily z predchozich let, ale inovace nad konkurenci nic moc.

  • Asdf (neregistrovaný)

   To zní hodně odvážně od někoho, kod má v nicku HTC, tedy výrobce, který prodává rok od roku méně a méně mobilů a je skoro před krachem ;)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *