Domů » Bleskovky » Foxconn od října propustil 50 tisíc zaměstnanců. Na vině jsou horší prodeje smartphonů

Foxconn od října propustil 50 tisíc zaměstnanců. Na vině jsou horší prodeje smartphonů

Trh se smartphony je nasycen. Jejich prodeje již nerostou tolik, jako před lety, a spousta značek se musí vyrovnávat s poklesem zájmu. Výjimkou není ani Apple, který v minulém kvartále prodal méně iPhonů než v ve stejném čtvrtletí o rok dříve. Tento stav pocítí nejen Apple samotný, ale i spousta dodavatelů, kteří jsou na úspěchu cupertinského giganta závislí.

Foxconn propouští dříve než obvykle

Jedním z nich je i čínský Foxconn, v jehož továrnách se montují mimo jiné i iPhony. Foxconn má spoustu vlastních zaměstnanců, na nejsilnější měsíce v roce pak najímá posily, aby byl schopen pokrýt předvánoční produkci. Tito sezónní zaměstnanci jsou obvykle po Novém roce propuštěni, letos však Foxconn sáhl k propuštění mnohem dříve; údajně s ním začal už v říjnu a od té doby snížil stavy o 50 tisíc lidí.

Foxconn chce propouštěním zaměstnanců a slučováním divizí snížit provozní náklady; letos chce například ušetřit 2,96 miliard dolarů. Nedávno například sloučil divize, ve kterých se montují MacBooky a notebooky značek Dell a Acer.

Pracovní místa ruší i druhá největší montovna iPhonů, společnost Pegatron. Apple údajně několikrát po sobě snížil objednávky nových iPhonů, jelikož předběžné počítal s vyšším zájmem, než ve skutečnosti je.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments