Apple opět snižuje produkci iPhonů, tentokrát o 10 procent

Na začátku letošního roku Apple oficiálně přiznal, že očekává meziroční pokles příjmů způsobený zejména nižší poptávkou po vlastních telefonech. Vyplnily se tak prognózy analytiků, kteří tuto situaci očekávali na základě informací z dodavatelského řetězce ke konci loňského roku. Nyní podle japonského serveru Nikkei navíc dochází k dalšímu snižování objednávek.

Apple prý původně v tomto čtvrtletí počítal s produkcí 47 – 48 milionů telefonů, koncem prosince však požádal dodavatele, aby produkci snížili na 40 – 43 milionů kusů. Omezení výroby se má týkat všech modelů, zejména posledních iPhonů Xs, Xs Max a Xr. Apple loni v prvním kvartále prodal celkem 52,21 milionů iPhonů, letos už bohužel přesná čísla prodaných kusů zveřejňovat nebude.

Snížení ceny v Číně

Očekávané zhoršení finančních výsledků za minulý kvartál Apple mimo jiné obhajuje sníženým zájmem o iPhony v Číně. Tuto situaci Apple řeší poměrně neobvyklým způsobem – snížením prodejní ceny. Neděje se tak pouze u obchodníků třetích stran, ale i přímo  u Applu; sleva činí až 450 juanů, což je asi 1 500 korun. Nejvíce byl paradoxně zlevněn iPhone Xr.

V případě Apple se jedná o krok, ke kterému nikdy v historii společnosti nedošlo; Apple si ceny aktuální generace iPhonů drží až do představení generace příští, přičemž slevy neposkytuje dokonce ani na Black Friday. Jsme zvědaví, zda Apple přikročí ke snížení ceny iPhonů i v dalších zemích, aby alespoň trochu povzbudil klesající prodeje.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku