Domů » Bleskovky » Finanční výsledky Applu za Q4 2013: Rekordní zisk, prodejní čísla iPhonů přesto analytiky neuspokojila

Finanční výsledky Applu za Q4 2013: Rekordní zisk, prodejní čísla iPhonů přesto analytiky neuspokojila

Společnost Apple zveřejnila hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku. Přestože je generální ředitel Apple Tim Cook s výsledky velmi spokojen, cena akcií společnosti po zveřejnění výsledků klesla o šest procent. Může za to především nižší počet prodaných iPhonů v posledním čtvrtletí loňského roku a slabší předpověď pro první čtvrtletí roku letošního oproti očekávání analytiků.

Apple za Q4 2013 vykázal tržbu 57,6 miliard USD, což je o 3 miliardy USD více než loňském roce, čistý zisk byl téměř stejný jako v loňském roce – 13,1 miliard USD. Tato čísla mírně předčila očekávání analytiků, kteří počítali s obratem 57,5 miliard USD. Apple na konci loňského roku prodal 51 milionů telefonů iPhone, 26 milionů tabletů iPad a 4,8 milionu počítačů Mac. Za očekáváním zaostaly především prodeje iPhonů, analytici očekávali číslo pohybující se mezi 56 až 57 miliony. Ani dvojnásobek iPhonů, prodaných oproti loňskému roku v Číně, k těmto číslům nepostačil.

Naopak se dařilo iPadům, jejichž prodej zaznamenal 14% růst, na čínském trhu se dokonce zdvojnásobil. Rostla také hrubá marže, která především díky iPhonu 5S vzrostla na 37,9 %. Hotovost Apple narostla v posledním čtvrtletí loňského roku na 159 miliard USD. Největší podíl na šestiprocentním pádu ceny akcií mají vyhlídky Apple do prvního čtvrtletí letošního roku. Apple odhaduje své tržby za toto období na 42 až 43 miliard USD, zatímco analytici očekávali 46,7 miliard.

 

V prvním čtvrtletí by mohly Apple napomoci prodeje iPhone v Číně prostřednictvím mobilního operátora China Mobile, které začaly 17. ledna. Na čínském trhu s mobilními telefony je Apple podle společnosti Canalys pátým hráčem s podílem 6 %, jedničkou je společnost Samsung s 21 procenty. Kromě dění na čínském trhu bude první čtvrtletí zejména o čekání na nové produkty a to zejména v odvětvích, do nichž Apple v současnosti nezasahuje.


iPhone 5s a iPhone 5c

Spekuluje se o chytré televizi nebo inteligentních náramcích. Apple ale úspěšně veškerým spekulacím odolává, s jistotou tedy můžeme očekávat pouze nové iPady a iPhony (možná i se safírovým sklem a solárním dobíjením). Nechme se překvapit, co Apple v letošním roce představí a zda nové produkty a jejich prodeje konečně uspokojí očekávání analytiků.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments