Domů » Bleskovky » Federální letecký úřad povolil používání chytrých zařízení a tabletů na palubách letadel

Federální letecký úřad povolil používání chytrých zařízení a tabletů na palubách letadel

Americký letecký regulační úřad FAA (Federal Aviation Administration) ve svém novém prohlášení uvádí, že cestující mohou během letu používat elektronická osobní zařízení typu smartphone, tablet a elektronická čtečka. Dříve jste museli zařízení před startem a při přistávání úplně vypnout, nyní stačí přepnout do takzvaného letadlového režimu (po celou dobu letu). Tento režim deaktivuje veškeré komunikační moduly, díky čemuž nemůže dojít k rušení citlivých zařízení letadla. Tím pádem můžete využívat svá chytrá zařízení nerušeně během letu.

Nové nařízení FAA je směřováno pouze na letecké společnosti, proto není jasné, kdy jednotlivé aerolinky začnou novou politiku uplatňovat. Podle informací bychom se mohli dočkat začátkem příštího roku. Ovšem letecká společnost Delta začala s uplatňováním ihned od jeho vydání, JetBlue získal od FAA povolení k 1. listopadu a nyní také povoluje spuštěná elektronická zařízení na palubách svých letadel.

Není však jasné, jestli povolení platí i pro notebooky. „Pokud letecká společnost ověří toleranci své flotily, může umožnit cestujícím používat ruční, lehké elektronická zařízení jako jsou tablety, elektronické čtečky knih a smartphony ve všech nadmořských výškách,“ stojí ve zprávě FAA. Když se ale podíváme na dnešní trendy ultrabooků a netbooků, které dominují malými rozměry, bude mít posádka velký problém rozeznat, o jaké zařízení se vlastně jedná.

Michael Krahulec

18 komentářů

 1. Nadpis blbě, nejde o povolení užívání, ale povolení užívání ve všech fázích letu. To je zmíněno až v článku, ale přitom je to hlavní jádro celé záležitosti.

  Pak si nejsem jist, proč by režim Letadlo vypínalo polohový čip (GPS, Glonass), jsou to jednosměrné přijímače a nemají svým vyzařováním (nevyzařují) jak teoreticky ovlivnit své okolí.

  • No už jen to, že by mohli napsat jaký úřad to vlastně je. Chytřejší to samozřejmě vědí, hloupější si to domyslí z článku, ale vzhledem k tomu, že to není úřad z naší země, tak by bylo vhodné to tam uvést…

   A nevím, jak u jiných zařízení, ale u Windows Phone opravdu zůstává samotný GPS/Glonass čip aktivní. Což se píše i v manuálu: „Režim v letadle je nastavení telefonu, které vám umožní najednou v telefonu vypnout mobilní připojení, připojení Wi-Fi, rádio FM a Bluetooth“.

   Co přestane logicky fungovat, tak A-GPS, ale to není vypnutím GPS, ale vypnutím dat…

  • borix (neregistrovaný)

   Souhlasím s oběma. Zaprvé, režim letadlo GPS nevypíná a i během letu si můžete vesele měřit rychlost (i když je trošku obtížnější chytit satelity za letu).

   Jediná změna, které se to týká je, že se nemusí vypínat přístroje během startu a přistání (vždy cca 10 – 15 minut), takže vlastně žádná změna i vzhledem k tomu, že to stejně skoro nikdo nedělal. Navíc je běžně k vidění, že si během letu někdo hraje s NTB, kde má normálně puštěnou wifinu :-) Viděl jsem to mnohokrát a zatím žiju, takže z toho usuzuju, že za pár let budou i v letadlech běžně wifi hotspoty a možná i GSM. Nějaká společnost to už pár let aplikuje.

  • Tuším, že právě například Delta nebo British Airways :-)

   Je opravdu potvrzené, že mobilní telefon vyhledávající síť může rušit palubní avioniku, ale jeho vysílací výkon není tak velký, že ani letadlo plné telefonů by nemělo mít problémy.

  • borix (neregistrovaný)

   U obou vždy chtěly vypínání, možná, že jen v nějakých typech letadel.

  • Mám za to, že jedna hávárie je spojována s mobilními telefony, ale to také klidně mohla být nějaká „NMT vysílačka“, takže je ten zákaz více méně z historických důvodů.

   Jinak web do letadel si dovedu spíše představit pomocí satelitů než GSM, kde ten signál, třeba nad Atlantikem…:-)

  • borix (neregistrovaný)

   S tím webem souhlas. Já původně myslel, že by na palubě letadla bylo jak wifi, tak i GSM pro běžné telefonování. Už je to dlouho, co jsem četl, že nějaké aerolinky umožňují normální telefonování na palubě letadel během letu, ale nikdy jsem se stím nesetkal.

  • Kajak (neregistrovaný)

   Wifi HotSpot je bežná vec už dnes. Lietam s Norwegian a WiFi majú takmer v každom lietadle. Nikdy mi neprekazalo vypnut phone na 15 minut pri štarte alebo pristavani uplne.

 2. Takze v letadle ukazu tuto zpravu letusce, at me nerusi u hrani her. Pripadne jeste poprosim o informaci zda maji nekde na palube zasuvky pro nabijeni. :D

  • Tato zpráva pro letušku nic neznamená. Toto pouze umožňuje AMERICKÝM (to je přesně to, co mi tam chybí) leteckým společnostem povolit jejich používání. Zda to ale udělají je na nich.

   Jiných než amerických společností se to samozřejmě netýká. Je to ale dobrá zpráva do budoucna, protože by se mohli ostatní inspirovat.

 3. prusvit (neregistrovaný)

  Ve většině novějších letadel (např. Boeing 777) jsou zásuvky i USB i v ekonomické třídě

  • To víš, při letu máš data odpojena, takže nefunguje online stream pro NSA. Proto je třeba to tahat přes USB :D

  • borix (neregistrovaný)

   To jo, škoda ale, že po evropě a do asie většina společností létá starými airbusy.

 4. Refael (neregistrovaný)

  Popravdě používám svůj smartfón v režimu Letadlo po celou dobu, co sedím v letadle.

  Netušil jsem ovšem, že i během tohoto režimu mobil komunikuje s GPS/GLONASS. Platí to i u Android telefonů? Docela mne to zarazilo. Před příštím letem budu mobil snad natvrdo vypínat. Do té doby jsem si užíval videí, hudbu i hraním.

  • borix (neregistrovaný)

   Zkoušel jsem to i na androidu a GPS zůstalo zapnuté. Nemá také čím rušit, když nejsou aktivní data.

  • GPS/Glonass čip může palubní avioniku rušit asi tak stejně, jako USB konektor pod proudem…

 5. tom (neregistrovaný)

  Zajímavé, já nikdy nepochopil k čemu je dobrý ten režim Letadlo. Snadnější a rychlejší je ten mobil vypnout.

  • Třeba aby fungovala multimédia, kalendář, poznámky, hodiny, hry a prostě vše, co k chodu nepotřebuje mobilní síť nebo internet?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).