Domů » Bleskovky » Falcon Heavy zamíří k Měsíci. Vesmírnou stanici na jeho oběžnou dráhu pro NASA dopraví SpaceX

Falcon Heavy zamíří k Měsíci. Vesmírnou stanici na jeho oběžnou dráhu pro NASA dopraví SpaceX

NASA oznámila, že zakázku na vynesení prvních dvou modulů orbitální lunární stanice Gateway získala SpaceX. Kontrakt má odhadovanou hodnotu 332 milionů dolarů (7 mld. Kč) a předpokládá, že mise proběhne v roce 2024.

Pro SpaceX jde o jednu z nejdůležitějších zakázek v historii. Mise bude důležitá nejen proto, že využije zatím nepříliš komerčně úspěšný Falcon Heavy, ale také ze symbolického hlediska. Vynést novou orbitální stanici je prestižní záležitost, která navíc demonstruje schopnost SpaceX v tomto úkolu nahradit raketu SLS vyvíjenou klasickým „vládním“ způsobem v NASA.

Jedna raketa, dva moduly

Falcon Heavy má za sebou jen dva komerční starty a jeden testovací, který vynesl Teslu Roadster s postavou Starmana. Oba komerční starty s misemi Arabsat-6A a STP-2 proběhly v roce 2019 a od té doby Falcon Heavy žádnou akci nezažil, byť na příští rok nějaké starty plánovány jsou.

falcon heavy spacex nahled
Nejsilnější v současnosti používaná raketa Falcon Heavy při startu na misi Arabsat-6A

Pro vynesení modulů lunární stanice je nicméně tato raketa jednou z mála možných voleb. Moduly jsou totiž velké a těžké, přičemž je samozřejmě nelze rozložit na několik menších zásilek pro slabší rakety. NASA počítá dokonce s tím, že oba moduly budou spojeny ještě na Zemi a na oběžnou dráhu Měsíce se tak dostanou najednou.

Konkrétně jde o moduly PPE a HALO. Ty budou tvořit základy lunární orbitální stanice, která ale bude postupně rozšiřována o další a na jejím budování budou spolupracovat i další země a ESA. Modul PPE bude zajišťovat pohon stanice, vyrábět elektřinu, zajišťovat komunikaci a podobně. Jde zkrátka o víceméně technický modul. Oproti tomu modul HALO bude obytný, umožní dokování lodi Orion a nabídne i porty pro připojení dalších lodí a rozšiřujících modulů. Tématu jsme se podrobně věnovali v samostatném článku.

lunar gateway 07
Gateway ve své základní podobě skládající se z modulů PPE a HALO

Jak již bylo řečeno na začátku, mise by měla odstartovat v roce 2024, přičemž nejdříve se počítá s květnem. Mělo by jít o jednu z nejkomplexnějších misí, které SpaceX kdy zajišťovala. Vyžadovat bude totiž těsnou spolupráci nejen s NASA, ale i s výrobci vesmírné stanice, resp. jejích modulů. Jmenovitě tak jde o Northrop Grumman stojící za PPE a výrobce modulu HALO Maxar Technologies.

Tip: Program Artemis vrátí lidstvo na Měsíc, tentokrát nastálo. První mise odstartuje již letos

Je nicméně možné, že start proběhne o něco později, neboť nová americká administrativa opustila cíl vrátit lidi na Měsíc již v roce 2024. Nový harmonogram však ještě vláda prezidenta Bidena nezveřejnila a NASA tak stále plánuje tuto misi víceméně dle původního harmonogramu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).