Domů » Bleskovky » Facebook za 16 miliard dolarů kupuje WhatsApp

Facebook za 16 miliard dolarů kupuje WhatsApp

Facebook před několika minutami oznámil další akvizici. Do hledáčku si tentokrát vzal populární komunikační aplikaci WhatsApp. Jednání o nákupu mezi oběma společnostmi probíhala téměř dva roky. Za WhatsApp Facebook zaplatí 4 miliardy dolarů v hotovosti a 12 miliard v akcicích.

Je mi velkým potěšením vám oznámit akvizici společnosti WhatsApp, jejichž celý tým se nyní přidá k našim vývojářům ve Facebooku,“ komentoval celou situaci Mark Zuckerberg. WhatsApp je jednoduchá služba pro rychlou komunikaci, kterou kadžý měsíc používá přes 450 milionů lidí, přičemž více než 320 milionů uživatelů aplikaci používá každý den. Přes WhatsApp každý den proteče více než 10 miliard zpráv.

Bude zajímavé sledovat, jak Facebook začlení WhatsApp do svého portfolia. Očekáváme, že zvolí stejnou strategii jako v případě Instagramu, i když v případě WhatsAppu by se nabízelo uzší propojení s Facebook Messengerem.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

20 komentářů

 1. No potěš koště. Facebook moc nemusím, WhatsApp používám. Docela se děsím co z toho udělají.

 2. kruzitko (neregistrovaný)

  No tak to je fakt dobry, dalsi masaz od fb :(

  Za chvili bude jen google a fb aplikace :-)

 3. Jakub (neregistrovaný)

  To zas bude zesirka jako všechno co koupili a vlastně i co provozujou…

 4. Mizu (neregistrovaný)

  zbohom whatsapp :)

 5. Ach jo, tak zase zpět k SMS, no :-(

 6. petras (neregistrovaný)

  Přesně tak! Budeme muset hledat nějakou alternativu. FB poslední dobou na co šáhne tak to s prominutím pos*re. :( Bohužel pro nás.

 7. mmme (neregistrovaný)

  Poucte mě, co FB posral? Používám jen chat, sem tam postnu nějakou fotku a nezdá se, ze by to nefungovalo dobře. To samý Instagram. Nevšiml jsem si, ze by nešlapal jako dřív. U Whatsapp je to podle mě hlavně otázka jestli majitelé chtěli prodat nebo ne. Kupec se najde vždy. Kdyby to byl třeba MS, taky by jste tak nadávali?

  • MMME: a vidis stejne tu jsou takovi kteri budou porad mit na hube a nadavat co jak kdo neni a co stoji za chu… :X tadyk se clovek aspon zasmeje .) kdyz jim to nevyhovuje at to nepouzivaj ne?

  • petras (neregistrovaný)

   No třeba aktualizace jejich mobilní aplikace. Neustále padá atd. A tak by se dalo směle pokračovat.

 8. kdo objasní (neregistrovaný)

  K čemu mi je tahle aplikace WhatsApp dobrá? Používám SMS, mám neomezený tarif. Co mi WhatsApp přinese oproti SMS?

  • Whatsapp je podstatně lepší než SMS a fakt tady nezáleží na ceně. Jak už tady bylo napsáno, možnost připojení videa, fotky, polohy, zvuků, kontaktu, neomezeně dlouhého textu s diakritikou. Dále podporuje skupiny čili je možné komunikovat v rámci skupiny. Přes SMS by taková komunikace nebyla prakticky možná. Prostě SMS umí opravdu zlomeček funkcí oproti Whatsapp a navíc je to dost zastaralá technologie posílání zpráv. On holub taky často zprávu doručil, ale kdo je dneska používá ;)

  • Pro me je stále primarni odeslani přes sms, takze at si facebook s whatsapp dela co chce.Ani facebook,ani whatsapp nepouzivam.Pro nekoho jsou sms zastarala technologie,pro me stále ta nejlepší a hlavne se me do nich nebude nikdy cpát facebook,google apod odpad.

  • Přesně tak a to samé se týká u mě i hovorů. Radši zvednu telefon a volám, nemusím se starat o to, zda dotyčný má přístup na net apod. Ne všichni ho dnes mají :-)

  • Peete: Jenže po telefonu nepošlu ani nepřijmu multimediální soubor, ne vždy mohu volat, ne vždy potřebuji volat. Podle tvého pohledu jsou zbytečné vlastně i SMS.

   Htcjirka: WhatsApp hodně používám při komunikaci s kamarády a kolegy v zahraničí. Psát SMS na americké číslo a zpět by byly pěkné pálky… Hodně využívám skupinové chaty a odesílám multimédia.

   SMS u mě své místo stále má a hodně je používám, ale zrovna WhatsApp je neméně důležitý.

  • Mceza: Nene počkej, k sms se vyjádřil jasně HTCJirka, tak proč kopírovat jeho slova ne, takže pro mě opravdu zbetečné nejsou ;-) Proto jsem se vyjádřil jen k hovorům a když už má někdo internet v mobilu(Skype, WhatsApp nebo právě Facebook) tak má logicky signál a raději si vyřeším věci hovorem. Nepopírám, že pro multimediální soubor hned řeším MMS-už jen kvůli velikosti a svá opodstatnění si najdou. Ale hovory a sms jsou zkrátka ještě pro většinu primárním řešením :-) Já když v práci fotím třeba bednění nebo vázání armatury, tak je kolegům posílám přes mail-pokud to hoří :D

  • geronimo_cz (neregistrovaný)

   muzes treba posilat obrazky.. mms stoji 8,-, tady to mas zadara.. je to rychlejsi.. taky mam neozemezej tarif.. jenze hodne lidi ho taky este nema a nez mit mou zpravu v sms a jejich odpoved na wa, tak pisu proste rovnou na wa =)

 9. Radim (neregistrovaný)

  Třeba k tomu, že ti může odpovědět i ten, kdo neomezený tarif na SMS nemá. Navíc zdarma připojíš foto, video, voice…

 10. xxx@sdjhzf.cz (neregistrovaný)

  Facebook si koupil přístup k dalším miliónům telefonních seznamů…

 11. yx (neregistrovaný)

  Sice je aplikace u nás bezplatná, ale tady je pravý důvod koupě :-))

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).