Facebook si patentoval „shadowban“, přiznáním cenzury nahrává kritikům

Zejména v USA už delší dobu sociální sítě v čele s Facebookem čelí kritice především z konzervativních kruhů. Sociální sítě bývají obviňovány, že pomocí svých algoritmů potlačují příspěvky různých konzervativních aktivistů a politiků a omezují svobodu slova. V ČR tyto praktiky kritizoval například poslanec Václav Klaus ml., který prosazoval zákon o zákazu mazání příspěvků, které neodporují legislativě.

Facebook se těmto nařčením brání a tvrdí, že postupuje dle svých zásad komunity. Sociální sítě jsou navíc soukromé firmy, takže teoreticky na svém webu svobodu slova garantovat nemusí.

O tom, že sociální sítě jsou k pravé části politického spektra naladěny spíše negativně, je přesvědčen i americký prezident Donald Trump. Ten proto dokonce nedávno v Bílém domě uspořádal setkání předních konzervativních aktivistů. Akce se oficiálně jmenovala „social media summit“, nicméně jaksi na protest na ní nebyl pozván žádný představitel sociálních sítí. Možná trochu přiléhavější je tak název, který prezident použil na svém Instagramu: „historický meme summit“.

Patent na nenápadné blokování

Jedním z častých tvrzení kritiků Facebooku je, že používá tzv. shadowbanování. Jde o praktiku, kdy jsou příspěvky a komentáře dané osoby výrazně znevýhodňovány či přímo blokovány bez toho, aby o tom byl jejich autor jakkoliv uvědoměn. Ten tedy teoreticky nemusí tušit, že proti němu daná sociální síť zasáhla. Dosud však příliš nebylo možné tuto praktiku prokázat.

Facebook se však rozhodl k poněkud netradičnímu kroku a tento postup si patentoval. Patent byl v USA udělen v minulých dnech, požádáno však o něj bylo již v roce 2015. V dokumentaci patentu je systém popisován takto:

Systém sociální sítě může obdržet seznam zakázaného obsahu a začít blokovat komentáře s tímto obsahem pomocí omezení distribuce komentářů jiným uživatelům. Sociální systém nicméně může tento obsah nadále zobrazovat komentujícímu, takže si uživatel není vědom toho, že jeho komentář byl zablokován. Tím je komentující uživatel méně motivován k spamování stránky nebo pokusům obcházet systém filtrování.

Jako všechny patenty je i tento psán co možná nejobecněji, aby se mohl vztahovat na široké spektrum využití. Dokumentace jako příklady použití uvádí blokování „neuctivých slov, extrémně negativních komentářů a rasistických nebo hanlivých vyjádření“. Pod tyto termíny se dá zahrnout opravdu ledacos, nepochybně včetně politických vyjádření.

V patentu se mluví také o tom, že řídit shadowbanování může lidský moderátor i software pro analýzu textu či strojové učení.

Je Facebook politicky zaujatý?

Samotné patentování postupu sice neznamená, že Facebook tuto techniku opravdu využívá, nicméně pro kritiky jde určitě o vítaný „důkaz“, že tato možnost existuje. Na druhou stranu však asi nelze tvrdit, že by Facebook jako takový byl z principu protirepublikánský. Sám Mark Zuckerberg v minulosti mnohokrát finančně podpořil kampaně politiků obou hlavních amerických stran, přičemž většinou šlo o republikány. Je však pravda, že proti současné administrativě vystupuje velmi kriticky.

Trochu jiná situace je pak u Twitteru, CEO Jack Dorsey se nijak netají svou podporou demokratické prezidentské kandidátce Tulsi Gabbard.

Tip: Moderování Facebooku: cenzura a přetvářka, nebo přínos pro společnost?

Vraťme se ale ještě na chvíli k samotnému patentu. Zajímavé totiž je vůbec to, že ho Facebook získal. Praktika shadowbanování je známá a běžně používaná na různých fórech již mnoho let, nelze tak říct, že by šlo o postup vymyšlený Facebookem. Je také poněkud diskutabilní, k čemu Facebooku takový patent je. Sociální síť nicméně žádné oficiální vyjádření k tématu neposkytla.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku