Domů » Bleskovky » Facebook ruší databázi obličejů, smaže přes miliardu záznamů

Facebook ruší databázi obličejů, smaže přes miliardu záznamů

Když dojde na téma sbírání a ochranu osobních údajů, nebude v souvislosti se sociálním gigantem Facebook vyskakovat příliš pozitivních konotací. Největší sociální síť světa má na svém kontě řadu škraloupů, ať už jde o nadměrné shromažďování, či neprůhledné nakládání s osobními daty uživatelů. Je proto poměrně překvapivé, že se Facebook rozhodl k radikálnímu kroku, který bude mít na soukromí uživatelů pozitivní vliv.

facebook soukromi data retention
Algoritmus pro automatické rozpoznávání obličejů už nemá na Facebooku místo

Tím je smazání celé jeho databáze obličejů, které za léta svého fungování nashromáždil od uživatelů. Databáze totiž byla navázána na službu automatického rozpoznávání obličejů a následného označování na nahraných fotografiích, kterou Facebook nyní ukončil. V databázi Facebooku se nacházela více než miliarda individuálních šablon pro rozpoznávání obličejů.

Facebook smaže také celou databázi, která čítá přes miliardu obličejů

Konec automatického rozpoznávání obličejů znamená konec označování ve vzpomínkách, fotkách a videích. Pokud budete chtít na společné fotografii označit své přátele, budete to muset učinit manuálně – algoritmus Facebooku to za vás už neudělá. Společně s tím končí také automatické vyplňování alt textu pro nevidomé, který algoritmus doplnil jménem rozpoznaného uživatele.

Automatické rozpoznávání obličejů na Facebooku je minulostí

Odstranění rozsáhlé databáze a vypnutí rozpoznávacího algoritmu se odehraje během následujících týdnů. Facebook ve svém prohlášení uvedl, že tak učinil kvůli rostoucímu tlaku společnosti. Automatické rozpoznávání obličeje sice může přinést mnoho výhod, nicméně riziko zneužití ze strany státu či soukromé společnosti je poměrně vysoké.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. To bych si už mohl po těch deseti patnácti letech zase hodit nějaké foto na FB :-)
    Aha, jenže ještě ten detail, že se Facebooku nedá moc věřit, nebo to zas za rok zapne…

  2. Chaou to dobre, ze databazi obliceju uz nepotrebuje, protoze uz ma vytrenovany algoritmus? :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).