Domů » Články » Konec mobilních aplikací? Facebook Messenger ovládnou boti, co všechno vyřídí

Konec mobilních aplikací? Facebook Messenger ovládnou boti, co všechno vyřídí

Včera večer byla zahájena vývojářská konference Facebooku F8. Odstartoval ji ředitel společnosti Mark Zuckerberg úvodní přednáškou, na níž byla představena spousta novinek, které mají firmu vybudovanou kolem sociální sítě charakterizovat v následujících 10 letech. Stejně jako Microsoft se chce Facebook angažovat v umělé inteligenci, a pochopitelně nebude chybět ani v oblasti umělé a rozšířené reality.

Mark F8 3 2016

Virtuální realita

Virtuální realita ostatně není pro Facebook nic nového, před nedávnem se začaly prodávat náhlavní soupravy Oculus Rift od společnosti Oculus, kterou Facebook vlastní; 2 600 exemplářů dokonce dostali vývojáři přímo na F8. Mark Zuckerberg nicméně touží po tom, aby byla virtuální realita součástí každodenního života – na tiskové konferenci například ukázal jednoduše vypadající brýle, které mají demonstrovat, jak jednoduchý má být v budoucnu konzumace virtuálního obsahu.

screenshot_(11)_story

Zakladatel Facebooku také ve svém projevu uvedl, že zatímco své první dětské krůčky má zaznamenané v papírové knize, jeho děti by své první krůčky mohly sdílet s ostatními členy rodiny skrze virtuální realitu. To ale bude zřejmě až v horizontu příštích deseti let.

Sférická kamera

Facebook chce navíc virtuální realitu nejen konzumovat, ale i vytvářet. Pro tyto účely představil zařízení s názvem Facebook Surround 360 Camera, což je sférická kamera umožňující záznam kompletního okolí, a to dokonce ve 3D. Zařízení tvoří 14 horizontálně umístěných kamer a 3 vertikální, které dokáží poskytovat obraz v rozlišení 4K, 6K, případně 8K pro každé oko zvlášť.

o.aolcdn

Záznam má jít renderovat přímo skrze speciální webový open source software, který bude postaven na velmi výkonném hardwaru, takže jediným požadavkem bude rychlý internet pro odeslání dat.  Facebook svoji kameru nehodlá prozatím prodávat koncovým zákazníkům, zdrojové kódy ale v průběhu léta uvolní na GitHub.

0412_fbsurround

Boti útočí na Messenger

O tom, že Messenger nebude pouze další kecálek v řadě, ale především nová platforma, hovořil Mark Zuckerberg již loni. Letos již dochází k přetavení slov v činy – do Messengeru se totiž dostali chatovací boti, kteří budou uživatelům pomáhat v každodenních věcech; například při nákupech. Facebook tuto schopnost demonstroval při objednávce květin z obchodu 1-800-Flowers, uživatel vyřídil nákup při komunikaci s naprogramovaným botem a byl schopný svoji objednávku zaplatit přímo Messengerem. Boti by tímto způsobem mohli podle Facebooku v budoucnu nahradit aplikace některých obchodů. A nejen těch.

Boti mají sloužit i k dalším věcem, například k automatickému informování o počasí, o dopravních zácpách, o nejnovějších zprávách apod. Také skrze ně bude komunikovat se zákaznickou podporou či sledovat stav objednávek a zásilek. Vývojáři třetích stran mohou vytvářet své vlastní boty pro aplikaci, kterou používá 900 milionů aktivních uživatelů, již od dnešního dne. Omezeni nebudou jenom klasickými chatovacími bublinami, mohou do nich implementovat i tlačítka případně další výzvy k akci. Boty bude možné vyhledat ve speciálním vyhledávacím poli, Facebook už má první silné partnery jako Uber, Lyft či KLM. Seznam prozatím dostupných botů naleznete na těchto stránkách.

a

Rychlejší sdílení a ukládání článků na později

Nesmíme ale zapomínat, že Facebook je především sociální síť. Pro snadnější sdílení obsahu Facebook připravil nástroj pro vývojáře a programátory webu, po jehož implementaci postačí označit text, kliknout na něj pravým tlačítkem a přímo sdílet na Facebooku. V novinkách se pak tento text objeví společně s odkazem na originální článek s možností přiložit vlastní poznámku.

facebook

V rámci Facebooku bude rovněž možné ukládat zajímavé články, odkazy na produkty či videa pro pozdější přečtení/shlédnutí nezávisle na platformě.

Živé vysílání

Modrá sociální síť chce také ubrat uživatele služby Periscope, neboť před nedávnem spustila vlastní živé vysílání. Na konferenci F8 bylo navíc oznámeno, že API služby je otevřené, tudíž mohou vznikat nové aplikace sloužící ke streamování videa právě na službu Live Video (například z dronu). Službu si budou moci již brzy vyzkoušet majitelé zařízení se systémem Android a iOS.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Flamb (neregistrovaný)

    A jsme tu opět u krásných bulvárních nadpisů. Well done!
    Inspiraci hledáte v Blesku? Nebo na Nově?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).