Domů » Bleskovky » Facebook končí s mobilními Windows. Na konci měsíce pošle své aplikace do důchodu

Facebook končí s mobilními Windows. Na konci měsíce pošle své aplikace do důchodu

Používáte stále smartphone s operačním systémem od Microsoftu? Začátek příštího měsíce vás zřejmě opět donutí přemýšlet o alternativě. 30. dubna totiž odejdou se totiž s mobilními Windows rozloučí aplikace od Facebooku.


Jako první začala na odchod do důchodu upozorňovat aplikace Instagram, stejný osud však ve stejný den potká i aplikace Facebook a Messenger. Aplikace přijdou o podporu a budou zcela staženy z Microsoft Store, přičemž podle Instagramu bude stále možné používat webovou verzi skrze prohlížeč. Jedinou přeživší aplikace od Facebooku má být WhatsApp, který bude fungovat zřejmě až do konce podpory mobilních Windows.

instagram windows

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Ta je datována k letošnímu prosinci, kdy skončí oficiální podpora poslední verzi systému s číslem 1709, v březnu příštího roku Microsoft vypne servery, na které jsou ukládány automatické zálohy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

38 komentářů

 1. Skylark

  Windows Mobile je přece nejlepší, nejrychlejší, nejbezpečnější a nejdokonalejší systém na světě. Jak je to možné?

  • Už deset let ne ?

   • MS jje nedokázal prosadit a kvalita aplikaci ve srovnání s protějšky na aOS a iOS směšná

   • No, pokud pomineme, že opět míříš na to, že napsal Windows Mobile a ne Windows 10 Mobile… on původní WM byl někdy nejrychlejší a nejbezpečnější?

   • _qam_
    Ne, ale v té době nabízel v podstatě nejvíce.

   • lukass71

    Tray1: A proto absolutne ztroskotal… Jasne.

   • lukass71
    ?
    Možná si pleteš o čem je řeč. Windows Mobile a Windows 10 Mobile.

    Windows Mobile byl ve své době velmi populární. Poté Microsoft přešel na Windows Phone 7, aby konkuroval novému touch friendly prostředí iPhonu. A s ním již takové úspěchy neměl a ještě menší s Windows 10 Mobile ale to už je jiná pohádka a víme proč.

    Původní Windows Mobile se dokonce používá dodnes v některých čtečkách, scanerech. Viděl jsem firmy, stále je prodávající. Ale to jen jako zajímavost. V žádném případě tento fakt nebrat jako nějaký pokus naznačit, že je dnes populární nebo lepší, srovnatelný s dnešními OS.

    Tehdy byly v podstatě dva smart OS. Symbian a Windows Mobile. Tehdejší Windows Mobile měl v jednu dobu market share pod 40%.

   • lukass71

    tray1: sorry, mas pravdu, popletl jsem to :D

   • Tray1
    Hele co vím bylo MS Pocket PC2000/2002 nebo jak se to jmenovalo.
    Windows Mobile 2002,2003 plus verze Se tuším, 5, 6 a ukoncili to verzi 6.5 tam už byly náznaky změny GUI a ikony poměrně velké, potom udělali zcela nové WP7

    S MS Pocket jsem míval HP JornadabPDA s plastovým flooenna v něm stylus, pak nějaký Compaq IPAQ, jornadu s wm2002 a ještě něco.
    Na ty časy rád vzpomínám PDA byly skvělé a že všeho nejvíc mi chybí koncept který razil prukopnicky Psiin PLC tedy mini klávesnice NTB.
    Ted se něco s androidem vyrábí, na designu se podílel člověk od psionu, ale u nás to žádný velký prodejce nenabízí, rad bych odzkoušet kupovat zajíce se mi nechce

   • mposvar

    Dvacet.
    Jsou všude okolo nás.

  • Wm byl tak dobrý že jej lidé nechápali, proto taky mozja skončil.
   Byl jen pro párset tisíc mozja milion dospělých a inteligentních lidi, kteří to v reálu bohužel mívají těžké…. zbytek my blbci a negramoti, holt používáme android nebo iOS

   • Vyvíjeli jsme pro něj(W10M). To se nedalo. MS ti co půl roku překope guidlines a api, takže je prostě pošleš do… A následně logicky i useři…

   • Jo o těch změnách jsem svého času četl no… Vývojáře akorát odradili

   • A do toho koukáš na šaška na pódiu „vývojáři vývojáři vývojáři“, vym***ní v přímém přenosu, fakt tudy ne ?

   • Popravdě Uni, vzpomněl jsme si těsně po vojně na články v je dóm časopise tehdy vydavaneho JRC pana Richtra kterého znám osobně.
    Jednalo se o herní konzole Atari Jaguar a Lynx.
    Byly mnohonásobně lepší a HW silnější než konkurence ale váz jim zlomily hry… Až na pár povedených výjimek to byly konverze z amigy a Atari st/tt
    Vývojové prostředí dodávané Atari Corp bylo neskutečně drahé a komplikované

   • mposvar

    Pro zkušenost s jedním člověkem napsat tohle?
    Nechci Ti radit, ale trochu soudnosti s pohledem do minulosti.
    Ano, staré zásluhy jsou staré zásluhy, koho to co bylo dnes vlastně zajímá.
    Zvláštní a divná doba.

 2. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Jeden můj kolega je naštvanej,protože použivá Windows v telefonu a ted má po ptákách,takže i on se bude poohlížet po Novém telefonu.Chápu,že tento systém asi nemělo dál smysl podporovat,ale tak to mohli nechat doběhnout třeba do konce roku.

  • mposvar

   Pro tuhle aplikaci?
   No to snad ne.
   Všechno jednou začíná a končí.
   Život je moc krátký na tyhle starosti.
   Není jedno, vezmu jiné.
   Spotřební elektronika, nic víc.
   Jsou mnohem důležitější věci v životě lidském.

 3. bob (neregistrovaný)

  a to nejaky normalni clovek pouziva?

 4. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Znám pár lidí,co si koupili Lumii 950 XL a dnes jí používají kvůli fotáku,ale je jich opravdu jen pár.

  • mposvar

   Nejenom pro kvalitní foto.

  • lukass71

   Od ty doby uz davno vysly desitky telefonu s mnohem lepsim fotakem, takze tady fakt nevidim duvod..

   • htcjirka

    I desitky telefonu s lepsim zvukem u nahraneho videa, bohuzel nevysly. A neni to jen o foto, zvuku u videa.

   • lukass71

    Souhlas, ale to je tak jediny vid.. Od ty doby se i ten zvuk dost dorovnal a rozdil uz to rozhodne neni takovy.

   • htcjirka

    Bohuzel, s Lumii 930, 950, 950XL, Lumii 830 zdaleka naprekonal. Ten rozdil je porad znatelny.

   • Mě vždycky strašně baví, jak se tu začne pro jeden parametr vytahovat mrtvola 950 případně 950 XL. Ano, v jednom parametru možná překonána nebyla, ve spoustě ostatních byla zastaralá už v té době. Odporný design, zastaralý špatný procesor, nekvalitní materiály, špatná reprodukce zvuku, a dalo by se pokračovat :D Ještě tu můžeme vytáhnout třeba legendární klávesnici HTC HD2, ta určitě taky ještě nebyla kvalitou překonána…a asi ani nebude. A co je komu do toho? Nic. 950 byla propadák, je vidět, že tento parametr asi není stěžejní.

 5. j (neregistrovaný)

  Já mám stále Windows Mobile a tyto aplikace používám. Systém W v L950 mi vyhovuje a zatím mě Android nepřesvědčil. I když pár telefonů jsem s ním měl a mám jako druhý telefon. Škoda tohoto systému, bude mi chybět.

 6. mposvar

  Ještě je čas, hodně času.

 7. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Skoda,že se jako operační systém v mobilech neprosadil Linux,jeden čas snaha byla.

 8. Hmm, čas, kdy jako poslední zhasnu, už se asi vážně přiblížil. FB a messanger bych přežil, ale teď končí i další apky, jako ČSOB banking.. Fakt škoda. Než iOs či android, to asi raději očista s čudlíkovým telefonem ?

  • mposvar

   Do konce roku v pohodě.

  • Tomáš Palíšek (neregistrovaný)

   wosa.w Neboj. Poslední zhasnu já. Ikdyž ona už tam asi bude tma až já budu odcházet. Asi tak ještě dva roky na lumii 950 si dám. Dneska nepoužívám nic jinýho. Dokonce místo počítače používám Continuum. Baví mě troubové kteří neměli ten telefon nikdy v ruce, pletou si Windows phone a windows 10 mobile a hrajou si na nejchytřejší. Jenom pro tyhle šmouly. Byl to kec. ty aplikace pořád fungujou daji se instalovat a kdyby ne tak jsou komunitní aplikace třetích stran. Ale to oni nepochopí. Oni si neumí představit že daji na svým LG sandroidem 6 pade za aplikaci. Já dal za aplikace na windows 10 mobile už několik tisíc. Jo je tam za co utrácet. Mám v telefonu přes 100 aplikací. Většinou používám placený. A aplikace co já vyžaduju nejsou zas na androidu. Je směšný že děti co používaji systém co vypadá jako omalovánka a na němž neni ani kvalitní rss čtečka nebo správce souborů se tu rozčilujou nad tim že někdo říká že mu na Windows 10 mobile nic nechybí. Navíc ke kvalitě aplikací. Kdo na UWP hledá ten najde. Kdo na androidu hledá najde kulový. Na androidu je mraky aplikací ale nejsou kvalitní. Protože tam lidi nechtěji platit. Na Windows 10 mobile se ale daji najít aplikace jež jsou designově konzistentní, funkčně pokročilý a odladěný. Co by mi jako mělo na w10m chybět??? Já to strašně moc chci vědět. Moje nejpoužívanější aplikce na telefonu: NewsFlow, Fenice for twitter, Dev rant, Mytube, Ztwitch, Aladin, Edge, 8Zip, průzkumník , Winsta, WMM jízdní řády, Windows mapy, Audiocloud, Zalando, Wikio, Mobilní banka KB (UWP), Moje O2, Kalkulačka, One note, fit for mi band, Notepad X, a pár pwaček jež jsem si udělal v nástroji PAWA. Zbytek používám svátečně a spíše se snažim naučit to používat. Typicky třeba odpočty, universal paint nebo třeba 17track. To mě zajímá co mi kdo doporučí. Co mi tak strašně má chybět. urážky si nechte od cesty, burani. A k designu, mě se líbí. Neni telefon kterej by víc lahodil mýmu vkusu

 9. zxc (neregistrovaný)

  On ještě někdo používá mobilní Windows? Vždyť ty zemřely už před třemi roky…

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *