Exkluzivně: Vše, co jste chtěli vědět o smartphonu Xiaomi Mi-Two

Náš čtenář žijící v Pekingu se zúčastnil světové premiéry extrémně nabušeného a extrémně levného smartphonu Xiaomi Mi-Two. Jak celá akce probíhala a proč jej Číňanům závidíme?

V našich končinách poměrně neznámý výrobce Xiaomi oznámil příchod své vlajkové lodi pro letošní rok. Novinka ponese označení Mi-Two a hned v úvodu musím poznamenat, že se máme opravdu na co těšit. Snad největším lákadlem se stane čtyřjádrový procesor Snapdragon S4 (APQ8064, čipset Krait) s takem 1,5 GHz, který dále doplní grafický akcelerátor Adreno 320.

  

Další specifikace zahrnují 2 GB operační paměti, 4,3palcový IPS displej s rozlišením 720 x 1280 pixelů (342 ppi) a 16 GB interního úložiště s možností dalšího rozšíření za pomoci slotu na microSD karty. O pořizování fotografií a videa se postará čočka 8Mpx fotoaparátu s přisvětlovací LED diodu. Výbavu pak uzavře microUSB konektor, GPS, 2Mpx přední kamerka, podpora HSPA+ a Bluetooth 4.0.

     

K uživatelům se Mi-Two dostane s operačním systémem Android ve verzi 4.1 obohaceným o grafickou nadstavbu od tvůrců MIUI ROMek. Rozměry zařízení činí 126 x 62 x 10,2 mm, svou velikostí tedy nebude nijak vybočovat z řad ostatních smartphonů. Potěšit by měla i příjemná hmotnost 145 gramů. Dle slov zástupců společnosti Xiaomi se díky použitému hardwaru můžeme těšit na výkon srovnatelný s herní konzolí Xbox 360. Zda se nejedná o pouhé marketingové řeči se budeme moci přesvědčit již v říjnu, kdy je naplánované oficiální představení. Kromě nabušené výbavy má být stejně příjemná i cena, která bude činit 315 USD (zhruba 6 400,- Kč bez cla a DPH). Co už tak potěšující zprávou není je skutečnost, že s prodejem se počítá primárně na čínském trhu, což dozajista zamrzí nejednoho fanouška mobilní elektroniky.

  

Jeden z našich čtenářů se dostal na oficiální premiéru tohoto modelu a my vám přinášíme jeho zajímavý report z celé akce, ve kterém se dozvíte celou řadu nových informací, které si jinde nepřečtete.

Premiéra v Pekingu se nesla ve velkém stylu

16. srpna 2012 v Pekingu proběhlo představení nabušeného quad-core telefonu Xiaomi Mi-Two od stejnojmenné čínské společnosti (čtěte siao-mi), který běží na upravené verzi Androidu známé pod označením MIUI. Podařilo se mi na tuto akci „urvat“ vstupenku (doslova, byla jich k dispozici necelá tisícovka a do 5 minut bylo vyprodáno), proto jsem jsem se na akci vypravil a sepsal pro čtenáře serveru SmartMania.cz pár dojmů + pořídil nějaké fotografie telefonu samotného.

3D LOOK of Xiaomi MIUI PHONE Mi-Two

Trocha historie: Jak vznikl název MIUI?

Nejdříve trocha historie a objasnění několika pojmů. MIUI začalo jako komunitní projekt před dvěma lety, kdy pár nadšenců začalo pracovat na neoficiálních ROM pro vícero telefonů s Androidem (podobně jako CyanogenMOD, jiná populární modifikace Androida). MI je v čínštině výslovnost jednoho ze znaků pro rýži/obilí, od kterého byl posléze odvozen název nově vzniklé společnosti, UI je pak zkratka z anglického User Interface. Po roce vývoje a postupného rozšiřování portfolia podporovaných zařízení přišla společnost i se svým vlastním telefonem, distribuovaným právě se systémem MIUI.

Ten vešel ve známost jako Xiaomi M1 nebo též MI One Plus a na svou dobu disponoval neuvěřitelným poměrem cena/výkon; posuďte sami: 4″ displej, dvoujádrový (1,5 GHz) procesor postavený na architektuře Snapdragon S3 (Scorpion) od Qualcommu doplněný 1GB RAM a 1950 mAh baterií, to vše za 1999 RMB (v přepočtu při dnešním kurzu, kdy 1 RMB = 3,186 Kč, to dělá necelých 6 500 Kč), bohužel však nikdy neopustil hranice ČLR (uvažujeme-li oficiální prodej). Rok se s rokem sešel a dnes byl představen jeho nástupce, který v mnoha ohledech vysoko nastavenou laťku překonal.

 

Dojmy z premiéry

Celou keynote měl v režii Lei Jun (čtěte Lej Ťün), CEO společnosti Xiaomi a hned na začátek se pochlubil několika čísly. Modelu M1 se zatím prodalo přes 3,5 miliónu kusů, což v porovnání s prodejními čísly Samsungu nebo Applu není nijak závratný počet, ale vzhledem k tomu, že jde o nového hráče (zatím pouze na čínském trhu), není to zase tak špatný výsledek. Xiaomi se tak zařadila mezi tři nejvýznamnější zákazníky společnosti Qualcomm na čínském trhu, což ji přináší silnější vyjednávací pozici při objednávání komponent a tedy i vliv na výslednou cenu.

  

Model M1, potažmo značka Xiaomi se také stala jedním z nejvyhledávanějších pojmů v čínském vyhledávači Baidu (v rámci mobilních technologií). Ale dost bylo čísel, pojďme na očekávaný nový produkt, kterým není nic jiného než…

 

…Xiaomi  1S (S znamená Super), vylepšená verze původního modelu M1. V sále bylo na chvíli cítit zklamání, později se ovšem ukázalo, že se jednalo (mimojiné) o vtípek na adresu jedné ovocnářské společnosti a to hlavní mělo teprve přijít. Přesto si tento kousek také zaslouží pozornost, oproti původnímu modelu přináší procesor taktovaný na vyšší frekvenci (1,7 GHz oproti původním 1,5 GHz) a přední kamerku s rozlišením 2 Mpx, jejíž absence u Xiaomi M1 byla často terčem kritiky, zadní 8 Mpx fotoaparát se také dočkal několika drobných vylepšení. To vše za 1499 RMB (necelých 4 800 Kč). S touto cenou by mohl konkurenci hodně zatopit, zejména v segmentu nižší a střední třídy. Nyní ovšem přichází hlavní bod programu, Xiaomi Mi-Two. Stejně jako u první generace se zde nedočkáme žádných velkých designových výstřelků.

  

Tlačítka jsou vyrobena z kovu, zadní kryt pak z plastu. MicroUSB slot je kombinovaný s MHL (videovýstup skrze redukci). Osobně velmi kladně hodnotím fakt, že se Xiaomi neveze na vlně současného trendu co nejmenší tloušťky na úkor kapacity baterie.

 

I pro druhou generaci bude k dispozici několik barevných krytů v celé řadě pestrých barev. Tolik ke vzhledu, dalším a možná nejdůležitějším bodem byly hardwarové parametry, které jsme sice nakousli už v úvodu, nicméně teď si o nich povíme trochu více. 

   

Srdcem telefonu je nový čtyřjádrový procesor společnosti Qualcomm s označením APQ 8064 postavený na architektuře Snapdragon S4 Krait, jež je vyráběný 28 nm výrobním procesem, kterému sekunduje grafický akcelerátor Adreno 320.

Jedná se o procesor ARM v7, Qualcomm má vlastní značení a Krait odpovídá typu ARM Cortex A15.

 

Více jader nemusí nutně znamenat vyšší spotřebu. Oproti dvoujádrovému procesoru MSM8260 použitém v původním modelu M1 nabídne čtyřjádrový 8064 až o 45 % vyšší výkon s o 63 % nižší spotřebou (zejména díky měnšímu výrobnímu procesu).

 

Grafický procesor Adreno 320 láme rekordy v benchmarcích a snese srovnání s XBOXem, opravdu. Oproti modelu M1 nabízí až 4x vyšší výkon.

Pozadu nezůstává ani velikost úložiště (16 GB ROM) a paměti RAM, která doshuje rovných 2 GB, což je cifra, kterou jsme zatím mohli vidět jen u některých regionálních variant Samsungu Galaxy S III. Ani velké množství najednou spuštěných aplikací by tak nemělo představovat problém.

 

Změn doznala i baterie, došlo ke zvětšení plochy na úkor tloušťky při zachování víceméně stejné kapacity (oproti předchozímu modelu narostla jen o 3,6 %). Dokáže-li uživatel skousnout u telefonu nárůst tloušťky o zhruba 2 mm, bude si moci v rámci příslušenství dokoupit baterii o kapacitě 3 000 mAh.

 

Přední stranu přístroje zdobí 4,3″ IPS displej s rozlišením 720 x 1280 px. Zároveň došlo ke zmenšení okrajů, takže zvětšení displeje o 0,3″ mělo jen malý vliv na celkovou velikost přístroje. Ovladatelnost jednou rukou je pro mě při výběru telefonu jeden ze stěžejních faktorů, touto velikostí se mi tedy trefili přímo do vkusu (4,5″ a větší displeje už subjektivně považuji za „neovladatelná pádla“).

 

Displej je tvořen pouze ze dvou vrstev (dotyková vrstva je součástí krycího skla) což zajišťuje vyšší propustnost světla. Pro zachování stejné viditelnosti je nutná nižší intenzita podsvícení, diplej je tak méně energeticky náročný než starší typy (typicky se strukturou zobrazovací vrstva – vzduch – dotyková vrstva – sklo). Na Gorilla Glass se zřejmě zapoměnlo, jinak by se výrobce přítomností tohoto tvrzeného skla určitě nezapomněl pochlubit.

 

Zde je srovnání PPI (jemnosti zobrazení) s hlavními modely konkurence. Zobrazení je ještě o něco jemnější, než u iPhone 4S s Retina displejem.

  

Vylepšení doznal i 8 Mpx fotoaparát, nyní s velikostí clony 2,0 (oproti 2,4 v modelu M1 nárust o 45 %), což by mělo mimo jiné zajistit vyšší kvalitu fotek focených za horších světelných podmínek. Nebudou chybět ani funkce jako automatická detekce obličeje či stabilizace obrazu. Podle fotek zveřejněných výrobcem se zdá, že telefon bude fotit velice dobře a chybět nebude ani podpora pro nahrávání videa ve fullHD rozlišení.

   

Krom výše zmíněného se dočkáme i spousty dalších funkcí. Za zmínku stojí například USB OTG (díky čemuž půjde k telefonu přes USB připojit myš či klávesnici a mělo by jít také nabíjet jiný telefon), Wi-Fi Display (promítání obrazu z telefonu na velký monitor skrze Wi-Fi) nebo vestavěný barometr.

  

Nelze opomenout ani novou verzi systému MIUI postavenou na nejnovějším Androidu 4.1 „Jelly Bean“. Kromě novinek obsažených v samotném Androidu telefon nabídne nové cloudové služby (úložiště, synchronizace, zálohování), zamknutí a výmaz dat z telefonu na dálku (přes internet i SMS), pokročilou správu aplikací (omezení aplikací automaticky se spouštějících na pozadí, možnost odebírání některých potenciálně nebezpečných oprávnění jako je automatické odesílaní SMS, přístup ke kontaktům či určování polohy). Výčet a podrobnější popis všech funkcí a „zlepšováků“ by nejspíš vydal na další samostatný článek.

  

Jádrem MIUI byla vždy maximální možnost přispůsobitelnosti všeho možného skrze množství témat – od vzhledu a barev různých systémových menu a ikon, přes zamykací obrazovku až po možnost nastavení velikosti písma či dialeru pro ty z nás s horším zrakem (i když mě osobně na obrázcích výše zaujaly spíše jiné věci :-) ).

To vše za…

 

A to nejlepší na závěr. Tenhle skvělý telefon v Číně pořídíte už za 1 999 RMB, tedy stejnou cenu, za jakou byl až donedávna k mání původní model (necelých 6 500 Kč bez DPH). Stejně jako minulý rok, i teď bude k dispozici omezený počet preprodukčních „inženýrských “ kusů pro nadšence a early-adoptery, kteří se dočkají v průběhu září. Regulérní objednávky by pak měly začít v průběhu října. Při tomto poměru cena/výkon se dá opět očekávat obrovský zájem, stejně jako u předchozího modelu, který se kvůli nedostatečným výrobním kapacitám (které však byly postupně navyšovány) prodával ve vlnách a desítky/stovky tisíc kusů byly vyprodány během několika minut po otevření obejdnávek (sám jsem takhle jeden kousek kupoval a chtělo to pevné nervy). Nyní opět uvažuji o pořízení tohoto stroje a jakožto účastník dnešní akce mám privilegium na přednostní zakoupení jednoho kusu. Pokud to tedy vyjde, zkusím pro vás připravit klasickou recenzi. Na papíře to všechno vypadá až moc krásně a zajímá mě, jak moc to bude odpovídat realitě.

 

Připravil jsem pro vás také několik vlastních fotek, které najdete mezi jednotlivými odstavic. Na akci byly na ukázku i nějaké předváděcí kusy (modelů 1S i M2), ale bylo jich jen zhruba 10 a lidí stovky, takže na nějaké důkladnější „osahání“ nebyla příležitost, ale pro namlsání to myslím postačí.

  

Je veliká škoda, že se tenhle levný a extrémně výkonný smartphone do Evropy oficiální cestou nedostane (s největší pravděpodobností, protože poměr cena/výkon je v tomto případě naprosto famózní a Číňanům můžeme jen smutně závidět.

Autor článku
Ondřej Gardavský
image/svg+xml
+

Kapitoly článku