Domů » Bleskovky » Evropská unie zasahuje; vrátí se snadno opravitelná zařízení a vyměnitelné baterie?

Evropská unie zasahuje; vrátí se snadno opravitelná zařízení a vyměnitelné baterie?

Časy, kdy byly přístroje jednoduše opravitelné jsou již dávnou minulostí, stejně tak například možnost vyměnit si během dne vybitou baterii. Většina výrobců dnes dává přednost napevno usazeným komponentám, při jejichž poruše je často jednodušší koupit nový produkt, než se snažit ten starý opravit. Když se do rovnice přidá ještě plánované zastarávání, jedná se o skvělý recept na navyšování zisků.

Evropské unii se tento přístup přestává líbit, a tak došlo v Evropském parlamentu ke schválení seznamu doporučení pro výrobce. Ta zahrnují například odolné a lehce opravitelné produkty, možnost spotřebitele opravovat je v jakémkoliv servise, namísto určených záručních opraven, ale také například vyměnitelné baterie, LED a další důležité součástky.

Doporučení se týkají i softwarových aktualizací, které by v ideálním případě měly probíhat déle než nyní, aby produkty nezastarávaly příliš rychle. Výrobci, kteří se za svůj produkt nestydí, si na něj pak mohou nalepit hodnocení, které spotřebiteli ihned prozradí, do jaké míry je výrobek odolný a opravitelný – jedná se o obdobu hodnocení opravitelnosti na serveru iFixit.

Prozatím se ze strany Evropské unie jedná pouze o nezávazná doporučení, již tato iniciativa však dává tušit, že by se do budoucna mohla doporučení změnit v závazná nařízení. V tom případě by většina dnešních výrobců musela výrazně zasáhnout do svých výrobků a z velké míry je přepracovat. Podle průzkumů by dnes 77 procent uživatelů raději nechalo své zařízení opravit, než si kupovat nové, často se však oprava nevyplatí.

Ze strany EU se jedná o snahu chránt spotřebitele, ale také o podporu zaměstnanosti v rámci členských států. Ve většině případů jsou produkty vyráběny mimo EU, z jejich prodeje tedy neplynou žádné příjmy. Pokud by pak navíc spotřebitelé mohli opravovat výrobky kdekoliv, došlo by k vytvoření více pracovních míst.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

57 komentářů

 1. Dalsi omezovani podnikani. Nikdo nenuti nikoho si produkt kupovat.

  • Nenutí? Když není nic jiného a solidního na výběr?

  • Nemám rád TUPÝ názor 21. století ohledně výběru, který se jmenuje „když se ti to nelíbí, kup si něco jiného (i když není na výběr)“.

   • 100% souhlas :-)

   • Ale stejne tupe je myslet si ze pokud na trhu neni nic pro mne, tak prijde nejake narizeni shora ktere soukromym firmam urci co maji vyrabet:D

   • Zajímávé, že taková nařízení už párkrát vznikla a výrobci se podřídili…

   • Jinak přijde mi hodně úsměvné, že kdyby EU nadiktovala výrobcům (kdo četl článek, tak ví, že zatím jde jen o návrh výrobcům), že mají dělat opravitelné telefony, dělat pro ně aktualizace minimálně x let, podle odběru zařízení dávat konkrétní minimální kapacitu aku, u vodotěsných zařízení vždy uznávat záruku při vniknutí vody (pokud nedošlo k mechanickému poškození) atp. tak stejně se najde hromada lidí, kterým se to nelíbí a budou bojovat za to, aby si z nás výrobci dál mohli dělat prdel :-D Nj to je to 21. století, kdy asi Jobs změnil myšlení lidí na „ano pojďte si s náma vytírat prdel, nám se to líbí“ :-D

   • bkf1 ach jo presne to je ten nastroj ktorý ma spotrebiteľ že výrobok nekúpi by si čudoval aký to je mocný nastroj a pár firiem nato už doplatilo
    a teraz k praktickým veciam vodeodolnosť prachotesnosť a zmenšovanie hrúbky mobilu je trend ktorý si vyžiadali zákazníci že preferovali modeli z uvedenými vlastnosťami ďalšie limitujúce faktory sú automatizovaná výroba s čo najmenším podielom ľudskej činnosti a z toho jasne vyplýva trend konštrukcie mobilov
    spajanie skrutkami a rôzne zacvakávatka sú minulosť a ked ide o mobil morálna životnosť mobilu je u väčšiny menšia ako fyzická životnosť proste tak to je ľudia majú radi nové veci

  • Opravdu tě tak štve, že si někdo kdo bude chtít si vymění v přístroji baterii, namísto aby ho vyhodil? Nebýt podobných nařízení, tak má každý výrobce mobilů ještě dnes svůj vlastní konektor na nabíječce. Ne všechna podobná nařízení zeshora musí být špatná.

   • Nj po tom co si spousta lidí nechala do hlavy nalít ty Jobsovi sr*čky, tak je to s lidma horší a horší. Za chvíli se asi budou tvořit skupiny, co budou chtít třeba aby telefon vydržel nabitý maximálně půl dne :-D

   • Ale koho jich máte plnou Vy?

  • Jake omezovani? Kdyz, tak omezovani zlodejny. Proc by se zarizeni nemohla levne opravovat? Proc by se nemohl upgradovat software i pro starsi zarizeni? Typicke pro produkty Apple. Je to spravny krok – ale ne doporucovat, naridit.

 2. Ať jde EU s těmahle sr@čkam@ do pryč. Za chvíli se výrobci vyser0u na to, aby tady něco prodávali. Radši by se měli zabývat mnohem většími problémy, a nemluvím o tvaru banánu ani o másle.

  • Vy jste nejaky militantni. Vyrobci se na EU nevy@erou – je to pro ne zasadni trh. Cina neni vsespasitelna, ta jednou ze dne na den klekne.

 3. Konečně také přišli s něčím rozumným. Sice mě nikdo nenutí produkt kupovat, ale když chci koupit něco kvalitního a ne nějaký noname z Číny, není mezi výkonnými telefony z čeho vybírat. Sám se děsím kdy mi chcípne baterka v mém s7 edge a buď zaplatím za výměnu naprosto nesmyslné peníze nebo zruším záruku a budu se s tím doma sr.t sám.

  • Michale co to je za logiku, že buď dáš za opravu nesmyslné peníze a nebo si zrušíš záruku? Přeci pokud je v záruce, tak tě oprava nic stát nebude a pokud v záruce není, tak to je bezpředmětné a oprava bude placená každopádně…

   • To není pravda. Telefon má záruku 2 roky, baterie ovšem ne. A to i když není uživatelsky vyměnitelná. Na tu je záruka 1 rok. Na vyměnitelnou 6 měsíců.

   • Michale nemáš pravdu …
    Na baterie se vztahuje záruční doba v trvání 24 měsíců, stejně jako na jakékoli jiné spotřební zboží. Záruční dobu ovšem nelze zaměňovat za životnost výrobku.

    Zbytek si najdi sám ….

   • SLOVovce, nemas pravdu. Na baterii se sice vztahuje zaruka ve smyslu, ze musi fungovat, ale nevztahuje se na pokles kapacity.

 4. Tak jistě tohle co já vím je iniciativa, která přišla od GreenPeace a zkoušeli to už v USA.
  Pointa je být víc ekologický spotřebovávat měně surovin. Rozhodně nejde o prvotní blaho spotřebitele.

  Takže aby to bylo matematicky správně musíte dá za opravu měně než X , kde X je cena nového. Tedy nakousnuté jablko stojí třeba 20000,- a vy dáte za opravu 19999,- tak je to v pořádku… …aha že to takhle lidi nemysleli? No ale ti humanitní teoretici ano.

  Aby to dávalo smysl pro obyčejné spotřebitele musela by celková oprava výt opravdu levná a navrhované doporučení cenu nesnižují naopak zvyšují.

  • Keby išlo len o prírodu aj tak dobre. Co teraz sa vyrobi odpadu na zemi je nemyslitelne. Len 30 rokov naspet sme neprodukovali skoro žiadne smetie. Výrobky sa bezne opravovali. Od praciek cez auta… A reciklovalo sa takmer všetko…. Fakt s tým treba niečo robiť. A to nepatrim do žiadnej sekty ani spoločenstva zelených, modrých, ani červených a iných.

   • Tak my zde platíme při pořízení elektropřístroje recyklační poplatek. Tedy cokoli co koupíš má garantováno, že bude recyklováno. To, že lidi tu věc hodí do popelnice a tedy se nedostane do recyklačního oběhu je pochopitelně věc jiná.
    A to, že mnoho ekonomik světa není tak vyspělá jako naše je další věc. Ale jestli věci opravujeme nebo recyklujeme, odpad nevytváříme. Ostatně, i opravou jsi vyráběl odpad (který se nerecykloval), z těch vadných součástí, která se vyměnily při opravě:)

   • Tak to jste na Slovensku pěkně za námi. U nás se tyto výrobky 100% recyklují.

   • ale no koooina na e-tú
    recikluje sa v pohode ako všade
    a že sme neprodukovali žiadne smetie ? sam si to zhrnul , mali sme 20-30 ročne pračky auta radia,nebolo čo kupiť tak sa nič nevyhadzovalo

    jáá
    100% ??? si si 100% istý ale no táááák

   • Ano, jsem si jistý.

 5. Představa, že servisy zlevní člověkohodinu díky tomu, že budou ty placky snadněji rozebiratelné mi přijde zcela zcestná. Max tak, že by práce mohla trvat o něco kratší dobu. A představa, že se komukoli podaří vnutit společnostem, aby navrhovali komponenty bez integrace také. To je podobné jako u TV, ano, dříve by se vyměnila daná „elektronka“, dnes s čímkoli se prostě mění celá deska (vyjma obrazovky a repro tak defakto zbytek té TV), tak jsem zvědavý, s jakou aktivitou EK přijde v tomto.

  • Ono je možné že to není iniciativa Evropské Unie jako takové ale iniciativa některého ekologicky poblázněného člena. Který to možná myslí dobře , ale co naplat integrované obvody ho na studiích politologie neučili.

 6. Vidím to jako krok správným směrem, i když k dokonalosti to má ještě daleko. Ovšem už jen znamení výrobcům, že plánované zastarávání produktů a praktická nemožnost je opravovat není v pořádku by mohlo dát věci trochu do pohybu. Ať už je za tím myšlenka na větší ekologii, nebo vyšší zaměstnanost, je to rozhodně pozitivní věc. Určitým řešením by mohlo být i zákonné prodloužení záruky u některých dražších výrobků třeba na 5 nebo více let – typicky automobily, dražší elektronika, domácí spotřebiče atd. Přece jen si nemyslím, že po třech letech nastal ten pravý čas koupit si novou lednici, myčku, pračku atd…

 7. Tak to bude hodne zajimave sledovat co z toho vznikne.Pokud to v budoucnu projde jako narizeni tak cena telefonu docela stoupne jeste vis.Na druhou stranu mam dojem ze takovy samsung mel jeste nedavno telefony co jim sly vymenit baterie a neztraceli vodeodolnost.

 8. Co teda se vrátit k drátu ? A nebo rovnou hurá na stromy .

 9. Čte se to hezky. Jen se obávám, že jak to vymýšlí EU, nedopadne to dobře. Cokoliv tito pohunci dělají, je to proti spotřebiteli a proti malým firmám, zatímco lobbisté z nadnárodních korporací si mnou ruce, jak dobře „pracovali“. Tak mi nějak nesedí, že by najednou prokoukli a otočili výhybku…

 10. Nekteri lidi mi pripadnou nastaveni dle jednoducheho programu „je tam EU nebo ekologie -> tak je to spatny protitrzni vynalez socialnich inzenyru co jen skodi vsem – a Ceske Republice o to vic“. A je vyrizeno – ani nepremysli dal o cco jde…

  Nejsem zadny ekolog – nesbiram alobalove kulicky, moje deti meli jednorazove plinky, nehledam broucky na stavbe kdeceho a baterku hodim proste do nejblizsiho odpadu…

  Ovsem tady jde o neco jineho – umyslne stezovani oprav a nuceni k tomu vyhodit danou vec kterou chci dal pouziva i kvuli naproste blbosti. Samozrejme – pokud je neco opravdu opravdu miniaturizovane, tak proste opravitelnost musi ustoupit (i ten sroubek zabere misto) a vymenovat vadny resistor na desce moderniho telefonu je nesmysl…. Ale o tom nemluvim. U plno veci by to slo vcelku bez problemu. Treba rozebrani telefonu a moznost vymeny baterky (byt treba ne na urovni cloveka z ulice ale nekoho zrucnejsiho). Argumentace vodeodolnosti je vetsinou nesmysl – vetsina telefonu vodeodolna neni. Co se tyce mista – soucasne telefony jsou docela velke placky a at mi nikdo netvrdi, ze se tam nevejde par sroubecku (a proto se musi lepit a delat podobne prasarny).
  Cas od casu je videt i telefon s odnimatelnym krytem (at si teenageri muzou menit podle nalady kryty…) pod kterym je primo videt baterie – jen je na ni velky napis, ze neni vymenna – to je vtip!?!?).

  Ovsem v clanku popsane je od dabla (pardon EU – no to je vlastne pro nektere totez…) a podporuji to ruzne ty podvratne zivly (ti co maji radsi bobra nez cloveka – zkratka darebaci) tak je to spatne…
  Trochu mi to pripomina dite co zasadne rika nekomu ne a nakonec nepremyslejic rekne ze nechce i kdyz mu daji cokoladu…

  Kdyby se tady objevilo, ze EU (z duvodu bezpecnosti ci jinak) prosazuje uzavrene a neopravitelne mobily, tak by tady stejni lidi poskakovali jak je to spatne….

  Jinak treba takova dobra vec co taky ti zli z EU ovlivnili – micro USB nabijecky – doted pouzivam (mimo jine) i nabijecku od cca 6 let stareho uz vyrazeneho Samsungu). No problem – vsude mam nejakou. Pred tim meli i dve Nokie ruzne konektory, o jinych nemluve. Samozrejme budoucnost je ted USB-C ale na platnosti prikladu to nic nemeni.
  Ne kazda narizeni se tyka zahnutosti bananu – obcas dobre premyslet jestli to treba neni dobry napad…

 11. EU zase hrabe do věcí, do kterých jí nic není. Stejně jako řeší Google a jeho reklamu, komu to bože vadí? Zdá se mi že jsou horší věci co řešit, než to jak výrobci dělají mobily. To jak vypadají dnešní telefony by mělo záviset na zákaznících, ne na EU, která si poslední dobou vymýšlí je samé voloviny

 12. S8+ uz to jmeno je hodno de…..

 13. mobil s napevno přidělanou baterii je vždy lepší řešení má to více výhod !!!!

  sám jsi je kupuji

  co se týče podpory je pravda jakmile dojde podpora nejnovějšího androidu tak je brzo telefon kničemu.

  • Jaké že to jsou ty výhody pevně zabudované baterie?

   • Pevná konstrukce například. Nevrže to, telefon se lépe drží v ruce.

   • A proc by musel telefon s vymenitelnou baterii vrzat nebo se dokonce spatne drzet??? :-D
    Měl jsem jich několik a nevrzaly. A naopak jsem videl vrzajici telefony s nevymenitelnou baterii.

  • Neřekl bych, že je to vždy lepší řešení…. ale díky novým tmelům, resp lepidlům přináší jistě výhody. Ovšem i snadno rozebiratelne řešení se dá navrhnout, avšak nevidím příliš výhod v řešení, kdy sundat např. zadní kryt pouze rukou, zvlášť když má mobil nějaký stupeň krytí. Např. GALAXY S5, taková nejistota v tomto řešení, možnost vytahnuti akumulátoru (například ukradený mobil) – tady to bude to pravé až s E-sim. Větší bezpečnost a odolnost v podobě ne tak snadno rozebiratelnych řešení je jasné.

 14. Jak chtej opravovat treba takovej smartphone, to je nerealny.

 15. Tady jde o princip, zbytek jsou blaboly ovlivnene systemem. A reci o odpadu jsou uplne mimo(vestavena baterie vs vymenitelna: vestavena=mene odpadu, mensi riziko ublizeni zdravi clovek(zkratovany, prepolovany atd), v oblasti GSM podnikam 23let vcetne pusobeni v Tampe a nikdo nema pravo mi diktovat, co mam ci nemam delat. Jobs by urcite zmenil svou vizi a produkt kvuli par saskum a debilnim kecum.Svobodne podnikani, nebo jsme pred rokem 89? Pokud neco vyrabim a koncovi zakaznici kupuji, vznika smluvni vztah dle platne legislativy a zakaznik koupi uzavira smlouvu, tedy dobrovolne si porizuje dane zbozi s plnym vedomim, jak produkt funguje vcetne zakonnych zarucnich podminek. Ceny pozarucnich oprav taktez zalezi pouze na dane firme. Riziko podnikani, budto bude firma mit uspech nebo zkrachuje jako spousta jinych ktere zde byly. Resi se tady drahe opravy, lidi stale nadavaji, ale stejne porad kupuji a reci typu, ze nejde nic jine koupit – tak nic nekupuj a zaloz firmu a udelej novy produkt a vsichni budou spokojeni. Je to tak vsude a mnohem horsi, staci vzit v potaz autosalon a marze na novem voze vcetne pripadneho placeneho servisu..to nikomu nevadi jako spousta jinych produktu, ktere jsou mnohem vice predrazene. Zakaz koureni v hospodach – opet omezovani svobodneho podnikani a to jsem nekurak, jde pouze o princip, oznacene kuracke byly a pokud nechci, tak tam nelezu preci. V tom pripade at zakazou alkohol ve vsech restauracich a hospodach, ten zabiji mnohem vice. A k tomu microusb, do applu ho bez redukce nestrcis. Zkuste si procist diskuze u clanku z roku 2000/2006/2007…Tak stejne tato diskuze v roce 2027 bude velmi usmevna. Treba: /nokia-n95-8gb-prizrak-mezi-mobily-velky-test/a-1117391/?showforum=1

 16. To nebudou mít jablíčkáři radost. Tam je jakejkoliv user custom, fix, replace svatokrádež. :D

 17. Ramesse II.

  Nejsem zastáncem zbytečného omezování a EU nemám rád – ale na 1000 absurdit tam jsou schopni vymyslet 1 dobrou věc. Super bylo sjednocení nabíjecích konektorů a pokud se zakáží nevyměnitelné baterie, bude to také dobře – sám mám takový mobil a na rovinu, jde z pohledu spotřebitele o naprostou šílenost – mobil má sice životnost cca 5 let, ale za rok ho budu muset vyhodit, protože odejde baterie, tratím na tom balík já a z pohledu životního prostředí je to extrémně škodlivé (nejsem ekolog a ekologii považuji za sprosté slovo, ale zas ničit přírodu úplně zbytečně se mi taky nechce).

  • Sedici bizon

   Na trhu je dle clanku stale jedna ctvrtina mobilu s vymenitelnou baterii. V kusech je z ceho stale vybirat i mezi znackovymi mobily. Pokud by toto i kleslo, coz se asi nestane, pak by narizeni eu bylo na miste. Hou. Koncim a uzaviram tuto diskuzi. P.S. jak rekl muj pritel Seatle: Až zemře poslední strom a poslední řeka bude otrávená a poslední ryba bude chycená, až potom si skutecne uvědomíme, že peněz se nenajíme.

   • Má sestra Divoká laň požere i prachy.
    Už teď jich spořádá velmi mnoho, a u ohně často jenom toužíme po jídle, tak zpíváme a tancujeme.
    Není ani na náboje…
    Howg
    Suchý měšec

   • Mposvar… Ty konzumujes peniaze? Aj tvoja sestra? Si vtipný ako vrece hnoja

   • tomas
    Děkuji. :-)

  • Baterky i pevně zabudovaný jde vyměnit. Tedy aktivita EU i zde je na nic.

 18. Jednoduchým řešením by byla povinnost poskytovat delší záruku. Místo dvou dát pět let a je to vyřešeno. Výrobci by jen přenastavili kurvítka. Přijde mi to pak jako super nápad a dobrá věc. Jak známe EU tak ale tak jednoduché řešení asi nelze čekat. Mám svůj Note 3 už tři roky a modlím se aby vydržel. Nové modely jsou v mnohém horší a u když mi nejde o peníze nechci měnit.

  • Stačilo by u klasické záruky aby to byla opravdu záruka, dnes vás u většiny výrobků pošlou k šípku. U bot řeknou že to je volnočasová obuv nebo módní obuv, u mobilů stačí že se k němu dostane vlhkost, na baterii jsou vyjímky na 6 měsíců, plno poruch se dá na to že to je zničené opotřebením a tudíž nereklamovatelné apod. Pak reklamace 30 dní což umožňuje servis v 1 zemi ale zákazníka to odradí mnohdy od reklamace, řekne si jo mobil mi přes rok sloužil, tohle by mi nemuseli uznat apod. a reklamaci neřeší. I baterie se dá pořešit na 2 roky záruky, některé mobily i po letech mají baterii funkční vcelku OK a jiné po roce skoro nejdou zapnout bez nabíječky, tak tam dát že jakmile ve 2 letech klesne baterie pod 70% životnosti, zákazník má právo na výměnu. Rok co rok jsou to stovky tun mobilů co končí v koších, to není o ekologii, to už je o hlouposti, co to udělá za 50, 100 let, argumenty s pokaženým výdělkem nejsou na místě. To by jsme tu neměli žádný normy, kupovali si mobily bez záruky, kdyť i ty 2 roky jsou zásahem do podnikání. Ta nejprodávanější elektronika by mohla být třeba pětistovkou zálohovaná, nikomu by to neublížilo a i s ohledem na nedostatky některých kovů a materiálů by to ve finále i těm výrobcům mohlo pomoci. A to že se někde stíží prodeje nových zařízení protože budou snáze opravitelná, nebo tam bude nějaká povinnost pro výrobce, no výrobci snad nejsou dementi, přenastaví si obchodní model, zpoplatní třeba aktualizace, třeba se i zvýší ceny. Proč ne. Tak jako máme jednotnou nabíječku, tak mohou být třeba i baterie v nějakých typech a snadno vyměnitelné a koneckonců i displeje, ono to tak v reálu u plno dílů je, jen výrobci neumožní zákazníkovi to někde vyměnit. Je to stejné asi jako kdyby každý výrobce si dělal pro své zařízení různě dlouhé tužkové baterie, každá žárovka byla jiná a po dosvícení jste museli koupit novou lampu nebo u PC jste s rozbitým zdrojem či diskem museli koupit celý nový počítač. Nějaká nařízení, standardy apod. v rozumné míře jsou potřeba. U aktualizací třeba nějaká odpovědnost za nedodání záplat, stačí že by nějaký EU úřad občas vydal nějakou bezpečnostní chybu a výrobci by měli povinnost do zařízení do měsíce tu aktualizaci dát k dispozici třeba po dobu 2 let, státy za naše prachy investují do bezpečnosti, přitom největší nebezpčení jsou nezabezpečené výrobky co mají lidi doma (router, PC, mobil…).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).