Cena:

Evropská unie zasahuje; vrátí se snadno opravitelná zařízení a vyměnitelné baterie?

Časy, kdy byly přístroje jednoduše opravitelné jsou již dávnou minulostí, stejně tak například možnost vyměnit si během dne vybitou baterii. Většina výrobců dnes dává přednost napevno usazeným komponentám, při jejichž poruše je často jednodušší koupit nový produkt, než se snažit ten starý opravit. Když se do rovnice přidá ještě plánované zastarávání, jedná se o skvělý recept na navyšování zisků.

Evropské unii se tento přístup přestává líbit, a tak došlo v Evropském parlamentu ke schválení seznamu doporučení pro výrobce. Ta zahrnují například odolné a lehce opravitelné produkty, možnost spotřebitele opravovat je v jakémkoliv servise, namísto určených záručních opraven, ale také například vyměnitelné baterie, LED a další důležité součástky.

Doporučení se týkají i softwarových aktualizací, které by v ideálním případě měly probíhat déle než nyní, aby produkty nezastarávaly příliš rychle. Výrobci, kteří se za svůj produkt nestydí, si na něj pak mohou nalepit hodnocení, které spotřebiteli ihned prozradí, do jaké míry je výrobek odolný a opravitelný – jedná se o obdobu hodnocení opravitelnosti na serveru iFixit.

Prozatím se ze strany Evropské unie jedná pouze o nezávazná doporučení, již tato iniciativa však dává tušit, že by se do budoucna mohla doporučení změnit v závazná nařízení. V tom případě by většina dnešních výrobců musela výrazně zasáhnout do svých výrobků a z velké míry je přepracovat. Podle průzkumů by dnes 77 procent uživatelů raději nechalo své zařízení opravit, než si kupovat nové, často se však oprava nevyplatí.

Ze strany EU se jedná o snahu chránt spotřebitele, ale také o podporu zaměstnanosti v rámci členských států. Ve většině případů jsou produkty vyráběny mimo EU, z jejich prodeje tedy neplynou žádné příjmy. Pokud by pak navíc spotřebitelé mohli opravovat výrobky kdekoliv, došlo by k vytvoření více pracovních míst.

Autor článku
David Preiss