- Evropská unie, USA a Velká Británie ve společném prohlášení nabádají k interoperabilitě v oblasti AI
- Jednotliví výrobci a nástroje spolu mají spolupracovat, aby měl spotřebitel přístup vždy k tomu nejlepšímu
V květnu tohoto roku Rada Evropské unie schválila zákon o umělé inteligenci, který má začít platit od roku 2026, a jde o historicky první legislativní opatření regulující umělou inteligenci (AI). Určité klíčové body z tohoto zákona nyní plánuje přijmout i regulátor ve Velké Británii, ministerstvo spravedlnosti USA a americká Federální obchodní komise (FTC).
Společné prohlášení o AI
Ve společném prohlášení to uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager, výkonná ředitelka Úřadu pro hospodářskou soutěž a trhy Spojeného království Sarah Cardell, náměstek ministra spravedlnosti USA Jonathan Kanter a šéfka FTC Lina M. Khan.
We’ve published a joint statement with the @EU_Commission , @TheJusticeDept , and the @FTC on competition in generative AI foundation models and AI products.
Read more: https://t.co/4hnFYa0mKZ pic.twitter.com/km5J6BKJdx
— Competition & Markets Authority (@CMAgovUK) July 23, 2024
Cílem těchto autorit je dosáhnout na západních trzích volné hospodářské soutěže bez monopolních praktik v oblasti umělé inteligence. Ze společného prohlášení jednoznačně vyplývá několik společných zásad sloužících k umožnění hospodářské soutěže a podpoře inovací: poctivé jednání, efektivní spolupráce a možnost volby pro spotřebitele.
„Ekosystém umělé inteligence na tom bude tím lépe, čím více se budou firmy angažovat ve férovém jednání. […] Konkurence a inovace v oblasti AI budou pravděpodobně tím větší, čím více budou produkty a služby AI a jejich vstupy schopny vzájemně spolupracovat. Jakákoli tvrzení, že interoperabilita vyžaduje oběti na soukromí a bezpečnosti, budou pečlivě zkoumána,“ stojí například v prohlášení.
Apple míří do přízně regulátorů
Ač se to zdá mírně překvapivé, tato dohoda mezi EU, Velkou Británií a USA může mít pozitivní dopad na Apple a jeho AI ekosystém Apple Intelligence. Americký gigant totiž jako první z velkých technologických gigantů razí cestu otevřeného používání nástrojů (generativní) umělé inteligence.
Gigant z Cupertina pro sadu Apple Intelligence navrhl vlastní jazykový model, kromě toho ale otevřeně dává zákazníkům možnost používat přímo v systému zabudovaný nástroj ChatGPT od OpenAI. Do budoucna má přibýt i podpora dalších AI nástrojů a jazykových modelů, jako je třeba Gemini od Googlu nebo Claude od start-upu Anthropic.
Do budoucna by tak systém Apple Intelligence mohl být v zemích Evropské unie vítán i z hlediska regulátorů. Před Applem je však ještě několik překážek, a sice zajistit férovost jeho počínání v souladu se zákonem o digitálních trzích (DMA). Tomuto tématu jsme se věnovali v samostatném článku.