Domů » Bleskovky » Estonsko zmrazilo elektronické občanky, objevila se závažná bezpečnostní chyba

Estonsko zmrazilo elektronické občanky, objevila se závažná bezpečnostní chyba

Nejmenší pobalstká země je známá svým vstřícným vztahem k moderním technologiím. V rámci estonského e-governmentu mohou využívat občané elektronické občanské průkazy, které jim usnadní spoustu úkonů nejen na úřadech. O elektronickou občanku mohou zažádat rovněž i cizinci a s její pomocí si tak například založit firmu v Estonsku na dálku.

Čipy, které se v občanských průkazech nachází, nicméně obsahují chybu, na kterou upozornili brněnští vědci. „Z veřejné části klíče bylo možné získat jeho tajnou hodnotu,“ uvedl pro ČT24 Petr Švenda z Masarykovy univerzity. Chyba zjednodušuje krádež identity téměř 760 000 lidí, což je takřka polovina Estonska. Vláda jednala rychle – okamžitě pozastavila používání veškerých dotčených občanek do doby, než bude chyba opravena.

K problému se vyjádřil i estonský premiér Jüri Ratas. „Fungování digitální státní správy je založeno na důvěře, kterou si stát nemůže dovolit ztratit. Pokud je nám známo, tak nedošlo k žádné krádeži identity, nicméně hrozba je skutečná,“ uvedl ve svém prohlášení. O chybě v elektronických čipech se mluví už od září. Ředitel projektu estonské elektronické občanky nicméně přistoupil k razantnímu řešení až nyní, když se hrozba zneužití zvýšila.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentáře

  1. Martin (neregistrovaný)

    Minulý týždeň to isté v SR a na chybu sa tiež prišlo na Masarycke. Našťastie už je to ok.

  2. bob (neregistrovaný)

    uz aby tam zase rus udelal poradek

  3. Marek (neregistrovaný)

    Jen se zeptám jak to na slovensku vyřešily ? Je jiné řešení nez vsecho zrevokovat a vydat znovu?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *