Elon Musk zuří. Geomagnetická bouře zničila 40 družic Starlink

jumpstory rocket satelite satelit raketa 4

Satelity Elona Muska z projektu Starlink mají za úkol pokrýt celou planetu internetovým signálem a umožnit tak skutečně každému připojit se ke globální síti. K tomu je nicméně zapotřebí celá řada družic, které postupně vynáší na orbitu rakety SpaceX. Třetího února letošního roku Musk vypustil na orbitu dalších 49 satelitů, se kterými měl zvýšit pokrytí celé sestavy, nicméně nepočítal s jednou překážkou.

Tou byla geomagnetická bouře, která způsobila „až o 50 procent vyšší odpor než při předchozích startech“, čímž zabránila vypuštěným družicím dosáhnout správného místa na oběžné dráze kolem Země. Zatímco raketa se s nimi snažila letět „po hraně“, aby snížila odpor, bohužel se to nevyplatilo. Odhaduje se že až 40 satelitů shoří v zemské atmosféře, místo aby dosáhly svého cíle.starlinkNepřehlédněte

Starlink míří do Česka. Satelitní internet od Elona Muska přijde draho

SpaceX plánuje celkem vynést přes 12 tisíc satelitů Starlink

SpaceX v nedávné době překročila hranici 2 tisíc vypuštěných družic na oběžnou dráhu, přičemž v plánu má jich na naší orbitu dostat minimálně 12 tisíc. V tomto ohledu se nemusí zdát čtyřicítka satelitů jako velké číslo, nicméně se jednalo o většinu nákladu neseného raketou Falcon 9.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku