Domů » Bleskovky » Starlink míří do Česka. Satelitní internet od Elona Muska přijde draho

Starlink míří do Česka. Satelitní internet od Elona Muska přijde draho

Satelitní internet společnosti SpaceX míří do České republiky. Na konci minulého měsíce firma Elona Muska nahlásila zahájení činnosti Českému telekomunikačnímu úřadu a nyní na svém webu zveřejnila oficiální české ceny svých služeb. Nutno podotknout, že na běžné „domácí“ surfování pravděpodobně mnoho zájemců nenaláká.

starlink

Starlink v ČR: na začátku zaplatíte přes 17 tisíc korun

Abyste mohli satelitní internet od SpaceX využívat, potřebujete k tomu speciální hardware v podobě paraboly a modemu. Toto příslušenství vás přijde na 12 999 korun plus 1 599 korun za dopravu. K tomu si navíc ještě musíte připočíst počáteční zálohu 2 579 korun, která je zároveň první platbou; tu poté budete platit každý měsíc.

starlink

Satelitní internet Elona Muska tak cenou rozhodně nemůže konkurovat pevným či mobilním tarifům českých poskytovatelů, jeho největším benefitem má být dostupnost na jakémkoliv místě. Ale ani to zatím neplatí stoprocentně, neboť SpaceX nemá v současnosti na oběžné dráze dostatečné množství potřebných satelitů, po nebi jich aktuálně krouží něco okolo 1800 z plánovaného počtu 12 tisíc. I z tohoto důvodu bude rychlost internetu zpočátku omezena na 50 až 150 Mb/s.

Kdy bude Starlink na našem území spuštěn do ostrého provozu, zatím nevíme, hovoří se o začátku roku 2022.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. To přece nemohou myslet vážně. 12 tisíc satelitů? a to je oběžná dráha Muska, že si tam může dělat co chce?

  • Není a nemůže. Na základě mezinárodní smlouvy z roku 1967 musí každý soukromý subjekt podat žádost na příslušný úřad státu, ze kterého má v plánu družici vypustit. Na něm je potom rozhodnout, zda mu to bude umožněno.

 2. marně přemejšlím, pro jaký zákazníky tahle služba je.

  • Pro lidi třeba na expedicích, Antarktida, odlehlé části Ruska…… Kanady… nebo Outback v Austrálii…

   Tohle je internet spíš pro lidi kteří se často pohybují mimo civilizace a využívají satelitní připojení.

   I když je sranda jak tohle Musk prezentuje, jako internet pro všechny, což kravina :D

  • Je to pro lidi co chtějí mít domov mimo město, ale zároveň jim nestačí vesnická wifi.
   Kabely nejsou všude a za slušné připojení s nízkou latencí jsou profesionálové schopni si zaplatit. Osobně se chystám stavět a pokud se nedohodnu s CETIN na připojení kabelu, je dost možné, že to vyhraje Starlink protože chci pracovat často z domova a mít internetové připojení rychlejší než 10Mb.

  • Davide nevím kde chceš stavět, ale i moje mamka co bydlí na vesnici, malý vesnici, má 50Mb s nízkou latencí od Cetinu.

   Navíc i ta latence u Starlinku je dost vysoká, ať už jen blbému kabelu o optice se tu ani nebavím, tohle prostě konkurovat nemůže.

   A signál, když se chce jde všechno. Navíc nově vzniká sít 5té generace a s frekvencí na 700 MHz to půjde jedna báseň.

  • Je to jen v začátcích a ve výstavbě, tak jako co čekáš? Že budeš mít satelitní internet za tři kila měsíčně bez závazku s modemem za korunku?

  • David
   Jakou očekáváš latenci, když je „AP“ na oběžný dráze (tam už je citelný i rychlost šíření elmag vln)

  • Cleric

   myslel jsem pro koho je v ČR, když článrk popisuje, že je „k mání už i v ČR“
   Expedice někde na druhý straně zeměkoule mne zas tak nějak docela míjí, jsem pecivál domácí.

  • Anonym

   hlavně jsem nečekal, že bude tak rychle lítat v kosmu tolik „bordelu“ že to bude vidět pomalu na každý fotce noční oblohy.

  • @Dalca
   Proto u nás a celkově v EU je to naprosto k ničemu….Je to asi jako by naši operátoři začali nabízet satelitní volání :D

 3. Vse od Muska vyjde v konečném důsledku draho. Ale nekup to. :)

 4. Pokud bude kvalita připojení stejná jako kvalita vozů z Muskovy továrny na absurdno, stěží někoho přesvědčí, aby si předražený americký šmejd pořídil.

 5. Doufejme, že to někdo chtít nebude a všechno to shoří v atmosféře….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).