Cena:

Elon Musk spouští Neuralink: blíží se implantáty spojující lidský mozek a počítač

Ve sci-fi příbězích se myšlenka na propojení lidského mozku s počítačem objevuje již od desítky let a výzkum pomalu k tomuto spojení směřuje. Elon Musk, stojící za firmami jako Tesla, SpaceX nebo SolarCity, se nyní pouští do dalšího projektu zvaného Neuralink.

elon_musk

Nová společnost se zaměří na vývoj zařízení, která bude možné implantovat přímo do mozku, a která díky spojení s počítačem umožní člověku například zlepšit paměť, efektivněji využívat počítač, či držet krok s vývojem umělé inteligence. Samotný Musk se totiž netají svými obavami o lidstvo, pokud se umělé inteligenci nenastaví jasná pravidla.

Samotný Neuralink se prozatím veřejně nikde neobjevuje a výzkum je teprve v počátcích. Zařízení, která se implantují do mozku, však exitují již nyní a pomáhají zmírňovat příznaky epilepsie, Parkinsonovy nemoci, či dalších neurodegenerativních onemocnění. Jelikož je jejich implementace velmi riziková, zpravidla se pro ni rozhodnou pacienti, kteří již vyčerpali všechny ostatní možnosti. Mnoho zdravých nadšenců do technologií si však do mozku vrtat pochopitelně nenechá, vývoj tedy možná nepůjde až tak rychle kupředu.

neuralink

Mezi další startupy, které se snaží „vylepšit“ kognitivní funkce člověka, patří Kernel, jehož cílem je zvrátit právě neurodegenerativní nemoci a případně zrychlit naše mozky a udělat z nás chytřejší stvoření. Samotní výzkumníci si však prozatím nedělají iluze a přiznávají, že v pochopení toho, jak mozek funguje, jsme stále ještě na úplném začátku.

Autor článku
David Preiss