Domů » Bleskovky » Elon Musk dominuje žebříčku nejlépe placených šéfů v USA. Díky akciím zbohatl o 14 miliard

Elon Musk dominuje žebříčku nejlépe placených šéfů v USA. Díky akciím zbohatl o 14 miliard

Žebříček 100 nejlépe placených generálních ředitelů v USA za minulý rok, který zveřejnila agentura Bloomberg, ovládli Elon Musk a další šéfové velkých technologických firem. Šéf společností Tesla, SpaceX a The Boring Company si přišel na téměř 600 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 14 miliard korun). Jeho výdělky nicméně nepocházejí z platu, nýbrž z akcií Tesly (pravidelný příjem mu nevyplácí ani jedna z jeho firem).

elon musk laugh
Elon Musk má důvod se usmívat

Mohlo by vás zajímatElon Musk: velký rozhovor o symbióze s AI, koronaviru a prodeji veškerého majetku

Mimochodem, Tesla se v červnu stala s tržní hodnotou 185 miliard dolarů (zhruba 4,3 bilionu korun) nejhodnotnější automobilkou světa, a to úkor Toyoty s tržní kapitalizací necelých 179 mld. dolarů.

V první desítce další čtyři šéfové technologických obrů

Hned za Muskem se umístil šéf Applu Tim Cook, který si přišel na skoro 134 milionů dolarů (přibližně 3,1 mld. korun). Drtivá většina těchto peněz však nepochází z platu (ten činí ročně „jen“ 3 miliony dolarů), ale z akcií a dalších požitků.

Přečtěte si takéTim Cook: sedm faktů, o kterých jste možná nevěděli

V první desítce figuruje i šéf Intelu Robert Swan s 99 miliony dolarů (2,3 mld. Kč), CEO Alphabetu Sundar Pichai s 86 miliony dolarů (2 mld. korun) a šéf Microsoftu Satya Nadella se 77 miliony dolarů (1,8 mld. korun). První zmíněný obsadil sedmé, druhý osmé a třetí deváté místo.

Mimo první desítku najdeme například ředitelku AMD Lisu Su, která si loni vydělala téměř 56 mil. dolarů (1,3 mld. korun) a patří jí 16. příčka, nebo šéfku Oracle Safru Catzovou, jež si přišla na necelých 43,5 mil. dolarů (miliardu korun) a která skončila na 39. pozici.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments