Domů » Bleskovky » Elektromobily kupředu: čtyři automobilky chystají výstavbu evropské sítě nabíjecích stanic

Elektromobily kupředu: čtyři automobilky chystají výstavbu evropské sítě nabíjecích stanic

Jak se v poslední době zdá, automobilová budoucnost je nejspíše opravdu v bateriích namísto nádrže a v dobíjení elektřinou, namísto tankování na benzínových pumpách. Vzhledem k rostoucímu počtu elektromobilů bude nutné vytvořit dostatečné kapacity, aby se s „tankováním“ dostalo na každého. V Americe se o dostatek zásuvek stará především společnost Tesla, v Evropě se nyní na výstavbu dobíjecí sítě společně připravují 4 velké automobilky.

Společnosti Daimler, BMW, Volkswagen a Ford chystají v rámci projektu Ionity výstavbu 400 dobíjecích stanic, které budou k dispozici u hlavních silničních tahů. Samozřejmostí bude podpora rychlonabíjení, přičemž každá nabíječka poskytne výkon až 350 kW. Použitým standardem bude CCS (Combined Charging System), který používá i Tesla, jež má nyní síť 7 000 dobíjecích stanic po celém světě.

Automobilky si od projektu Ionity slibují posun trhu s elektromobily kupředu, neboť v očích zákazníků opadnou obavy z relativně kratšího dojezdu elektromobilů. 400 dobíjecích míst by pak mělo být vystaveno do roku 2020, přičemž prvních 20 z nich by mělo být dokončeno do konce letošního roku a pokrývat ve 120 kilometrových intervalech silnice v Rakousku, Německu a Norsku. V roce 2018 by mělo přibýt dalších 30 stanic, zbylých 350 by pak mělo být dostavěno v letech 2019 a 2020.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

2 komentářů

  1. Jsem fanda elektromobility, ale tohle je zrnko písku uprostřed Sahary. Rozloha Evropy je 10 180 000 km², takže to je v průměru 1 stanice na 34 tisíc km². Evropa je až na výjimky hustě osídlená, takže tímto krokem rozhodně obavu z malého dojezdu elektromobilů zákazíci neztratí. To by tu musel být plán ne na 300, ale na aspoň 30 000 stanic.

    • Počet bude odpovídat předpokládaným prodaným EV.
      Zavedené automobilky nemají důvod spěchat a pokud by měli ve stylu …panika, včera bylo pozdě… skončit se spalováky a začít vyrábet jen EV a vysázet nabíjecí stanice . Tak to můžou rovnou zavřít viz debakl ke kterému se řítí Norsko s EV.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).