Domů » Bleskovky » Elektromobily kupředu: čtyři automobilky chystají výstavbu evropské sítě nabíjecích stanic

Elektromobily kupředu: čtyři automobilky chystají výstavbu evropské sítě nabíjecích stanic

Jak se v poslední době zdá, automobilová budoucnost je nejspíše opravdu v bateriích namísto nádrže a v dobíjení elektřinou, namísto tankování na benzínových pumpách. Vzhledem k rostoucímu počtu elektromobilů bude nutné vytvořit dostatečné kapacity, aby se s „tankováním“ dostalo na každého. V Americe se o dostatek zásuvek stará především společnost Tesla, v Evropě se nyní na výstavbu dobíjecí sítě společně připravují 4 velké automobilky.

Společnosti Daimler, BMW, Volkswagen a Ford chystají v rámci projektu Ionity výstavbu 400 dobíjecích stanic, které budou k dispozici u hlavních silničních tahů. Samozřejmostí bude podpora rychlonabíjení, přičemž každá nabíječka poskytne výkon až 350 kW. Použitým standardem bude CCS (Combined Charging System), který používá i Tesla, jež má nyní síť 7 000 dobíjecích stanic po celém světě.

Automobilky si od projektu Ionity slibují posun trhu s elektromobily kupředu, neboť v očích zákazníků opadnou obavy z relativně kratšího dojezdu elektromobilů. 400 dobíjecích míst by pak mělo být vystaveno do roku 2020, přičemž prvních 20 z nich by mělo být dokončeno do konce letošního roku a pokrývat ve 120 kilometrových intervalech silnice v Rakousku, Německu a Norsku. V roce 2018 by mělo přibýt dalších 30 stanic, zbylých 350 by pak mělo být dostavěno v letech 2019 a 2020.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments