Elektromobil se solárními panely má dojezd přes 600 km. Jeho cena vás uzemní

Lightyear 0 stage

Solární panely jsou na trhu již několik dekád, ale jejich největším omezením stále zůstává účinnost. Ta ani po mnoha letech výzkumu není nikterak oslnivá – pohybuje se stále okolo 20 %, tedy pouze zhruba pětina elektromagnetického záření ze slunce je přetvořena na energii elektrickou. S aktuálním boomem elektrických vozů se však jejich instalace přímo na karoserii vyloženě nabízí.

blue solar panel

Startup Lightyear tak přichází se svým modelem Lightyear 0. Elektromobil s astronomickou cenovkou 263 262 dolarů, tedy zhruba 7 550 000 Kč (včetně DPH), má ve své karoserii zabudováno celkem 5 metrů čtverečních solárních panelů. Pokud majitel najezdí denně zhruba 35 kilometrů, dle výrobce nemusí vůz nabíjet i několik měsíců. V Nizozemsku by tak solární dobíjení vyžadovalo nabíjet ze zásuvky jen jednou za 2 měsíce, ve Španělsku pak dokonce jednou za 7 měsíců.

Lightyear 0 ceo

Osazená baterie disponuje kapacitou 60 kWh a má zajistit dojezd 620 kilometrů. Elektromotor pak nabídne výkon 174 koňských sil, přičemž maximální rychlost je limitována na 160 km/h. Z nuly na sto se pak Lightyear 0 dostane za (u elektromobilů nezvykle dlouhých) 10 sekund.

Lightyear 0 lights

Interiér vozu je vyroben ze 100% veganských materiálů, o infosystém se stará Android Automotive od Googlu. Standardem je pak i možnost odemknutí vozu telefonem, stahování aktualizací softwaru přes internet a podpora Android Auto i Apple CarPlay.

Lightyear 0 stagelight

S ohledem na omezené množství vyrobených kusů a velmi vysokou cenovku má Lightyear nejspíše podobný plán jako před 10 lety automobilka Tesla – vyrobit menší množství velmi drahých vozů, čímž se následně zaplatí vývoj levnějšího, dostupnějšího modelu. Automobilka má již nastavené výrobní milníky, představený model má být dokonce připraven k produkci. Zda se tak opravdu stane a startup sériovou výrobu ufinancuje, to se dozvíme v následujících měsících.

Autor článku
David Preiss
image/svg+xml
+

Kapitoly článku