Domů » Články » Duolingo: Váš smartphone vás naučí další světový jazyk (tip na aplikaci)

Duolingo: Váš smartphone vás naučí další světový jazyk (tip na aplikaci)

Ovládáte angličtinu a rádi byste se zdokonalili i v některém z dalších světových jazyků? Pak vyzkoušejte aplikaci Duolingo, která je zdarma dostupná pro Android a iOS.

Chcete se naučit nový jazyk a zároveň se při tom zabavit? Máme pro vás tip na aplikaci Duolingo, se kterou se naučíte jazyky snadno a rychle formou zábavné „hry“. Aplikace samotná má pěkný grafický kabátek i líbivé zvukové efekty. Drobnou vadou na kráse je to, že zatím není v češtině. Z toho tedy vyplývá, že pro naučení se nějakého dalšího jazyka budete muset vládnout alespoň angličtině.


Ovládáte angličtinu? Pak se snadno můžete naučit další světový jazyk

Na druhou stranu si myslím, že v dnešní době má většina lidí alespoň základy anglického jazyka. Aplikace je celá v angličtině a lze si zvolit následující jazyky, které se plánujete naučit – španělština, francouzština, portugalština, němčina a italština. Samozřejmě je zde možnost kombinování, takže není problém si zvolit výchozí jazyk učení angličtinu a učit se ze španělštiny. 

 

V hlavním menu vidíte svůj pokrok v učení, na levé straně se nachází karta, kde lze zkontrolovat své nabírané body, zkušenosti a zjistit, kolik slovíček jste se naučili. Co nás ale bude zajímat nejvíce, je právě hlavní obrazovka. Zde naleznete seznam „úrovní“. Samozřejmě začínáte od úplných základů, postupujete přes složitější fráze a učíte se nová slovíčka, která jsou taktéž těžší a těžší. Duolingo sama kontroluje naučená slovíčka, která se náhodně objevují v různých lekcích.

Nemáte zde žádnou nápovědu, takže jste opravdu odkázáni na to, abyste si je co nejrychleji zapamatovali. Aplikace vás naučí slovíčka z různých témat – například jídlo, zvířata, jednotná a množná čísla, oblečení, barvy, členové rodiny, hodiny, datum, předložky, dopravní prostředky a další… zásoba slovíček je opravdu pestrá.

 

Několik režimů učení

Duolingo vás učí několika různými způsoby. Prvním způsobem je zaškrtnutí obrázku požadovaného slova, dále je možnost volného překladu věty nebo slova. Aplikace také využívá mikrofon,  takže si lze trénovat i výslovnost, což je velice praktické. V neposlední řadě je zde přeložení požadované věty pomocí „kartiček“, které vybíráte podle pořadí slov – tím skládáte větu. Na každou úroveň máte k dispozici určitý počet „životů“, které zároveň značí počet chyb. Pokud uděláte v lekci více chyb, než je váš limit, je celé cvičení potřeba opakovat.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Tato aplikace je opravdu povedená a hravou formou vám nabízí možnost naučit se další světový jazyk. Navíc zdarma pro Android a iOS. Na druhou stranu vyžaduje vaši aktivitu a chuť se učit. Nastavení je velice strohé; najdeme zde možnost zapnutí a vypnutí zvuků nebo notifikací, které vás upozorní v případě, že se přes den zapomenete učit. Duolingo má krásný flatový design, na který se hezky kouká a neruší při učení. Pokud u sebe zrovna nemáte svůj chytrý telefon, můžete využít webové verze, která je dostupná na duolingo.com.

Marek Smékal

4 komentářů

 1. vyzera to velmi zaujimavo, neviete ci neexistuje nieco podobne pre WP?

  • Marek Smékal

   Za určitou alternativu se dá pokládat Babbel.

   [odkaz]

  • Lucie (neregistrovaný)

   Šikovnou podobnou hrou je taky Langevo [odkaz], výhodou je to, že se lze učit z češtiny! Což je v učení jazyků neocenitelné :-) Podle tvůrců bude mobilní verze a aplikace během několika týdnů.. i tak jde hrát na mobilu hned, osobně vyzkošeno

  • [odkaz na Langevo, učení slovíček hrou]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).