Domů » Články » Druhý dech Androidu One: Bude Google slavit větší úspěch?

Druhý dech Androidu One: Bude Google slavit větší úspěch?

Americká společnost Google v září 2014 spustila ambiciózní projekt s názvem Android One. Ten si dal za cíl rozšířit řady uživatelů zeleného robota po celém světě, především pak v rozvojových zemích. Uživatele měly lákat dostupné smartphony s čistým systémem, který bude dostávat pravidelné aktualizace. Google nicméně letos projekt výrazně oživil a změnil jeho náplň. Bude díky tomu úspěšnější?

Čistý Android pro všechny

Radikální změnou je, že Android One už není jen pro rozvojové země. Google k tomuto kroku vedla především fragmentace Androidu. Nové verze systému se k uživatelům nedostávají dost rychle, pokud se vůbec k uživatelům dostanou, jelikož spousta výrobců se do updatů moc nežene. Často jsou na vině robustní nadstavby, které předělat na novou verzi trvá poměrně dlouho. S tím by si měla poradit poslední verze systému – Android 8.0 Oreo.

Čistý Android pro masy – to je Android One

Jenže než se výrazně Oreo rozšíří, bude fragmentace stále problém. Googlu se situace s Androidem jistě nelíbí – poslední kroky giganta z Mountain View naznačují, že by měl rád svůj systém pod větší kontrolou. Ať už jde o zrušení projektu Nexus a jeho nahrazení smartphony vlastní výroby s názvem Pixel. I zde se Google snaží zbavit závislosti na ostatních výrobcích, k čemuž mu má pomoci akvizice tchajwanského výrobce HTC.

Platforma Android One si příliš dobře nevede, Google ji však do žita nehází

Android One v tomto vytyčeném trendu pokračuje – snaží se zbavit nálepky levného Androidu pro všechny a získat nálepku čistého Androidu pro co nejvíce lidí. Mít totiž pod softwarovou kontrolou smartphony ostatních výrobců je výhodné nejen pro Google a snižování fragmentace, ale také pro uživatele, kteří budou mít nové verze systému a bezpečnostní záplaty z první ruky.

Konec levných smartphonů

S levným Androidem může Google slavit úspěchy v Africe nebo v Jižní Americe, v Evropě nebo USA ale nad takovými přístroji zákazníci jen ohrnou nos. Pro zaujetí majetnějších obyvatel naší planety je třeba přidat trochu výkonu a vše zabalit to prémiového balení, zároveň je potřeba také zajistit známější výrobce a tím i distribuční síť. Sharp se svým modelem X1 sice může slavit úspěch v Japonsku, v Polsku to ale nebude žádná sláva.

Pionýr Android One na českém trhu – Xiaomi Mi A1

Noví výrobci, jako je čínské Xiaomi nebo právě HTC, mohou napomoci rozšíření čistého Androidu mezi širší veřejnost a zároveň pomůžou Googlu více tlačit na tradiční výrobce, aby s updaty příliš neotáleli. Zároveň tak může Google nepřímo konkurovat svým partnerům. Xiaomi Mi A1 má bezesporu zaděláno na hit letošních Vánoc, o čemž se můžete přesvědčit v naší recenzi.

HTC U11 Life: levnější mačkací model bude součástí programu Android One

Google ke změně strategie dotlačil také prostý fakt – o levné smartphony není takový zájem, jaký čekal. Alespoň při spuštění projektu to nebyl žádný hit. To ale Google neodradilo a v projektu přesto pokračoval, přičemž se ho snažil postupně i vylepšovat, třeba integrací Android One do své hardwarové divize.

Změna kurzu může jen pomoci

Nový směr Android One bude rozhodně větší úspěch, než ten současný. Větší různorodost zařízení, které Google osvobodil od hardwarových restrikcí, a přitom stále důraz na co nejnižší cenu bezesporu pomůže rozšířit řady uživatelů Androidu. Konec konců, kdo by nechtěl aktuální a svižný Android za dostupnou cenu?

Bude Android One znamenat konec nadstaveb a fragmentace?

Pokud Google dokáže přesvědčit dostatečný počet partnerů, aby se do projektu zapojili, a zároveň budou schopni zajistit dostatečné zásoby telefonů, bude to pro Google takřka bez práce. Distribuce zařízení totiž není silnou stránkou kalifornské firmy, což lze vidět třeba na distribučních problémech Pixelů.

Druhá generace platformy Android One nabídne větší svobodu ve volbě hardwaru

Android One ale může znamenat výhodu také pro distributory. Xiaomi se na evropském trhu prosazuje jen velmi obtížně, telefon s čistým Androidem tak může znamenat snadný vstup na některé trhy, třeba na ten náš. Ve finále z těchto změn bude profitovat především zákazník, což je nejpozitivnější zprávou, kterou přináší projekt Android One.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

  1. Xiaomi si podľa mňa dobre vie zistiť koľko telefónov sa mu predá a keď zistia aké sú predaje One M1 tak buď budú pokračovať alebo sa na to vykašlú. Každopádne ja by som uvítal ak by bolo viac telefónov na výber práve s čistým Androidom.

  2. „Často jsou na vině robustní nadstavby, které předělat na novou verzi trvá poměrně dlouho. S tím by si měla poradit poslední verze systému – Android 8.0 Oreo.“
    No Google údajně vytvořil „píseček“ na kterém si výrobci můžou vyhrát, ale co vím, tak to není úplná ideálka. Vyřeší se to až Google převezme úplnou kontrolu nad aktualizacemi a bude je vydávat sám. A nejlépe bude, když bude ten „píseček“ vypínatelný tj. každý uživatel si bude moci zvolit, jestli chce používat čistý Android a nebo s balastem výrobce.

    • Nerozumiem ako presne si s tym ma poradit Oreo. Ak ma autor na mysli Treble, tak to je o niecom uplne inom ako o nadstavbe.

  3. bkf1
    Ano, každopádně to s těmi aktualizacemi je fakt, to je asi jediné co zatím Google nemá zvládnuté, jinak v posledních dvou tří verzích, je android výborný.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).