Druhá testovací verze Androidu 14 je tu. Přináší tyto praktické novinky

Google Pixel 7 1664884478 0 0
  • Druhé vývojářské preview Androidu 14 přináší novinky v oblasti zabezpečení
  • Příští testovací verze už by měla být veřejná

Google na začátku února vypustil do světa první vývojářské preview chystaného Androidu 14 se spoustou drobných vylepšení. V noci na dnešek dostali vývojáři druhou testovací verzi, která rovněž obsahuje několik zajímavých novinek, tentokráte z oblasti soukromí a zabezpečení uživatelských dat. Pojďme se na ně podívat.

Android 14

Hlavní novinkou je možnost povolit aplikacím přístup pouze ke konkrétním fotografiím, nikoliv k celé knihovně. Google využívá rozhraní Photo Picker, které dá nově uživateli na výběr, zda konkrétní aplikaci přidělí přístup ke všem fotografiím, vybraným fotografiím, anebo k žádným. Nemusíte tak mít strach, že vám budou aplikace potají „šmejdit“ ve vaší galerii.

w 1 android 14 photo picker prom

Android 14 také dostane Správce pověření jako rozhraní API s podporou passkeys, což je průmyslový standard pro ověřování uživatele bez hesla. Správce umožní vytvářet přístupové klíče k aplikacím a ukládat je do Správce hesel Google včetně synchronizace s ostatními zařízeními připojenými ke stejnému účtu.

Novinkou bude rovněž možnost nastavit si vlastní regionální nastavení – jednotky teploty, preferovaný kalendář, první den v týdnu nebo měrnou soustavu. Toto nastavení se může podle Googlu hodit například Evropanům žijícím v USA, kteří budou i nadále chtít měřit teplotu ve stupních Celsia.

Poslední novinkou tohoto sestavení je pečlivější hlídání uspávání aplikací, aby se snížil počet případů neočekáváného přerušení.

timeline

Vývojářské preview mohou v tuto chvíli instalovat pouze majitelé Pixelů 4a, 5 a novějších, první veřejná beta verze by podle oficiálního harmonogramu měla dorazit příští měsíc. Většinu spotřebitelských novinek Androidu 14 Google tradičně odhalí na své vývojářské konferenci I/O, která bude letos začínat 10. května.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku