Domů » Bleskovky » Dolphin Browser HD narušuje soukromí svých uživatelů

Dolphin Browser HD narušuje soukromí svých uživatelů

Vývojáři populárního alternativního prohlížeče Dolphin Browser HD pro chytrá zařízení s operačním systémem Android teď asi nemají lehké spaní. Nedávná analýza totiž ukázala, že jejich program výrazně narušuje soukromí uživatelů. Problém se týká tzv. Webzine módu, který má upravit webové stránky pro zobrazení na menších displejích. Přitom kontroluje, zda pro aktuální stránku už náhodou neexistuje její optimalizovaná verze.

-

To by bylo v naprostém pořádku, jenže jak se ukázalo, aplikace odesílá URL každé navštívené stránky na servery Dolphinu. Navíc z převážné většiny naprosto zbytečně. Jejich databáze totiž obsahuje jen asi 200 převážně amerických webových služeb, což obzvlášť u českých a slovenských androidistů představuje mizivé procento internetového brouzdání. Prohlížeč tak k narušování soukromí ještě plýtvá u mobilního připojení tolik cenným datovým provozem.

Společnost už na povyk kolem tohoto odhalení zareagovala prohlášením, že v současné verzi 7.0.2 tuto vlastnost zablokovala a v budoucnu bude aktivována pouze se souhlasem uživatele.

Zdroj: PocketNow

Miroslav Havlíček

2 komentářů

  1. To me docela prekvapilo. Dolphin HD pouzivam uz dlouho a tohle bych necekal… Osobne teda nastesti Webzine vubec nepouzivam.

  2. lars (neregistrovaný)

    Nedivím se že Dolphin odesílá dotaz u každé stránky, protože databázi serverů nemá staženou v mobilu, takže je logické že musí dát dotaz serveru a tím si ověřit zda je stránka v databázi (mají to takto vyřešené nejspíše kvůli pozdější možnosti přidání nových adres do databáze). Za zlé jim snad mohu mít jen to že na to předem neupozorňují. Navíc si nemyslím že tím narušuje soukromí uživatelů, ale článek typu: „Dolphin Browser HD stahuje 2kb navíc bez vašeho vědomí“ by nikdo nečetl ;).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).