Domů » Bleskovky » Displej iPhone X: jak je na „vykousnutí“ připraven systém iOS 11?

Displej iPhone X: jak je na „vykousnutí“ připraven systém iOS 11?

Největší novinkou tohoto týdne ve světě smartphonů je bezesporu nový iPhone X (více informací), který po letech konečně přinesl změnu designu a několik zajímavých technických vychytávek. Jednou z nich je například netradiční Super Retina OLED displej, který je při horní straně vyříznutý z důvodu osazení čelní kamerky a dalších senzorů pro fungování funkce Face ID. Přestože na domovské obrazovce není tento element nijak rušivý, neboť Apple využil horní „uši“ displeje pro umístění hodin a stavových ikon, na ostatních místech v systému už může být chybějící část rušivým prvkem.

Prohlížení fotografií a videa

Apple na úterní tiskové konferenci ukázal několik reálných scénářů používání iPhonu X, přičemž chybějící část displeje byla nejvíce patrná při prohlížení fotografií a videa v režimu na šířku. Apple při prezentaci schválně zvolil takové video, aby tento nedostatek nebyl díky tmavým místům tak patrný (podívejte se od času 1:33 na záznam).

Uživatel naštěstí bude mít možnost se dvojitým klepnutím na displej přepínat mezi full-screen režimem s vykousnutím, a zmenšenou, avšak obdélníkovou obrazovkou. Defaultně přitom bude nastavena druhá možnost.

Pro prohlížeč Google Chrome dokonce z recese vzniknul doplněk, který při levé straně skryje část videa; asi proto, aby si budoucí uživatelé iPhonu X pomalu mohli začít na novinku zvykat.

Hry a aplikace

U her a aplikací bude záležet na vývojářích, jak se s novinkou poperou – v režimu nastojato budou „uši“ displeje vždy zaplněné časem a stavovými ikonami, v režimu naležato si budou vývojáři moci vybrat, zda okolí vykosnutí zčerná, nebo se do něj aplikace roztáhne. Apple již vydal nové průvodce pro vývojáře, jak mají pro iPhone X aplikace a hry navrhovat (video).

Prohlížení webu

Při brouzdání po webu vám vykousnutí nijak zasahovat do obsahu nebude, webové stránky se jednoduše renderují s bílým pruhem vlevo či vpravo, pokud je prohlížíte v režimu naležato. Zajímavé je, že pokud máte výřez napravo, schovává se za něj scrollovací lišta, která v tomto případě postrádá svůj smysl.

Při vytváření screenshotů iOS 11 vyříznutí zcela ignoruje a pořídí snímek, jako byste měli k dispozici celou plochu displeje. Apple v průvodci apeluje na vývojáře, aby při návrhu aplikací nijak neskrývali „uši“ displeje (například černým pruhem) a naopak aby vykousnutí pro fotoaparát a senzory nijak nezveličovali (orámováním, textem, apod). Takové aplikace by poté nevypadaly dobře na ostatních iPhonech.

Vykousnutý displej nebo raději širší rámečky?

Nemáme strach, že si uživatelé na nový displej nezvyknou, vzhledem k mnoha funkcím navázaných na novou 3D kameru na čelní straně lze očekávat, že se s ní budeme setkávat i v příštích generacích jablečných telefonů.

Tip: Podrobné parametry iPhone X najdete v našem katalogu smartphonů. Na této stránce si můžete prohlédnout porovnání s iPhonem 8 & 8 Plus.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. Předpokládám, že stejně postupuje i Essential, ostatně, i Samsung šaškuje s režimy. Tady bude aspoň síla Apple na tlak na vývojáře.

 2. To vykousnutí tam být nemělo….raději symetrii a displej obdelníku…
  Na druhou stranu, tohle bych ještě přežil a asi by mě to od koupi neodradilo.

  • Taky se mi to tam nelíbí. Byl jsem přesvědčený, že by Apple něco tak hrozně nesymetrického do světa nepustil, když si na tom zakládá už odjakživa. Chtěl jsem si ho koupit, ale teď jsem docela na pochybách. Rozhodnu se až po prozkoumání na prodejně, na živo to možná bude vypadat lépe. Při nejhorším zůstanu u 6plus a počkám na další generaci.

  • Tady bych se Applu zastal. Vykousnutí je podle mě designově přijatelnější než asymetricky uložený displej jako v případě Mi Mix nebo Esential Phone. Osobně se mi nejvíc líbí z letošních „bezrámečkových“ telefonu LG V30. Pokud Taimen dopadne ve stylu „V30 s SW od Google“, asi začátkem roku podlehnu pokušení :)

  • Přímo.LG V30 se mi taky líbí po designové stránce. Na GSM A už mají recenzi. Jenom škoda že ještě není nikde čtečka implementovaná v displeji. Ale i přes to o LG V30 dost silně uvažuji. Always on,má to i FM rádio….škoda absence IrDA

  • LG V30 je hodně podcenovaný mobil má to víc vychytávek než Apple který tu každý tak rád vyzdvihuje.

  • Nema to ML, AR, TrueDepth, Bionic, ForceTouch ani TouchID, je prakticky DoA :c)

   Vazne: Me by se V30 libila, jen bych radeji cisty Android, prostredi LG mi nejako nesedi.

  • V30 má: Quad DAC, f/1.6, Wide cameru s f/1.9, má HD nahrávání zvuku, MIL-STD 810G, IP 68, pak vychytávky jako Cine video, Point Zoom, Graphy, Face Print, Voice Unlock, Color Spectrum, Laser-autofocus A HLAVNĚ 3,5mm Jack.

  • Zase nepochopil, to je dneska trida. Tohle neni tematem, tematem je ML, AR, TrueDepth, Bionic, ForceTouch :)

   Prakticky pouzitelne vlastnosti V30 nebo treba v CR realne pouzitelne platby mobilem nebo lepsiho asistenta Apple/Lenovo ultras neoceni. Ti ziji v AR, v hlave maji ML a svet rozpoznavaji uz jen pomoci TrueDepth :)

  • Over ????

  • Už myslím tam dotaz zazněl jinde, co je ML?

  • ML se ohani JP, predpokladam, ze mysli machine learning. Ale uz jsem se tu docetl, ze ma v sobe A11 neuronovou sit, tak jen cekam, kdy se dozvim, ze ma v sobe cip z T-X :)

  • Osobne je me jedno jestli je vykousnuty, vzdyt uz to kousnuti maji v logu, ale jedine co porad nechapu ten pomer 18,5:9. Video je v pomeru 16:9 a fotky v 4:3. Proc ten nudlojdni format?? Koho tim chteji ohromit??

  • Video je 21:9 (2,35:1 z kina) ,TV jsou 16:9…..

  • Fotky su väčšinou 3:2,
   Ak neratam tie zo smartfonov. No na smartfonoch si vieš zvoliť aj 16:9

 3. To „vykousnuti“ tam býti nemělo. Je to rušivé při prohlížení a rozhodně nepřirozené. Podobné rušivé elementy nikde nenajdete (TV, PC monitor, notebook, tablet, apod.) Myslim,že nás Apple bude opět přesvědčovat, jak je to báječné. Není. Ostatně parametry displeje zaostávají za parametry displeje Note 8.

  • Ty parametry právě zaostávají kvůli tomu, že zatímco samsungu se displej vypálí, tak applu ne, právě kvůli tomu, že tak hrozně „zaostává“. Jestli je to pravda ukáže až čas. Ale proč by lhali, tohle není xiaomi.

  • Applu se ale vypali uplne stejne. Je to stejna technologie. I proto iOS11 obsahuje algoritmy, ktere vypalovani zpomali.

  • Apple především nemá jako Android defakto permanentní systémové prvky (notifikační lišta, syst. lišta), tedy to nebude tak tragické (otázka signálu…). Ale potíže bude mít shodné. Někomu se ale klidně vypálí klávesnice nebo navigační lišta, prostě dle majoritního užívání.
   Aktuálně nevím jakou to má matrici a jaké vlastnosti.

 4. Rovnaký nezmysel ako vyrez u Essential Phone, zaoblené rohy(iPhone X, Galaxy S8) alebo zahnuté okraje(Galaxy S8). Najlepšie to má vyriešené Mi Mix 2. 3 okraje ešte tenšie než iphone X a jeden okraj vyhradený pre kameru a senzory

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).