Domů » Bleskovky » Displej iPhone X: jak je na „vykousnutí“ připraven systém iOS 11?

Displej iPhone X: jak je na „vykousnutí“ připraven systém iOS 11?

Největší novinkou tohoto týdne ve světě smartphonů je bezesporu nový iPhone X (více informací), který po letech konečně přinesl změnu designu a několik zajímavých technických vychytávek. Jednou z nich je například netradiční Super Retina OLED displej, který je při horní straně vyříznutý z důvodu osazení čelní kamerky a dalších senzorů pro fungování funkce Face ID. Přestože na domovské obrazovce není tento element nijak rušivý, neboť Apple využil horní „uši“ displeje pro umístění hodin a stavových ikon, na ostatních místech v systému už může být chybějící část rušivým prvkem.

Prohlížení fotografií a videa

Apple na úterní tiskové konferenci ukázal několik reálných scénářů používání iPhonu X, přičemž chybějící část displeje byla nejvíce patrná při prohlížení fotografií a videa v režimu na šířku. Apple při prezentaci schválně zvolil takové video, aby tento nedostatek nebyl díky tmavým místům tak patrný (podívejte se od času 1:33 na záznam).

Uživatel naštěstí bude mít možnost se dvojitým klepnutím na displej přepínat mezi full-screen režimem s vykousnutím, a zmenšenou, avšak obdélníkovou obrazovkou. Defaultně přitom bude nastavena druhá možnost.

Pro prohlížeč Google Chrome dokonce z recese vzniknul doplněk, který při levé straně skryje část videa; asi proto, aby si budoucí uživatelé iPhonu X pomalu mohli začít na novinku zvykat.

Hry a aplikace

U her a aplikací bude záležet na vývojářích, jak se s novinkou poperou – v režimu nastojato budou „uši“ displeje vždy zaplněné časem a stavovými ikonami, v režimu naležato si budou vývojáři moci vybrat, zda okolí vykosnutí zčerná, nebo se do něj aplikace roztáhne. Apple již vydal nové průvodce pro vývojáře, jak mají pro iPhone X aplikace a hry navrhovat (video).

Prohlížení webu

Při brouzdání po webu vám vykousnutí nijak zasahovat do obsahu nebude, webové stránky se jednoduše renderují s bílým pruhem vlevo či vpravo, pokud je prohlížíte v režimu naležato. Zajímavé je, že pokud máte výřez napravo, schovává se za něj scrollovací lišta, která v tomto případě postrádá svůj smysl.

Při vytváření screenshotů iOS 11 vyříznutí zcela ignoruje a pořídí snímek, jako byste měli k dispozici celou plochu displeje. Apple v průvodci apeluje na vývojáře, aby při návrhu aplikací nijak neskrývali „uši“ displeje (například černým pruhem) a naopak aby vykousnutí pro fotoaparát a senzory nijak nezveličovali (orámováním, textem, apod). Takové aplikace by poté nevypadaly dobře na ostatních iPhonech.

Vykousnutý displej nebo raději širší rámečky?

Nemáme strach, že si uživatelé na nový displej nezvyknou, vzhledem k mnoha funkcím navázaných na novou 3D kameru na čelní straně lze očekávat, že se s ní budeme setkávat i v příštích generacích jablečných telefonů.

Tip: Podrobné parametry iPhone X najdete v našem katalogu smartphonů. Na této stránce si můžete prohlédnout porovnání s iPhonem 8 & 8 Plus.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments