TOPlist

Dell Streak: Zaujme displejem a dostatečným výkonem (uživatelské dojmy)

V uplynulých letech jsem vystřídal celou řadu mobilních telefonů od různých výrobců a s odlišnými operačními systémy. Některé z nich byly opravdu vynikající. Něco však nebylo ono, něco mi pořád chybělo. Obrovský displej. Toužil jsem po zařízení s velkým displejem, rychlým procesorem a stabilním operačním systémem. Má volba tedy po uvedení na trh padla na komunikátor Dell Streak, který se vám v tomto článku pokusím podrobněji představit.

Když se před pár lety na světlo světa vyklubal operační systém Android, který splňuje snad všechny mé požadavky na moderní operační  systém, přiblížily se sny o mém dokonalém zařízením zase kousek blíže realitě. Dlouho jsem čekal, že HTC přijde s Android verzí komunikátoru HD2 nebo něčím podobným. Objevil se sice velmi dobře vybavený model Desire, který mě ale až tak nezaujal. Nakonec to byl americký gigant Dell, který vyrobil mé vysněné zařízení. A zhruba před měsícem začal Dell ve spolupráci s O2 v Anglii prodávat Streak, pětipalcového obra s 1GHz procesorem a Androidem 1.6 (upgrade na novější verze by se měl objevit v následujících týdnech). Snad se ho brzy dočkáme i v Čechách, ale pokud by měl někdo opravdu zájem, tak se dá Streak za celkem rozumné peníze koupit třeba na anglické verzi portálu eBay. Pokusím se s vámi podělit o mé zkušenosti a dojmy po prvním měsíci používání.

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 1.6
Procesor: 1GHz Qualcomm Snapdragon 8250
Paměť: 512 MB ROM, 512 MB RAM a 2 GB vnitřní paměť pro systémové soubory a aplikace
Displej: kapacitní WVGA (800x480px), TFT LCD s úhlopříčkou 5“
Hmotnost: 220 gramů včetně baterie
Rozměry: 152.9 x 79.1 x 9.88 mm
Baterie: 1530 mAh
Datové funkce: WLAN 802.11b/g, Bluetooth2.0 s podporou  EDR a A2DP, microUSB (USB 2.0)
Podporované sítě: GSM a EDGE 1900/1800/900/850 MHz, UMTS 2100/900 MHz, HSDPA 7.2 Mbps a HSUPA 5.76 Mbps
Fotoaparát: 5 MPx (2560 x 1920 px) autofocus, přisvětlovací dvojitá LED dioda, Záznam videa ve VGA při 30 FPS
Maximální doba hovoru: 9,8 hodin
Pohotovostní režim: 400 hodin
Další funkce: GPS, digitální kompas, podpora multitouch v některých aplikacích

- - -

V úvodu je třeba zmínit, jak je to s jeho velikostí a praktičnosti při každodenním používání jako mobilní telefon. Pokud nepočítáme zařízení z průkopnických dob mobilních telefonů, tak je Dell Streak tím největším mobilem, který najdeme v regálech obchodů. Donedávna největší komunikátor HTC Universal je o celých 26 mm kratší, než testovaný Dell Streak. Pětipalcový displej je opravdu obrovský a určitě není pro každého. Streak se dá vnímat pouze ze dvou směrů. Buď se vám líbí a velikost neřešíte, protože takové zařízení zkrátka potřebujete používat ke každodenní práci, a nebo jej právě kvůli větším rozměrům zatratíte a pozornost budete směřovat na mnohem menší přírůstky. Pro mě velikost Streaka není problém, ostatně jinak bych si jej ani nepořizoval. Bez potíží se mi vejde do přední kapsy od kalhot a telefonovat se s ním dá taky naprosto parádně. Pokud by však někdo nechtěl držet při hovoru Streak u hlavy, je možno použít přibalená sluchátka nebo vlastní Bluetooth headset.

- - -

Obsah balení
V balení kromě zařízení samotného najdeme nabíječku s vyměnitelnými redukcemi pro použití v zemích s jinými druhy zásuvek, což ocení zejména ti, kteří často cestují, i když v mém balení se nacházel pouze anglický a evropský typ konektoru. Přímo do nabíječky se zapojuje USB kabel, který má délku rovný jeden metr. Dále v krabici najdeme sluchátka (pecky), která hrají celkem slušně, kdo ale bude chtít poslouchat hudbu v lepší kvalitě, pravděpodobně sáhne po nějakém jiném řešení. Na kabelu sluchátek se nachází mikrofon a tlačítko pro příjem hovorů. Přidržením tlačítka se také spouští hlasové vytáčení.

- - -

V krabici dále najdeme praktický látkový obal. Při pádu přístroje bohužel obal neposkytuje ochranu žádnou, nicméně jako pojistka při běžném přenášení poslouží dobře. Obal je navíc neskutečně šikovný při leštění a v odstraňování nežádoucích otisků prstů. Nakonec je v krabici přibaleno pár základních manuálů pomáhajících s prvním seznámením. Mnohem obsáhlejší manuály jsou nahrány na paměťovou kartu, kterou dostanete k zařízení. V mém případě byla přibalena 16 GB karta Sandisk (class 2). Kvalita zpracování příslušenství je vynikající a ve výsledku působí docela luxusním dojmem.

Vzhled a zpracování
Designové oddělení Dellu se při navrhování modelu Streak asi moc nenadřelo. Celkové provedení je docela jednoduché a žádné designerské výstřelky tady nehledejte. Obejít se musíme bez v poslední době tak oblíbených stříbrných proužků nebo podobných imitací kovu. Kromě displeje se na přední straně nachází tři systémová tlačítka – Domů, Zpět a Menu. Tlačítka jsou senzorová, fungují však velmi dobře a stisknutí je doprovázeno vibrací. Na přední straně ještě najdeme VGA kameru určenou pro videohovory + světelný a proximity senzor. Samozřejmostí je reproduktor a mikrofon pro telefonování. Kvalita hovoru je vyhovující a hlasitost naprosto dostatečná. Zařízení ale nemusíte používat pro volání, troufám si tvrdit, že spousta lidí bude Streak provozovat s datovou SIM kartou pro přístup na internet. Světelnou diodu zobrazující zmeškané události, e-maily, zprávy a jiné bohužel na Streaku nenajdeme.

- - -

Zadní strana a kryt baterie jsou vyrobeny z kovu, který se v mém případě zabarvil do černé barvy. Na mnohých uniklých fotografiích byl Streak zachycen se zadní stranou v bílé a červené barvě, tak snad se těchto provedení také brzy dočkáme na pultech obchodů, před měsícem se mi ale podařilo sehnat pouze černou verzi, která dle mého vypadá nejelegantněji. Na zadní straně se nachází 5MPx fotoapart spolu s dvojitým LED bleskem. Reproduktor na zadní straně najdeme vedle krytu baterie. Hlasitost je docela vysoká, nicméně celková kvalita produkovaného zvuku spadá spíše do průměru.  Použitá baterie disponuje sympatickou kapacitou 1530 mAh. Výdrž baterie je vzhledem k velikosti displeje dobrá. Při vysokém vytížení se mi ještě nestalo, aby Streak nevydržel alespoň jeden den, při rozumném používání vydrží baterie i dny dva. Pod akumulátorem dále najdeme slot na SIM kartu a microSDHC kartu; podporovány jsou všechny karty až do velikosti 32 GB. Pokud je zařízení zapnuto a sejmeme zadní kryt, dojde kvůli bezpečnosti k automatickému vypnutí.

- - -

Na horní straně Dellu najdeme 3.5 mm výstup na sluchátka, klávesy ovládající hlasitost, tlačítko pro zapínání a nakonec i spoušť fotoaparátu, která má dvě polohy. Jemným zmáčknutím se zaostří a domáčknutím se vyfotí. Za přítomnost spouště fotoaparátu si výrobce rozhodně zaslouží pochvalu, u jiných zařízení totiž bývá velmi často ignorována. Na spodní straně najdeme nestandardní konektor Dellu, skrze který se zařízení nabíjí a případně synchronizuje s PC. Brzy bychom se měli dočkat rozšiřujícího příslušenství v podobě dokovací stanice s reproduktory a rádiem. Už nyní Dell prodává dokovací stanici, která mimo jiné disponuje HDMI výstupem, přes který je možné zařízení propojit třeba s televizorem.

- - - 

- - -

Za kvalitu použitých materiálů a celkové zpracování si Dell zaslouží jedničku s hvězdičkou. Zařízení v ruce působí opravdu solidním dojmem. Na displej je použito speciální „Gorilla“ sklo, které by mělo zabraňovat poškrábání. Drobnou výtku mám snad jen k zadní straně, která se při uchopení zařízení velmi rychle umatlá od otisků prstů a o moc lépe na tom není ani displej samotný.

Na startu s Androidem 1.6, upgrade na Froyo bude později
Na Streaku v současné době „běhá“ Android ve verzi 1.6 (Donut) obohacený vlastní nadstavbou od Dellu. Update na Android 2.2 (Froyo) byl přislíben na konec léta, takže se rozhodně je na co těšit. Dell se rovněž nechal slyšet, že je v plánu update na Gingerbread; snad to s aktualizacemi nebude jako u HTC Hero, který se teprve před nedávnem dočkal update na Android 2.1. Na XDA-Developers už má Streak dokonce svou vlastní sekci, takže můžeme očekávat, že se do budoucna objeví celá řada zajímavých neoficiálních ROM.

- - -

Streak je primárně určený pro držení ve vodorovné poloze a například domácí plocha funguje jen v této pozici, což není úplně optimální pro práci jednou rukou. Vzhledem k velikosti zařízení je ale třeba počítat s faktem, že Streak vyžaduje pro většinu operací ruce obě dvě. Po prvním spuštění nás zařízení přivítá velmi povedeným uživatelským rozhraním. Skin sice není až tak výrazný jako třeba u HTC Sense, ale přijde mi, že si dal výrobce docela dost práce s tím, aby jednotlivé prvky dobře rozmístil a naplno využil velké úhlopříčky displeje.

Na většině zařízení s Androidem je horní lišta tvořena pouze jedním panelem. Zde je však rozdělena do několika záložek, které maximalizují použitelnost, což mi velmi vyhovuje.  Některé widgety pro hlavní obrazovku jsou zvětšené a využívají tak maximálně velikosti displeje. Dell pro Streak vytvořil novou klávesnici, která opět dobře využívá velikosti displeje a ve vodorovné pozici nabídne čtyři řady a na straně i numerický blok. Psaní na klávesnici je pohodlné, vibrační odezva po stisku je samozřejmostí. Pro mě samotného není psaní delších emailů na Streaku žádný problém, se softwarovou klávesnicí jsem se zkrátka velmi rychle skamarádil.

- - -

Dalším milým překvapením je podpora multidotykového ovládání v internetovém prohlížeči a správci obrázků, přičemž samotné přiblížení a oddálení je velmi rychlé. Stěžovat si nemohu ani na rychlost internetového prohlížeče, který stránky vykresluje velmi rychle, s Flashem si ale neporadí. To se však změní po vydání aktualizace na Android 2.2. Vzhled prohlížeče je povedený, na horní liště najdeme čtyři tlačítka (Vpřed, Zpět, Záložky a Obnovené stránky). Streak je díky svému displeji navržen především pro pohodlné prohlížení webových stránek, a pokud nebudu počítat absenci Flashe, zvládá tuhle funkci na výbornou.

Sledování filmů a poslech hudby
Jedna věc je na Streaku ještě pohodlnější než prohlížení webových stránek, a sice sledování videa a filmů všeobecně. Na displeji s úhlopříčkou pět palců je sledování filmů na cestách velmi vydařené. Výchozí systémový přehrávač si poradí s těmito typy videa: PEG4, 3GP, WMV, H.263 a H.264. Podporu pro další můžete získat doinstalováním některého z volně dostupných přehrávačů z Android Marketu. Zastavím se ještě u přehrávače hudby, který je zvládnutý na jedničku. Je pravda, že jako kapesní přehrávač zařízení asi příliš často používat nebudete a jako zdroj zvuku pro běhání také zvolíte nějaké jiné zařízení, nicméně pro příležitostný poslech při brouzdání na internetu nebo psaní e-mailů se rozhodně hodí. Pokud posloucháte hudbu přes přibalené sluchátka, můžete pomocí tlačítek u mikrofonu přeskakovat skladby případně přehrávání zcela zastavit. Ve výchozím hudebním přehrávači mi chybí snad jen funkce pro hledání v hudební knihově. Moje kolekce je celkem rozsáhlá a nalezení požadované skladby je tak někdy docela komplikované.

- - -

- -

Fotoaparát
Kvalita fotoaparátu na zadní straně je v moři mobilních pětimegapixelů taková vyšší střední třída. Za dobrých světelných podmínek jsou pořízené fotky docela kvalitní, ale s úbytkem světla se nevyhnete výraznějšímu šumu a snížení ostrosti. Kamera bohužel nahrává jen ve VGA rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Kvalita pořízeného videa je také celkem vyhovující, ale opět do velké míry záleží na okolních světelných podmínkách. Pořízenými fotografiemi se můžeme ihned pochlubit na Flickru nebo v Google Picasa. V nastavení aplikace fotoaparátu najdete několik režimů focení, možnost aktivace geotaggingu a samospouště.

- - -

- - -

- - -

Navigace
Velký displej se skvěle hodí také pro GPS navigaci. Sám jsem Streak testoval v Anglii přímo s Google navigací a byl jsem opravdu velmi mile překvapený. I v oblastech, kde je jen GPRS signál, navigace fungovala stabilně. V Česku jsem používal offline navigaci Navigon, se kterou jsem byl také nadmíru spokojen. Je docela škoda, že zatím není dostupný žádný univerzální držák, do kterého by se dal přístroj v autě umístit. Dell nabízí pouze svůj originální, který vás přijde na zhruba 1500 Kč.

- -

Streak není pro každého
Dell Streak není rozhodně zařízením pro každého. Svou velikostí může spoustu lidí odradit, ale od majitelů, kteří si jej pořídí se tak nějak očekává, že už jsou s jeho rozměry dopředu smířeni. Já jsem se zařízením po měsíci používání velmi spokojený. Výkonu má na rozdávání a dotykový displej nabízí díky velké úhlopříčce spoustu prostoru pro zobrazení informací. Největší slabinou je v současné době přítomnost Androidu 1.6, který už v dnešní době působí trochu zastarale, ale snad nás výrobce s plánovanou aktualizací na Android 2.2 nenechá dlouho čekat. V současné době není jasné, zda se Dell Streak bude oficiálně prodávat i v České republice, nějaké náznaky tady už byly, tak uvidíme, co se z toho vyklube. I kdyby se tak nakonec nestalo, můžete si zařízení objednat třeba na portálu eBay nebo v některém ze zahraničních e-shopů.

Autor článku jerry_stolarik
jerry_stolarik

Kapitoly článku