TOPlist

Dell Streak Mini: Používat jej můžete i jako klasický telefon (uživatelské zkušenosti)

Dell Streak patří do kategorie tabletů/MID přístrojů, avšak díky slotu na SIM kartu nic nebrání v jeho používání jako klasický telefon. Otázkou ale zůstává, zda se toto velmi kvalitně zpracované zařízení s trochu výraznějšími rozměry a 5″ displejem dá opravdu plnohodnotně používat jako telefon? Odpověď se pokusíme nalézt v tomto článku. Pokud vás zajímá celkový pohled na Dell Streak, přečtěte si naši starší recenzi.

Ještě než se pustím do popisování svých dojmů z používání, chci zmínit, že jsem testoval Dell Streak s Androidem 1.6, bez uživatelského prostředí Dell Stage, které je součástí aktualizace na Android 2.2 (Froyo); ta mi však v době testování ještě nebyla nabídnuta. Na několik dní jsem Dell Streak vyměnil za svůj HTC Desire a hlavní změna byla samozřejmě ve velikosti přístroje. Chvíli trvalo si na větší rozměry zvyknout, a pokud člověk nechce roztrhnout kapsu u kalhot, je nucen nosit Streak v náprsní kapse či v batohu.

Výrobce nejen pro tyto případy přidává k zařízení stylové pouzdro z kvalitního materiálu. V balení dále kromě samotného přístroje a baterie o kapacitě 1530 mAh nachází nabíječka, sluchátka, USB kabel s 30 pinovým konektorem, řada příruček a již zmíněný obal. První dojem po vybalení je velmi pozitivní – zařízení působí robustně a především velmi pevně. Kvalitní dílenské zpracování pak podtrhují zadní kovová záda.

- - -

Několik prvních hodin se Streakem bylo spíše o zvykání. Je nutné brát v potaz, že tenhle stroj není pro každého, nicméně díky kvalitní výbavě a jeho možnostem si své příznivce dokázal velmi rychle najít. Streak je zaměřen spíše na skupinu lidí, kterým nestačí jen mobilní telefon a notebook a vzniklou mezeru chtějí vyplnit právě podobným strojem jako Streak od Dellu. Konstrukce je bytelná a člověk se tak při běžném používání nemusí bát, že lícování krytu po čase začne vykazovat nějakou vůli. Dílenské zpracování bylo u Dellu vždy na vysoké úrovní a Streak to jenom potvrzuje. Displej chrání odolná vrstva Gorilla Glass, která patří mezi jedny z nejodolnějších vůbec. Ostatně podívejte se sami na test redaktorů ze serveru Engadget.com.

Přední strana je osazena kapacitním WVGA displejem. Vedle něj (z vertikálního pohledu pod ním) se nachází trojice dotykových hardwarových tlačítek. Ta na dotek reagují velmi přesně a plně tak nahradí klasická vystouplá tlačítka. Navíc při „stisku” přístroj pořádně zavibruje, aby člověk věděl, že ke kontaktu se snímací plochou opravdu došlo. Na opačné straně od displeje se pak nachází telefonní reproduktor, díky kterému se Streak dá používat jako klasický mobilní telefon. Na bocích najdeme dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti, spoušť fotoaparátu a tlačítko, jež přístroj probudí či uspí. Zbývá už jen zadní strana, kterou částečně chrání kovová krytka; pod ní se nachází baterie, slot na microSD kartu (přibalená karta má kapacitu 16 GB) a SIM kartu.

Aby byl popis zadní strany kompletní, nesmím ještě zapomenout na čočku 5MPx fotoaparátu a dvojici přisvětlovacích LED diod. Ke konstrukci patří ještě zmínka, a sice že se primárně Streak používá na šířku, to znamená, že držení v jedné ruce je velmi obtížné. Některé dodávané aplikace samozřejmě v portrait módu fungují, avšak většinu (včetně základního launcheru) lze používat jen na šířku a někdy se tento fakt může stát dosti otravným. Jako příklad uvedu aplikaci Facebook pro Android, jejíž úvodní strana funguje pouze v portrait módu, avšak ostatní (strana s příspěvky, profil…) lze používat i naležato. Obraz se tak stále přepíná, až se to stává velmi nepříjemné. Změny by v tomto směru měla přinést aktualizace na novou verzi Androidu, nicméně tu jsem zatím neměl možnost vyzkoučet.

- -

Dell Streak je dále vybaven 5″ kapacitní displejem o rozlišení 800 × 480 px, což je jednoduše málo. Už na námi recenzovaném HTC Desire HD je toto rozlišení krajní a žádá si tedy více. Přesto na první pohled nějaké kostičky či rozmazání vidět není. Dell si totiž základní prostředí systému Android upravil podle svého a přizpůsobil ho tak většímu displeji, než na který byla verze 1.6 zvyklá. Displej reaguje poměrně přesně, s problémy jsem se setkal pouze u multidotekového ovládání, například při zoomování fotografie pomocí pinch-to-zoom.

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 1.6 (počítá se s aktualizací na verzi 2.2)
Procesor: 1GHz Qualcomm Snapdragon 8250
Paměť: 512 MB ROM, 512 MB RAM a 2 GB vnitřní paměť pro systémové soubory a aplikace
Displej: kapacitní WVGA (800 × 480 px), TFT LCD s úhlopříčkou 5″
Hmotnost: 220 gramů včetně baterie
Rozměry: 152.9 × 79.1 × 9.88 mm
Baterie: 1530 mAh
Datové funkce: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 s podporou  EDR a A2DP, microUSB (USB 2.0)
Podporované sítě: GSM a EDGE 1900/1800/900/850 MHz, UMTS 2100/900 MHz, HSDPA 7,2 Mbps a HSUPA 5,76 Mbps
Fotoaparát: 5 MPx (2560 × 1920 px), autofocus, přisvětlovací dvojitá LED dioda, záznam videa ve VGA při 30 FPS
Maximální doba hovoru: 9,8 hodin
Pohotovostní režim: 400 hodin
Další funkce: GPS, digitální kompas, podpora multitouch v některých aplikacích

Chod systému Android, jež na testovaném modelu byl ve verzi 1.6, je plynulý, avšak malé zlepšení by jistě neuškodilo. Hlavně přechody mezi obrazovkami by si zmíněné zrychlení zasloužily. Verze 1.6, se kterou se Dell Streak prodává, je oproti posledně vydanému Gingerbreadu (2.3) opravdu velmi pozadu; Dell se naštěstí neinspiruje u Sony Ericssonu, kde je na aktualizace nutné čekat poměrně dlouhou dobu a update na novější Android by měl přijít velmi brzy. Kromě staršího vzhledu Androidu 1.6 jde především o rychlost a optimalizaci, spojenou také s kompatibilitou různých aplikací. Většina nových aplikací na Android Marketu má totiž požadavek v podobě verzi 2.1 a vyšší. I celkové prostředí by si zasloužilo lepší zpracování. Sice lze umístit různé widgety na mnoho obrazovek, avšak základní výběr je hodně chudý. Zde bych tedy viděl další problém, který by měla vyřešit uživatelská nadstavba Dell Stage.

- -

Systém Android je jinak ten stejný, na který jsme z ostatních zařízení zvyklí, na normální používání se tedy hodí. Pokud překonáte rozměry přístroje, můžete s ním vyrazit do světa a nechat svůj klasický telefon doma. Všechny věci typu prohlížení internetu, poslouchání hudby, psaní mailů, hraní her se na Streaku provozují dobře. Jediný problém pak může nastat s telefonováním, kdy jste nuceni (bez použití handsfree) držet u ucha poměrně velké zařízení a věřte, že vaše okolí to zajisté překvapí a možná na vás budou koukat trochu nechápavě.

- - -

Na to ostatní je ale Dell Streak lepší než většina menších komunikátorů. Internetový prohlížeč je rychlý, navíc na velkém displeji je vše krásně vidět a chybí snad jen nativní podpora Flashe a o krapet větší rozlišení. Hudební přehrávač je zpracován sice jednoduše, přesto efektivně a výchozí zvuk je vyšší kvality a přirovnal bych jej k HTC Touch Pro2, který se dodnes řadí mezi nejlépe hrající přístroje na trhu. Přehrávání videí je omezeno na formáty typu MP4 či 3GP, neboť Streak nenabízí podporu formátu DivX. To se dá ale vyřešit nainstalováním nějaké aplikace (například RockPlayer) a AVI formáty přehrát jdou. Jejich kvalita je na velkém displeji sice dobrá, avšak neběží úplně plynule.

- - -

I jako organizátor je Dell Streak ideální. Nabízí klasické Google Apps, které zajisté ulehčí práci na cestách i doma. Co už je ale horší, je psaní na softwarové klávesnici. Ani tablety typu iPad či Galaxy Tab nenabízí numerickou klávesnici, která se dá jednoduše nahradit horní řadou písmen, avšak Dell Streak ji má. Tlačítka se pak musela zmenšit na podobná, jako jsou například na HTC Desire a psaní tak není úplně pohodlné. U přístroje těchto rozměrů by se to jistě dalo vyřešit mnohem lépe.

- - -

Dell Streak myslí i na multimediální využití. Proto také nabízí dvojici fotoaparátů a kvalitní reproduktor. Ten zadní, jak jsem již zmiňoval, je 5MPx a navíc obohacen o dvojici přisvětlovacích diod. Druhý na přední straně je určený pro videohovory a má samozřejmě menší rozlišení, i tak je ale jeho kvalita překvapivě dobrá. Přesto by kvalita obou snímačů mohla být o trochu vylepšena, o čemž se můžete přesvědčit u přiložených fotografií přímo z přístroje.

- - -

Díky poměrně velké baterie o kapacitě 1530 mAh Dell Streak vydrží průměrně dlouho. Nejvíce jsem se dostal na 2 dny při klasickém používání (internet, hry, SMS, volání, Twitter či Facebook). Poslední důležitá zmínka je o GPS přijímači. Streak je jím samozřejmě vybaven a jako navigace je naprosto ideální. Svou polohu dokáže fixovat během jedné minuty a opět díky velkému displeji a kvalitnímu zvuku se hodí i na delší cesty.

Dell Streak s Androidem 1.6 je velmi kvalitně zpracované zařízení pro skupinu lidí, kteří chtějí vyplnit mezeru mezi telefonem a notebookem. Z mých poznatků ale mohu s klidem prohlásit, že Streak normální a především menší smartphone nahradit dokáže a lze jej tedy používat i jako běžný telefon. Samozřejmě za cenu zvykání si na větší rozměry, avšak na druhou stranu člověk dostane vysoký výkon, kvalitní konstrukci, dobrý zvuk a především zařízení pro multimédia a internet. Největší nedostatky a výtky jsou k použití softwarové klávesnice, Androidu v zastaralé verzi a také nemožnosti používat Streak v jiné, než jedné poloze (primárně landscape). Tyto věci však vyřeší příchod nové verze Android 2.2, která vnese do plachet Streaku svěží vítr.

Autor článku Martin Prokop
Martin Prokop

Kapitoly článku