Další novinky od Applu: Kromě iPadu Mini se dočkáme aktualizace počítačů Mac

Datum představení dlouho diskutovaného iPadu Mini je definitivně potvrzeno, Apple ale prý představí i ultratenký iMac, 13″ MacBook Pro s retina displejem a nový Mac Mini.

O menším dvojčeti jablečného tabletu se na internetu spekulovalo již delší dobu, nebylo proto velkým překvapením, když Apple včera potvrdil, že v úterý 23. října skutečně “něco” představí. A zatímco veškerá pozornost se soustředila právě na iPad Mini (uniklé fotografie, specifikace i ceny najdete v tomto článku), mimo záři reflektorů se postupně začaly objevovat informace o inovacích na poli počítačů.

Ultratenký iMac

Jako první se ze zákulisí dostal na internet snímek obnaženého hardwaru, který údajně patří chystanému iMacu. Fotografie pochází z továrny, ve které se iMacy montují a její věrohodnost potvrdil například i server iFixit, který se proslavil komentovanými rozbory jablečných zařízení. Podle slov zaměstnance, který fotografii pořídil, je nový iMac značně tenčí oproti současnému modelu. Při pohledu zboku už nemá typický hranatý design, ale spíše prý na průřezu připomíná kapku, pravděpodobně se bude tedy jeho šasi postupně ztenčovat podobně jako je tomu u MacBook Air.

    
Ilustrační obrázek: Jak si nový iMac představujeme v redakci SmartManie

Redukci tloušťky umožnilo mimojiné rozhodnutí Applu přilepit ochranné sklo rovnou na displej, čímž si také kalifornská společnost slibuje zlepšení obrazové kvality. Využití této inovace je ale údajně komplikované u 27″ displeje, proto tento měsíc “zhubne” jen 21″ verze iMacu.

13″ MacBook Pro s Retina displejem

Apple se letos rozhodl transplantovat svůj velice jemný Retina displej z iOS zařízení i na vybrané počítače. Jako první se takovou obrazovkou pochlubil patnáctipalcový MacBook Pro, 23. října prý ale dojde řada i na jeho 13″ brášku, který bude mít nově rozlišení 2560 x 1600 pixelů. Stejně jako v prvním případě nezůstane inovace jen u displeje, ubyde i celková tloušťka laptopu a menší změny se dají očekávat v designu i hardwarové výbavě. Pokud se však rozhodujete pro koupi MacBook Air, nemusíte čekat, tato modelová řada pravděpodobně Retinu jen tak nedostane.

Takto jemný displej má i své nevýhody a kromě znatelně vyšší ceny mezi ně patří i vyšší hardwarové a energetické nároky, do tak tenkého šasi ale stěží půjde dostat výkonnější grafická karta a větší baterie. Aktualizovaný 13″ MacBook Pro už se prý začal vyrábět v Mexiku pod kódovým označením D1, na výrobní pásy v Číně se dostane později.

Aktualizovaný Mac Mini

V zapomnění nezůstane ani nejmenší člen rodiny – Mac Mini, který se díky své příznivé ceně stal velice populární mezi takzvanými “switchery”, tedy uživateli, kteří na Mac přechází nejčastěji z Windows, případně si chtějí OS X jen vyzkoušet než sáhnou po dražším modelu. Mini zažil poslední velkou aktualizaci v roce 2010, kdy získal hliníkovou unibody konstrukci a naopak ztratil na váze i tloušťce na úkor odstraněné CD/DVD mechaniky. V létě 2011 mu Apple nadělil výkonnější procesory a letos bychom se snad mohli konečně dočkat rozhraní USB 3.0, neuškodilo by ani navýšení paměti, základní model je momentálně prodáván s pouhými 2 GB RAM.

 

Apple podle starého zvyku několik dní dopředu zveřejnil obrázek, který láká na novou jablečnou úrodu slovy “Máme ještě něco málo, co bychom vám chtěli ukázat”. Taková pozvánka, která dříve dokázala vyplavit adrenalin do krve všem světovým médiím i technologickým nadšencům, ale dnes už poněkud postrádá své kouzlo, jelikož pravděpodobně všechna zásadní tajemství utekla Applu mezi prsty podobně jako tomu bylo před uvedením iPhone 5. Těžko říci, zda se jedná o nedbalost “post-stevovské éry”, nebo o cílenou změnu taktiky, o tom i mnohém jiném můžete diskutovat v komentářích pod článkem.

Zdroje: MacRumors, 9to5mac [1], [2], [3]

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku