Čtvrtý kvartál loňského roku ovládly iPhony, náskok Applu se ale tenčí

smartphones

Za necelý měsíc oznámí výrobci smartphonů finanční výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku, z nichž pak bude možné získat přibližnou představu o rozdělení trhu. O předběžnou analýzu se ale už nyní pokusila společnost Canalys.

Apple vládne trhu, ale jeho náskok se tenčí

Na absolutní čísla je ještě brzy, zatím zde máme pouze odhad procentuálního zastoupení na trhu. Podle Canalys si první příčku udržel Apple, byť jeho náskok se poměrně dramaticky zmenšil; zatímco předloni měl před druhým Samsungem rezervu 5 procent, nyní už jsou to pouze 2 procenta. Apple v posledním kvartálu bojoval s dodavatelskými řetězci a musel omezit produkci iPhonů, což je možná hlavní důvod, proč jeho podíl meziročně klesl. Jinak je ale údajně o řadu iPhone 13 obrovský zájem.

Výrobce Tržní podíl Q4 2020 Tržní podíl Q4 2021
Apple 23 % 22%
Samsung 17 % 20 %
Xiaomi 12 % 12 %
Oppo 10 % 9 %
vivo 9 % 8 %

Za Applem a Samsungem se postupně seřadily společnosti Xiaomi, Oppo (včetně OnePlus) a Vivo, přičemž tržní podíly posledních dvou jmenovaných značek meziročně o 1 procento poklesly. S nedostatkem komponent bojují všichni výrobci, především pak ti, kteří vyrábějí low-endové smartphony. Firmy jsou nucené měnit v procesu vývoje specifikace svých zařízení podle dostupnosti komponent, kromě toho oslovují začínající výrobce čipů, aby si zajistily další přísun integrovaných obvodů. Podle Canalys by se měl trh potýkat s nedostatky minimálně do druhé poloviny letošního roku.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku