Domů » Bleskovky » Co se stane s fotografií, pokud projde devadesátkrát komprimačním algoritmem Instagramu?

Co se stane s fotografií, pokud projde devadesátkrát komprimačním algoritmem Instagramu?

Instagramu se mimo jiné přezdívá „mrvítko“ fotografií, protože málokdo na tuto síť vypustí právě pořízený snímek v jeho reálné podobě. Filtry, rámečky a jiné úpravy dokáží z původní fotografie udělat zcela jiný snímek. Umělec Pete Ashton ale vzal úpravy fotografií za jiný konec, vytvořil projekt I Am Sitting In Stagram (2015), který dokládá, jak opakované kopírování jednoho snímku může díky kompresím vést k jeho totální degradaci.


Za vzor si vzal projekt I Am Sitting In The Room od Alvina Luciera z roku 1969. Ten zaznamenal svůj hlas v místnosti a vzápětí jej v téže místnosti přehrál a znovu zaznamenal. Tento proces mnohokrát zopakoval, čímž došlo k zesilování určitých frekvencí na základě rezonance vln v pokoji. Ve výsledku není vyřčený text vůbec patrný, slyšet jsou pouze zvláštní harmonie, které mají znázorňovat přirozenou rezonanční frekvenci samotného pokoje. Nahrávku si v celé délce můžete poslechnout v následujícím videu.

Ale zpět k Instagramu. Pete Ashton na tuto síť nahrál skrze iPhone fotografii, poté pořídil screenshot obrazovky, ten znovu nahrál na Instagram a takto pokračoval celkem devadesátkrát. Následkem komprimací dochází k neustálému posilování kompresních artefaktů, dokud není snímek kompletně degradován.

Sitting In Stagram demo from Pete Ashton on Vimeo.

Zatímco Lucierův pokus z roku 1969 demonstruje frekvenci pokoje vyjádřenou hlasem, Ashtonův projekt zase zobrazuje komprimační algoritmus Instagramu vyjádřený fotografií. Na další takto „zničené“ fotografie se můžete podívat na stránkách projektu. Pokud máte snímky, na nichž vám skutečně záleží, vždy si uchovávejte originály. Nikdy totiž nevíte, co vám s nimi sociální sítě, případně cloudová úložiště, udělají.


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Johny (neregistrovaný)
Anonym
Johny (neregistrovaný)

pontypool

wepezwanil
Uživatel
wepezwanil

problem je uz v tom, ze delal screenshot, co je ulozeni do jpg v telefonu. kdyby se jednalo jenom o test mrveni v instagramu, tak by mel nahrat fotku, kterou z instagramu stahne a jeste jednou uploadne.

WhiteRabbit
Uživatel
WhiteRabbit

Přesně tak, vypovídací hodnota je hodně zkreslená ztrátami, které způsobuje záznam screenshotu.

Myslím, že iPhone používá formát .png, takže tady ta komprimace není tak velká jako u .jpg, přeste je ale její vliv výrazný a celý tento „pokus“ je tímto faktorem hodně ovlivněn.

piErcE
Uživatel
piErcE

Prosim tě…. jak může být vliv komprese PNG jakýkoli jiný, než nulový? :-D

PNG je bezeztrátová komprese -> výsledek po dekomprimaci je naprosto shodný s tím, co šlo do komprese. a shodný nemyslím vizuálně, ale datově.

Me by spis zajimalo, jestli opětovně nahraný snímek do instagramu byl prohnán nějakým instagramovým filtrem, a nebo byl nahrán „as is“.

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek

Podle popisu nebyl žádný filtr aplikován. Pouze vytvořen screenshot v bezztrátovém PNG, ten zaslán na Instagram, vytvořen screesnhot a tak pořád dokola. Degradace obrázku by pak skutečně měla být zejména dílem Instagramu (respektive aplikace Instagram pro iPhone)

Lister0 (neregistrovaný)
Anonym
Lister0 (neregistrovaný)

To není pravda, že je degradace obrázku způsobená pouze uložením na instagram. Nevím, jak instagram funguje, předpokládám, že bezztrátový png se doostří, čímž vzniknou na hraně kontrastů ještě silnější přechody. PNG sám o sobě nic nezpůsobuje. Problém je v tom, že každý monitor zobrazí jinak kvalitně a hlavně dojde k degradaci při samotném focení, kdy je výsledná fotka ovlivněná schopnostmi foťáku, okolními podmínkami atd. Mrví to tedy hlavně monitor, pak foťák, pak ostření v instagramu (jestli se provádí, ale asi jo).

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek

Monitor ani fotoaparát v projektu vůbec nefigurují, vše probíhá na jednom iPhonu snímáním screenshotů obrazovky a jejich opakovaném nahrávání na Instagram

wepezwanil
Uživatel
wepezwanil

tak pokud to iphone dela do png, tak jo.

Jiří Hrma
Redaktor
Jiří Hrma

Ten zvuk z projektu I Am Sitting In The Room je v dalších minutách vážně děsivý :)