TOPlist

Čínský SEG Electronics Market: Je libo iPhone s klávesnicí či HTC HD2 se dvěma SIM kartami?

Velká část světové produkce telefonů, notebooků, tabletů a dalších elektronických zařízení pochází z Číny. Nejhustější síť továren se nachází v provincii Guangdong u města Shenzhen, které má včetně okolních oblastí okolo 13 milionů obyvatel. Čína je také proslulá svými kopiemi telefonů populárních značek, které se na trhu často objevují dříve než jejich originály. Přímo v Shenzhenu se nachází trh označovaný jako eMarket, kde se to kopiemi jenom hemží. Pojďte s námi nahlédnout, co všechno zde můžete zakoupit.

Před několika dny jsme společně s několika přáteli přiletěli do Hong Kongu, odkud jsme se přesunuli do města Shenzhen, kam je nutné mít vízum a při vstupu vás čeká důkladná bezpečnostní kontrola. Zdejší životní styl je pro Evropana jen těžko pochopitelný, ale být zde je pro mě obrovská zkušenost a především bezedná studna nových zážitků, které by už po pár dnech pobytu vydaly na knihu. Přímo ve městě se nachází několik budov, které společně tvoří komplex označovaný jako SEG Electronics Market, zkráceně eMarket. Zde seženete téměř jakoukoliv elektroniku, avšak nejvíce se to zde hemží zejména nejrůznějšími plagiáty, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených fotografií. eMarket je tvořen převážně z obchůdků nejrůznějších čínských výrobců, kteří zde nabízejí “své“ produkty. A nejde jen o mobilní telefony, tablety a notebooky, bez potíží zde seženete i kopie drahých měřících přístrojů. Obrovská je rovněž nabídka nejrůznějšího příslušenství a náhradních dílů k telefonům. Sehnat zde displej pro stařičkou Nokii 3310 není žádný problém, cena se přitom v přepočtu pohybuje okolo 15 Kč.

- - -
Před eMarketem bez problému seženete například “zaručeně legální” licence Windows 7

- - -

- - -
Nabídka nejrůznějších kopií mobilních telefonů je zde skutečně obrovská

Ještě před vstupem do komplexu nelze přehlédnout různé pouliční prodejce zaručeně legálních kopií operačního systému Windows 7. Na každém rohu sice stojí několik policejních hlídek, ale ty mají zcela jiné starosti, než se zabývat legalitou software. V prostorách eMarketu není dovoleno fotit, nicméně mi to nedalo a fotoaparát jsem zkusil vytáhnout; většina snímků však byla pořizována ve velké rychlosti, proto omluvte jejich nižší kvalitu.

- -
Nalevo je zřejmě jediný skutečný iPhone 4 v celém eMarketu (nenechte se zmást bumperem). A maxi iPhone vedle něj byl ve skutečnosti tablet osedlaný systémem Windows 7.

- - -
Je libo hudební přehrávač, herní konzoli nebo tablet?

Nejvíce v kurzu jsou nyní kopie iPhone 4 a iPadu, které tady seženete minimálně v padesátce různých variací. Bílý iPhone je tady naprostou samozřejmostí, stejně jako zelený, žlutý nebo modrý a některé kousky dokonce zvládnout obsluhovat hned dvě SIM karty najednou. Z původního iPhone 4 od Apple zůstal ale společný pouze design a operační systém iOS zde opravdu nečekejte. Uvnitř se nachází jakýsi čínský firmware, který je společný pro celou řadu telefonů, a to nejen těch s jablíčkem ve znaku.

- - -
Zaručeně pravý MacBook Air a nabídka kopií iPadu

- - -
Jeden z celkem dobře fungujících tabletů; rychlý servis a prodej solárních autíček a skákajících kobylek, které určitě znáte z nabídky DealExtreme.com. Neodolal jsem a za zhruba 23 Kč jsem autíčko i kobylku zakoupil.

Kopie oblíbeného iPadu běží na operačním systému Android, zpravidla ve verzi 1.5, 1.6 a ty nejdražší pak na 2.1. Zařízení s poslední verzí Androidu 2.2 jsem tu neviděl ani jedno. O nějaké optimalizaci systému se nedá vůbec mluvit, na většině tabletů byly reakce velmi líné, ale ono také co byste za cenu okolo 3000 Kč čekali. Dražší modely jdou s cenou ještě o pár stovek korun výše a většinu zde prodávaných zařízení bez potíží seženete také v různých čínských internetových obchodech.

- - -
Internet Explorer je zde zřejmě také velmi populární

Spousta prodejců nabízí také nejrůznější kopie notebooků. Zcela nepřehlédnutelný byl například bílý MacBook se svítícím jablíčkem na přední straně, nicméně po otevření na vás vykoukla klasická klávesnice systému Windows. Populární se u některých zařízení stala také ikonka prohlížeče Internet Explorer, kterou se výrobci nebáli použít nejen v názvu zařízení, ale dokonce jsem narazil i na firmu, která jej měla přímo ve svém logu.

- - -

V regálech byla vystavena také celá řada hudebních přehrávačů, které se opět snažily kopírovat vzhled oblíbeného iPodu a mé pozornosti neunikly ani kopie herních konzolí Sony PSP či Nintendo DS. Korunu všemu nasadily klasické kamenné obchody, které se na první pohled tvářily jako značkové prodejny Nokie, Aceru a Sony Ericssonu. Když mě ale při vstupu do obchodu Nokie přivítaly telefony s názvy jako Nckia, Nokian či Konka, opět bylo jasné, že tenhle obchod toho s finským výrobcem nemá mnoho společného.

- - -
iPhone s hardwarovou klávesnicí a otočnou konstrukcí. Kde jen jsem už tohle viděl?

Na eMarketu seženete opravdu téměř jakoukoliv kopii telefonu. Od Sony Ericssonu Xperia X2 s Androidem po iPhone s hardwarovou klávesnicí a konstrukcí ala HTC Universal. Člověku se při pohledu na to obrovské množství elektroniky až nechce věřit, co všechno jsou čínští výrobci schopni okopírovat. V některém z dalších článků se podíváme, jak to vypadá v samotných továrnách a těšit se můžete i na reportáže ze dvou veletrhů spotřební elektroniky, které se za několik dnů budou konat v Hong Kongu (HK Electronics Fair Autumn Edition a China Sourcing Fair).

- - -
Různé rychloopravny a “servisní střediska”

- - -
Další varianty na oblíbený iPhone a kopie notebooků

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku