Velkou předností komunikátoru Telegram je fakt, že komunikace je šifrována, což ji chrání před sledováním státní mocí. Proto se také Telegram stal populárním v mnoha zemích, kde se opravdu hodí své zprávy před vládou chránit.
Výsledkem je, že se v rámci Telegramu často koordinují demonstrace. Děje se tak například v Rusku, kde je proto služba také blokována, resp. se o to alespoň stát snaží. Možnost šifrované komunikace pak pochopitelně leží v žaludku i komunistické Číně, která proto ve středu reagovala masivním DDoS útokem.
Problematická popularita
V Hongkongu v posledních dnech zuří masivní protesty proti zamýšlenému zákonu, který by umožnil vydávat podezřelé do Číny. Obyvatelé bývalé britské kolonie formálně navrácené pod správu Číny v roce 1997 totiž mají obavy, že by nový zákon byl zneužíván i k vydávání politických odpůrců režimu.
Protesty jsou svolávány v nejrůznějších skupinách na Telegramu. Počty uživatelů některých skupin dosahují podle CNN až desítek tisíc. Jde tak zjevně o vcelku účinný organizační nástroj, proti kterému se těžko bojuje. Číně se však ve středu alespoň částečně službu z provozu vyřadit podařilo, podle oficiálního Twitteru zakladatele Telegramu dosahují tyto útoky zhruba 200-400 Gb/s a jsou vedeny z čínských IP adres.
IP addresses coming mostly from China. Historically, all state actor-sized DDoS (200-400 Gb/s of junk) we experienced coincided in time with protests in Hong Kong (coordinated on @telegram). This case was not an exception.
— Pavel Durov (@durov) June 12, 2019
Díky koncepci celé služby však ani takovýto útok nemůže ohrozit data uživatelů, jedná se pouze o omezení dostupnosti serverů služby. Telegram tak zřejmě bude i nadále plnit významnou roli při protivládních protestech v celém světě. Služba však musí počítat s tím, že za svou popularitu bude muset čelit útokům stále častěji.