Domů » Bleskovky » Čína investuje přes 56 miliard do největší domácí továrny na výrobu čipů

Čína investuje přes 56 miliard do největší domácí továrny na výrobu čipů

Čínský stát investuje v přepočtu přes 56 miliard korun do tamního největšího výrobce čipů, šanghajské společnosti SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corp). Podle všeho jde o reakci na prodloužení „pobytu“ společnosti Huawei na černé listině amerického ministerstva obchodu o další rok a rozhodnutí americké vlády odstavit ji od dodávek mobilních čipů (psali jsme zde).

SMIC factory
Továrna společnosti SMIC v Číně

Obří finanční injekce do jedné z továren výrobce mu má pomoci produkovat špičkové čipy, které bude Huawei potřebovat do svých smartphonových vlajkových lodí. O SMIC proběhla v médiích zmínka již v dubnu, kdy vyšlo najevo, že Huawei na její tovární linky začal přesouvat část výroby čipu Kirin 710A, kterým osazuje smartphony střední třídy (např. HonorPlay 4T).

Zatím jen 14nm výrobní proces

Problémem je však v tuto chvíli to, že SMIC čipy vyrábí „nejlépe“ 14nm procesem, zatímco největší dodavatel Huawei, tchajwanská společnost TSMC, již zahájila výrobu 5nm čipů. Jedním z nich je Kirin 1012, který by čínskému technologickému obrovi mohla v dostatečném množství stihnout dodat ještě letos (konkrétně pro řadu Huawei Mate 40, která bude podle neoficiálních zpráv na scénu uvedena ve čtvrtém kvartálu). SMIC má v plánu přejít brzy na 10nm a 7nm proces, o 5nm výrobě se však aktuální roadmapa společnosti nezmiňuje.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.

70 komentářů

 1. Karel Endler

  Koncem letošního roku SMIC rozjíždí 7 nm výrobu. Intelu zatím nefunguje správně ani 10 nm, Samsung nedokázal na 7 nm uspokojit Nvidii, takže ta musela přilézt ke křížku k TSMC, kterou předtím veřejně pomlouvala.

 2. Tonouci se stebla chyta 😀

  • No to nevím, Čína už je blízko a do pár let bude na samotném technologickém vrcholu – škoda, že to neplatí pro celý svět.

  • Můžeš mi říct v čem je Čína (nebo bude) na technologickém vrcholu? V jakém odvětví? Protože cokoliv, co jsem kdy používal z Číny, ať to byl mobil nebo cokoliv jiného, nestálo za nic.

  • Zkus někdy Huawei třeba a nebo nějaký Xiaomi – resp. v čem to jako stálo za nic a o jaký mobil z Číny se jedná? Protože to co jsi napsal, může napsat kdokoliv – jestli je to opravdu tak, to je věc druhá.

  • Mobil ale NENÍ žádný vrchol technologie … :-P :-D

  • Co to meleš….samozřejmě jsou různé technické systémy a mobilní telefon je jedním z nich, takže klidně může někdo být na vrcholu technologické úrovně i v mobilních telefonech.

  • To jsem se pobavil … na samém technologickém vrcholu jsou jen USA. Stačí se podívat na Nobelovy ceny za výzkum. O aplikaci výsledků výzkumu nemluvě. A taky nemluvě o výzkumu, o kterém se z pochopitelných důvodů nepíše, přestože se v něm zkoumají velice zajímavé věci :-D Zaplavit svět mobily, dávno už jen „spotřebkou“, neznamená být na vrcholu technologie …

  • Ano, v USA se zkoumají zajímavé novinky, zatímco Čína už třetím rokem podává víc než 2x tolik patentů, než USA a EU dohromady. Vy si fakt doteď myslíte, že v Číně jsou jen nevzdělaní rolníci.

  • Mobil jako spotřební zboží je možná tak pro někoho a to že výrobci chrlí jeden mobil za druhým je další věc. Nesrovnávej to s papírem do tiskárny – i když i ten, když popíšeš, nebo potiskneš, pak může sloužit několik desítek let…že.

   No ono ty výzkumy co jsou ,,schované,, má hodně zemí.

   A navíc, nikde jsem nepsal, že je Čína na tech. vrcholu, ale že je blízko a do pár let na něm bude :-)

  • Stejně, jakože to bude jednička na poli smartphonů. Tahle predikce taky nějak nevyšla :DD

  • xzeit: A už se teda dozvíme v čem je Čína na technologickém vrcholu? Protože jestli tím myslíš mobily, tak promiň, ale ne. A v současné situaci ani nikdy nebude. Stačí se podívat jak Kirin desetiletí zaostával za tehdejším snapdragonem, teď to bude ještě akorát horší.
   Pokud si vezmeme telefon po součástkách technologicky – čipy jasně vede USA, foťáky Samsung nebo Sony, displeje Samsung nebo LG. Ani jedno čínská firma.
   A pokud považuješ to, že Xiaomi seskládá skládačku ostatních (tedy USA čip, displej z Jižní Koreji a foťák z Japonska nebo Koreji) a bude to prodávat s nulovou marží, tak to opravdu není technologický vrchol, to je spíš vrchol trapnosti, ale chápu, že na to pár individuí skočí a to i u nás.

  • QAME, jsi další, který to moc nečte a pak napíše capinu. Nepsal jsem, že Čína je. Nemyslím mobily, myslím obecně. Jo a proto bude dělat displeje do iPhonů čínská firma BOE :-) Skládačky má spousta výrobců, což je mi, jako koncovému uživateli celkem jedno. Důležité je, jak to funguje jako celek. Už jenom to, že někdo něco kvalitně poskládá je úspěch.

  • Napsal jsi, že Čína bude na technologickém vrcholu. Technologický vrchol je pro mě to, že alespoň jedna-dvě části z věci, kterou prodávám, je nějakým způsobem mnou modifikována, odlišuje mě od ostatních a posouvá daný produkt dál oproti konkurenci. Tak, jako kdysi Apple s iPhony a iPady, tak jako nyní Samsung třeba s ohebnými telefony. Kde je ten technologický vrchol u Xiaomi, Oneplus nebo Huawei třeba proti Samsungu? Co predikuješ, že Čína začne výrabět a obohatí tím trh natolik, že bude mít náskok nad ostatními, že tu vyřváváš o technologickém vrcholu Číny? Nepřipadá ti zpětně, že jsi napsal absolutní hovadinu a teď nevíš jak z toho ven?

  • Ne. Celkový technologický pokrok, resp. vyspělost. Žádná hovadina. Japonsko, USA, Jížní Korea..Čína je tam taky. Momentálně tak v TOP 10.

  • Že Čína díky kopírování udržuje technologický pokrok s ostatními, o tom se přít nejde. V původním příspěvku jsi napsal, že do pár let bude na technologickém vrcholu, najednou otáčíš na technologický pokrok. To je dost podstatný rozdíl jestli něco vymyslím a obohatím tím trh a své zákazníky oproti konkurenci (tzn. jsem momentálně na technologickém vrcholu) a nebo jestli okopíruju co vymyslel Samsung a udělám to stejné (udržuji technologický pokrok). Příště se vyjadřuj lépe, taková diskuze by tu nemusela být, kdybys neplácal blbosti.

  • Ne, vyjádřil jsem se dobře. Na technologickém vrcholu v technologickém pokroku samozřejmě. Ono není úplně tak jednoduché říct, která země je obecně nejlepší, každá technologie má jinou míru významnosti. S tím kopírováním je to fakt přeháníš, každý to do jisté míry dělá. Samsung taky. Kopie je třeba zkopírovaný iPhone, s čímž se setkáš ano, u některých čínských výrobců noname. Ale ta volba, jestli si to koupíš anebo ne, ta je vždy jen na tobě….

  • Kazdy do jiste miry kopiruje? Okopirovane auta, fastfoody a cela mesta je „do jiste miry“?

   Aspon uz vime co za povl voli komunisty. Neskutecny.

  • A komu to vadí OMG. Jestli tam v číně mají nějaké auta, co jsou některými rysy podobné jako BMW, tak ať mají :-) To mi už přijde, jako kdybych si nemohl postavit stejný dům, jako má soused. Nemohl? :D:D

  • Mohl, ale budeš za id.iota a rozhodně ne za inovátora (technologického lídra). Vždycky budeš ten, kdo s tím přišel jako druhý a nikdo tě nebude brát vážně.

  • Jo jako nemůžu mít stejný dům jako někdo jiný, i když se mi prostě líbí? Co to je za názor? Kolik máš ty doma věcí stejných, jako někdo jiný?

  • Pokud si někdo postaví dům dle svých snů, to znamená dle svého nápadu a takový, který v okolí nikdo nemá (tím nemyslím ty králíkárny, které se sekají vedle sebe jedna jak druhá) a přijde xzeit a vedle postaví absolutně to stejné, tak seš prostě kopírka a idi.ot bez vlastního nápadu, co na tom nechápeš?

  • Komu to vadi? Firmam, ktere do vyvoje vrazily lidske zdroje a miliardy EUR. Pak prijde nejaky Cinan, ktery ti vsechno okopiruje a vydava za sve.

   Jestli ti tohle prijde normalni a mas pro to omluvu, jsi neuveritelne zaostaly…. jo, ty jsi vlastne i vynalezce a milovnik komunismu.

  • No tak to mi ho vyndej :D Proč by firmám mělo vadit, že nějaký číňan udělá automobil, který má podobnou masku, jako třeba BMW:SD. Jako třeba tady tyhle [odkaz]

   Tohle je třeba podle tebe špatně? :-) Vždyť to auto ve vštšině případů vypadá vždycky hůř a podoby je tam opravdu až na výjimky trochu….

  • Ano je to špatně. Designér BMW na tom pracoval roky, BMW to stálo miliony, dělaly na tom desítky lidí, jak dlouho to trvá obšlehnout číňanovi? Dva večery u PC? To, že to nikdo nekoupí a ani tak to nedokážou obšlehnout pořádně je na tom jediná pozitivní věc.

  • :D:D Dva dny :D. Jde vidět absolutní neznalost. I když něco ,,kopíruješ,,, teď se nebavím o kopírování souborů, ale třeba jen ta maska, kterou můžeš i naskenovat do 3D a pak s tím pracovat, můžeš vycházet z fotografií atp. tak to samozřejmě trvá déle a navíc, to co jsem tady poslal je ve většině případů opravdu jen inspirace, protože to vypadá hrozně a rozhodně jinak od originálu.
   Asi to někdo koupí, neboj. Na toto fakt nejde nadávat. Tomu se můžeš jen zasmát.

  • No absolutní neznalostí a nepochopením rozdílu mezi návrhem nového designu a vytvořením designu podle hotové předlohy (tedy kopírováním) tady trpíš akorát ty.
   Neřekl bych ale, že to vypadá jinak od originálu. Třeba ten Tiguan nebo A4 je normální 1:1 klon. Naprosto trapné.

  • Zas vytrháváš věci z kontextu. Psal jsem, že podoby je tam, až na výjimky. Takže ten VW je hodně podobný ale rozhodně ne 1:1 :D. Ale koho to zajímá, řešit podobu VZHLEDU je úplně mimo. Když chceš VW, tak si asi koupíš VW. Když na to nemáš a je možnost koupit něco podobného (když jde někomu opravdu jen o vzhled) což teda u mě třeba nehrozí, no tak ať si ho koupí :D. Nebo třeba napodobeniny iPhonu, to máš to samé. Vzdhledově to není problém udělat, ty by sis koupil vzhledovou kopii iPhonu (dejme tomu zkopirovany německou firmou, když nemaš rád tu čínu) s jiným OS, jiným HW atp? no nekoupil.

  • QAM a sorry, ta neznalost u tebe o které jsem psal, že si myslíš, že to nějak do rozumné podoby trvá číňanovi 2 večery u PC :D.

  • Proto se vedou uz nekolik let rozsahle pravni spory.

   Hele, je mi uplne jasne, ze budes Cinu a komunismus obhajovat do krve. Jako poslusna a zpracovana ovce slouzis perfektne. Volici Zemana, Babise a dalsich se nezaprou. Akorat mame 21. stoleti, soudruhu.

  • Já neobhajuji žádnou Čínu proboha. Ale přijde mi směšné řešit, že nějaka firma udělá vzhledově něco podobného jako dělá jiná firma….a co furt ten komunismus :D. Však jsme v demokratickém státě, je problém, že se mi líbí něco stejného, jako někomu jinému? :-)

  • Vedou se no. Třeba tady. A to není Čína, že?
   [odkaz]

  • To s těma domama je od xzeita zas nějakej vtip, stejně jako vedle začal tahat do patentů Youtubery a psaní bakalářky :D Stejnej dům mít můžeš, jsou firmy, co nabízí domy (stejně jako třeba trika v obchodě) – jsou stejné, tím pádem levnější, ale na tom není nic špatného. Pak si můžeš postavit dům na klíč, originální. Jak píše výše už – když přijde soused, který si na klíč nechá postavit stejný dům, tak je to prostě chudák bez vlastního nápadu a invence.

   Jinak to, proč Čína je zdánlivě schopná se technologicky nějak držet je i ekonomického významu. Ostatní jsou vyspělí, protože mají kapitál (technologie) a kvalifikovanou práce. V tomto případě jsou práce a kapitál komplementy (doplňují se). Čína nemá vlastní použitelný kapitál (prakticky žádné technologie), a nemá ani kvalifikovanou pracovní sílu. V tomto případě se ale jedná o substituty, a proto může tou miliardou soudruhů (velké množství nekvalifikované práce) částečně substituovat absenci kapitálu. Proto je tak silná ve smyslu něco zkopírovat a následně rychle vyrobit.

  • Proč by měl být chudák? :D protože se mu líbí stejný dům? No to je masakr fakt :-). To není vtip. A to psaní bakalářky? Na tom je jako co vtipného? :D ty voe ty fakt bavíš, fakt bavíš :-) Bavič jsi dokonalý, fakt.

   Čína nemá žádné vlastní technologie? No to snad ne :D.

   A my o vlku a tady o tom píšou, světová jednička :-)

   [odkaz]

  • Není chudák, protože se mu líbí stejný dům, je chudák, protože si postavil stejný dům.

  • A hlavně protože vzal cizí nápad a ukradl ho.

  • Ukradl :D:D. Zavolej třeba do gservisu, že když prodají někomu projekt na dům, tak už jej nemají prodávat někomu jinému, protože nemá svůj nápad :D to je masakr :D

  • Tak to je fakt moc, ty musíš být pak taky chudák, když sis koupil stejný mobil, jako má někdo jiný :-). Co to je za uvažování, to mi teda vysvětli.
   To samé s čímkoliv jiným, to jako jsem chudák, když si koupím stejné auto, jako má kámoš, protože se mi líbí:D

  • Tak ty seš natvrdlej ještě víc, než jsem si myslel.
   Zkusíme to naposled, pak s tvým IQ houpacího koně končím.
   Měl bys rozlišovat dvě osoby – zákazník a designér (tvůrce). Pokud společnost vytvoří telefon a dá ho volně do prodeje, ne nejsi chudák, když si koupíš mobil od stejného výrobce, jako soused, který je také zákazníkem, to samé u aut nebo dostupných prospektů na domy od různých firem. V tomto případě jsi zákazník a za používání dané věci jsi na příslušném místě zaplatil a vše je v pořádku.
   Pak je tu tvůrce – designér vlastního domu, designér auta, designér telefonu. Tomu nikdo nezaplatil za to, že ty vezmeš jeho nápad a vytvoříš kopii. Pokud půjdeš za sousedem a on ti řekne „ok, postav si to stejně jako já, tady máš plány“, tak je vše v pořádku. Co není v pořádku je, že ty si najmeš firmu a řekneš „udělejte mi to stejně“ bez jakéhokoliv dovolení, případně zaplacení za jeho nápad (plány domu, který on si sám navrhl). Není to dle mě nijak postihnutelné, jen neslušné. Je to jako nachystat si svačinu nějakou bagetu a na ulici ti ji někdo vyrval z ruky, že se mu líbí, jak sis ji nachystal.
   To je případ čínských aut, telefonů nebo cizího domu. Není v pořádku vzít věc, která mi nepatří, nevytvořil jsem ji a vytvořit si její kopii, pokud mi to nikdo nedovolil.

  • Co to píšeš za nesmysly OMG. Proč bych se měl souseda ptát, jestli si můžu postavit dům, jako má on? D:D:D. Můžu si udělat přesně tu samou kopii jako má on a nemusím se ho na nic ptát. Nevím, proč by to mělo být neslušné.
   A není to jako mu vyrvat svačinu z ruky, je to jako že si udělám stejnou bagetu jako on – proč ne? :-). Můžu si udělat plot jaký má soused.
   Stejně tak si můžu postavit dům podle nějakého projektu, který je na internetu například. Řeknu svému projektantovi, udělej mi to podle toho domu a je to (protože to bude třeba kámoš a udělá mi to místo za 70 000 Kč, co to stojí na stránkách projekční firmy, za 30 000 Kč. Klidně si to můžu (pokud tam třeba není něco, za co by mohl být postih) nechat takhle udělat….samozřejmě to tak dělá spousta lidí že.

   To samé s tím domem, když koupím parcelu vedle někoho, kdo už má postaveno, můžu si klidně postavit kopii jeho domu (bez toho, aniž bych vkročil na jeho pozemek, anebo se ho na něco ptal). Může mu to pak být divné jak chce, ale nic s tím asi neudělá.

  • Neslušné jsou ty tvé urážky s IQ.

  • Je to neslušné xzeite, to, že se tak chováš vypovídá o tom, jakým chudákem vlastně jsi.

  • Pleteš si chování s teoretickými myšlenkami Qame.
   Moralizuješ a sám se zde chováš jako ho.do.

  • Teoretické myšlení ovlivňuje tvé chování. Pokud v tvým myšlenkách jsi chudák, tak se i jako chudák chováš v jakémkoliv ohledu. Možná tě trochu omlouvá to, odkud pocházíš, tam to byl vždycky „divnej kraj“.

  • xzeit: Neslušné ti to očividně nepřijde, protože nevíš, co je to slušnost.

   „To samé s tím domem, když koupím parcelu vedle někoho, kdo už má postaveno, můžu si klidně postavit kopii jeho domu (bez toho, aniž bych vkročil na jeho pozemek, anebo se ho na něco ptal). Může mu to pak být divné jak chce, ale nic s tím asi neudělá.“ – To máš ale naprostou pravdu, to udělat můžeš. Ale pak bys byl právě chudák a hlupák, co nemá vlastní invenci – a s tím bys bohužel taky nemohl nic udělat, měl bys stejný dům, ale byl bys za hlupáka a chudáka. Tak to prostě v životě je, nemůžeš mít všechno.

  • Menty: Tak to víš o životě málo :D. To nemá nic společného s tím, že nemám vlastní nápad. Je to prostě o tom, že se mi zrovna ten jeho vzhledově líbí, tak si udělám ten stejný. Je to dokonalá zhmotněná představa, jak by měl můj dům vypadat a jelikož se jedná o obyčejnou věc, tak v tom není žádný problém. To není o tom, že chci jeho manželku, to je o tom, že kdyby se mi fakt líbila a mohl bych mít její „kopii“, tak jí můžu chtít. Nebo si mám tu manželku vytvořit podle sebe? To přece nejde. Proč bych měl mít vlastní nápad? To není žádná nutnost. Takhle si lidi vybírají spoustu věcí,pořídíš si to, co se ti líbí a není to tvůj nápad.

  • Když už ti tu 3 lidi tvrdí, že tvoje smýšlení není v pořádku asi by ses měl nad sebou zamyslet. Ale budeme věřit, že na to přijdeš jednou sám.
   Věř, že tvé smýšlení není hodno civilizované společnosti a vyjadřuje spíš, že jsi naprostý buran.

  • xzeit: Vím o životě očividně dost na to, abych narozdíl od tebe pochopil, co je to slušnost :D Prostě jsi průměrný, nemáš touhu mít vlastní nápady, být originál – to není nutně špatně, určitě ti tenhle styl života dost věcí usnadňuje.
   Když si postavím dům, který mi architekt navrhne třeba za 200k, určitě mi nebude příjemné, když si to kdejaký lojza okopíruje. A ta slušnost, pokud bys byl soused, který si vedle chce postavit to samé, je přijít a říct „sousede, máš super barák, chci si postavit vedle stejnej“. To je slušnost. Tak buď ti řeknu „jo, ale dej mi 100k a tady máš plány“, nebo „jo, nějak si to postav, ale netahej mě do toho“ anebo řeknu že „ne“. A pokud řeknu ne, měl bys mít natolik slušnosti to respektovat a poohlédnout se jinde. Protože mi věř, že kdyby sis bez mého vědomí postavil soused vedle ten stejný dům, který mi dal zabrat jak finančně tak časově, tak bys ten dům prodával do měsíce a stěhoval by ses otamtud, dokázal bych ti to žití opravdu znepříjemnit. Mně osobně i kdyby se ten dům souseda sebevíc líbil, pořád bych měl touhu mít svůj vlastní originál, který by třeba nějaké prvky mohl mít (třeba po domluvě se sousedem), ale byl by můj výtvor.

  • Menty: „Prostě jsi průměrný, nemáš touhu mít vlastní nápady, být originál“
   Bylo to čistě hypoteticky. Není to vtažené ke mě, že bych to tak udělal já osobně. Ale klidně bych mohl…kromě toho, zrovna ten dům řeším :D a dělám to podle sebe. Určitě jsem se ale díval, na existující projekty a žádný nebyl takový, jaký by se mi líbil. Maximálně jen některé části, nebo se mi líbil tak z 80%.

   „Protože mi věř, že kdyby sis bez mého vědomí postavil soused vedle ten stejný dům, který mi dal zabrat jak finančně tak časově, tak bys ten dům prodával do měsíce a stěhoval by ses otamtud, dokázal bych ti to žití opravdu znepříjemnit.“

   To ti nevěřím, pokud bych si vedle tebe postavil dům, tak bych s tebou aspoň udělal pořádek a nakonec by ses stěhoval ty :D. Věř tomu :D.

   Nemůžeš nikomu zakazovat, nebo znepříjemňovat život jenom proto, že postavil, nebo že má stejnou věc, jako ty – to je trochu hodně materialistické a vlastnické.

   Může to být divné a asi by to bylo divné, ale nakonec je to stejně problém jen ve tvé hlavě :-)

  • xzeit: „To ti nevěřím, pokud bych si vedle tebe postavil dům, tak bych s tebou aspoň udělal pořádek a nakonec by ses stěhoval ty :D. Věř tomu :D.“ – To ti nevěřím zas já, když pomalu nejseš schopen dát dohromady normální větu, tak bych chtěl vidět, jak brečíš někde na úřadě :D A i úředníci mají averzi proti komoušům, by tě vyrazili na první dobrou. Ale máš pravdu, možná kdyby ses tam promenádoval třeba v plavkách, tak bych se asi radši odstěhoval, to jo :D Navíc bydlet vedle komouše, to bych asi nedal. Jinak ano, to přesně o tobě vypovídá – škodit a škodit. Ukrást knowhow (plány na barák) sousedovi by bylo v pořádku, a ještě bys ho drze obtěžoval, aby se odstěhoval. Fakt jsi materiál, se divím, že o sobě takové věci vůbec jsi schopen napsat, já být na tvém místě, tak se stydím. :D

   Stejně omezeně k tomu můžu přistupovat i já přece. Poustět si na hlas muziku od rána do věčera, mít na zahradě třeba hnůj – tvým stylem – když to sousedovi vadí, tak je to přece jeho problém.

   Ano xzeite, určitě je problém v mé hlavě. Jen vedle a tady už ti napsalo asi 10 lidí, že jsi prostě jen rudé jelito, ale určitě je problém v mé hlavě, to víš že jo.

  • Sorry, ale jsi úplně mimo. To, že něco postavím podle toho, jak vidím jak to vypadá, není ukradení plánů na barák :D:D. A za další, proč si myslíš, že by to mělo být zrovna jeho knowhow? Může si vybrat plány na barák z katalogu a samotný koncept nemusí být vůbec jeho knowhow……

   Tak o obtěžování jsi tady začal ty, že? Do huby si nevidíš.
   Pouštění muziky atd. to je úplně něco jiného, než že si postavím stejný dům.
   Zase překrucuješ něco do úplně jiné podoby.

   10 lidí:D:D a ty, qam a jeden neregistrovaný = 10 :D

  • QAME: sám jsi chudák, máš omezené myšlení a to je tvůj problém. Zase ty tvé narážky na kraje. U tebe bude trochu xenofobie, co? :-)

  • xzeit: rekni mi 5 technologickych veci, ktere vymyslela a vyvinula nejaka cinska firma

  • Najdi si na netu, akorát nechápu, na co narážíš. Jinak Čína jako taková vynalezla spoustu vynálezů…..
   A pak už jenom to, že někdo vezme něco, co už existuje a podstatně to vylepší, je vývoj. Děje se to úplně normálně, není potřeba vyvíjet nové věci – ta nová věc musí mít nějaký smysl. A nebo to může mít smysl za nějakou dobu…..

   Třeba střelný prach, ten pochází odkud?
   Osobně mi je úplně jedno, která země co vynalezla, vylepšila atd.
   Důležité je, že se to stalo a že to má nějaký smysl pro lidstvo.

  • Střelný prach je technologie? Ty dneska jedeš.

  • Je to chemická technologie….OMG. Proč se tady bavím z maximálně IT trollem, jako je QAM.

  • xzeit: narazim na to, ze „technologicky lidr“ nemuze byt logicky zeme (nebo firma), ktera v drtive vetsine jen kompletuje, ale sama o sobe nic moc nevymysli ani nevyvyji. Co treba podle tebe napr. huawei, xaomi atd. vyvinul na svych telefonech ? Chipy to nejsou, displeje to nejsou, baterie to nejsou, fotaky to taky nejsou, senzory taky ne …. oni proste jen kompletuji cizi technologie (jako velka cast vyrobcu). To proste nemuze byt logicky technologicky lidr.

  • PetrCBR: Jsi vtipný fakt. Zkusím to jinak. Představ si, že Čína získá technologie mimozemšťanů, kteří jsou o stovky let technologicky před námi a bude je prostě mít a používat. Stane se jednoduše technologickou špičkou. Všechny technologie nemusí být nutně jejich, tak to není NIKDE na zemi, že každá země má své technologie….není prostě. Kdokoliv má nějaké technologie, může je jakýmkoliv způsobem vylepšit. Třeba automobily, myslíš, že jsou všechny komponenty třeba od škodovky? Atp…..i ta samotná kompletace technologií je důležitá a Apple má taky firmy, které pro ně vyrábí…..atd.
   Pak si koupíš mobil a tam je taky důležité, jak to funguje jako celek.
   Ještě napíšeš, jako velká část výrobců a pak se blbě ptáš.
   Takže výsledek je to konečné řešení, to ucelené, co pak používáš.

  • xzeit: to si delas srandu ze ted do toho zacnes tahat mimozemstany ? :-D

  • PETRCBR: Nedělám, proč bych jako měl? Mohli by to být třeba amíci, dali by technologie Číně, a ta by je o hodně vylepšila. Bude pak prostě na vyšším levelu….sorry za ty mimozemšťany, asi to bylo jako představa pro tebe moc složité.

  • xzeit: takze ted pohadka o tom jak by Amici dali Cine svoje technologie, ktere je pri vyvoji stali miliardy dolaru a oni je pak zasadne vylepsi …. to je asi jako s tema mimozemstanama. Zkus neco realneho.

  • xzeit: proste montovna nikdy nebude technologicky lidr … nikdy …. nikdy.

  • Tvůj názor, proti desítkám článků, které hovoří jinak. Oukej.

  • Tak mobily od Huawei například jsou hardwarově jen slepenec cizích součástek, na poli SW je to katastrofa, která nemá ve zbytku světa ani podporované některé důležité služby. To fakt není žádná špička i jako celek. Xiaomi to samé – výhodou může být, že má podporu světových služeb, ale má ještě horší SW, než Huawei. Takže to taky neni špička jako celek.

   Jinak ten příběh o tom, jak Čína získá technologie mimozemšťanů, když momentálně nedokáže ani nasytit svoje obyvatele, ten bych si teda moc rád poslechl :DD

  • xzeit: pokud chces nekoho nazyvat technologickym lidrem, tak mluv o Samsungu, Qualcommu a podobnych … to jsou technologicti lidri …. podle tve teorie jsme i my, CR technologicky lidr, protoze prece u nas auta taky kompletujeme a taky jezdi dobre … ne, nejsme. Jsme jen montovna.

  • PetrCBR: Ale to přece není vůbec pravda :D. To se nebavíš o zemi jako takové, ale o některých firmách v té zemi….Nejsme jen montovna. Škodovka určitě není jen montovna, napíšu to kolegovi co tam dělá, zasměje se tomu :D

  • xzeit: ja to vzdavam … mam na praci dulezitejsi veci … pekny den preji.

  • PetrCBR: Tak to není žádná novinka.

  • Tak tak. A to se bavíme jen o HW, tam Čína ještě docela krok drží (ale spíš dohání, než že by byla ten leader deklarovaný), na poli SW (který je v poslední době možná i důležitější, než mobilní HW, který stagnuje) je to úplná katastrofa.

  • Menty, vtipálku. Jinak nemám na mysli jen IT a SW a HW…ach jo. To je zase den.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).