Cena:

Čína investuje přes 56 miliard do největší domácí továrny na výrobu čipů

SMIC factory

Čínský stát investuje v přepočtu přes 56 miliard korun do tamního největšího výrobce čipů, šanghajské společnosti SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corp). Podle všeho jde o reakci na prodloužení „pobytu“ společnosti Huawei na černé listině amerického ministerstva obchodu o další rok a rozhodnutí americké vlády odstavit ji od dodávek mobilních čipů (psali jsme zde).

SMIC factory
Továrna společnosti SMIC v Číně

Obří finanční injekce do jedné z továren výrobce mu má pomoci produkovat špičkové čipy, které bude Huawei potřebovat do svých smartphonových vlajkových lodí. O SMIC proběhla v médiích zmínka již v dubnu, kdy vyšlo najevo, že Huawei na její tovární linky začal přesouvat část výroby čipu Kirin 710A, kterým osazuje smartphony střední třídy (např. HonorPlay 4T).

Zatím jen 14nm výrobní proces

Problémem je však v tuto chvíli to, že SMIC čipy vyrábí „nejlépe“ 14nm procesem, zatímco největší dodavatel Huawei, tchajwanská společnost TSMC, již zahájila výrobu 5nm čipů. Jedním z nich je Kirin 1012, který by čínskému technologickému obrovi mohla v dostatečném množství stihnout dodat ještě letos (konkrétně pro řadu Huawei Mate 40, která bude podle neoficiálních zpráv na scénu uvedena ve čtvrtém kvartálu). SMIC má v plánu přejít brzy na 10nm a 7nm proces, o 5nm výrobě se však aktuální roadmapa společnosti nezmiňuje.

Autor článku
Martin Duchoslav