Domů » Bleskovky » Čína investuje přes 56 miliard do největší domácí továrny na výrobu čipů

Čína investuje přes 56 miliard do největší domácí továrny na výrobu čipů

Čínský stát investuje v přepočtu přes 56 miliard korun do tamního největšího výrobce čipů, šanghajské společnosti SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corp). Podle všeho jde o reakci na prodloužení „pobytu“ společnosti Huawei na černé listině amerického ministerstva obchodu o další rok a rozhodnutí americké vlády odstavit ji od dodávek mobilních čipů (psali jsme zde).

SMIC factory
Továrna společnosti SMIC v Číně

Obří finanční injekce do jedné z továren výrobce mu má pomoci produkovat špičkové čipy, které bude Huawei potřebovat do svých smartphonových vlajkových lodí. O SMIC proběhla v médiích zmínka již v dubnu, kdy vyšlo najevo, že Huawei na její tovární linky začal přesouvat část výroby čipu Kirin 710A, kterým osazuje smartphony střední třídy (např. HonorPlay 4T).

Zatím jen 14nm výrobní proces

Problémem je však v tuto chvíli to, že SMIC čipy vyrábí „nejlépe“ 14nm procesem, zatímco největší dodavatel Huawei, tchajwanská společnost TSMC, již zahájila výrobu 5nm čipů. Jedním z nich je Kirin 1012, který by čínskému technologickému obrovi mohla v dostatečném množství stihnout dodat ještě letos (konkrétně pro řadu Huawei Mate 40, která bude podle neoficiálních zpráv na scénu uvedena ve čtvrtém kvartálu). SMIC má v plánu přejít brzy na 10nm a 7nm proces, o 5nm výrobě se však aktuální roadmapa společnosti nezmiňuje.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry (zejména „inteligentní“ FPS jako Bioshock, RPG jako Skyrim a tahové strategie typu HOMAM), tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karle
Uživatel
Karle
Offline

Koncem letošního roku SMIC rozjíždí 7 nm výrobu. Intelu zatím nefunguje správně ani 10 nm, Samsung nedokázal na 7 nm uspokojit Nvidii, takže ta musela přilézt ke křížku k TSMC, kterou předtím veřejně pomlouvala.

Dool
Anonym
Dool
Offline

Tonouci se stebla chyta 😀

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

No to nevím, Čína už je blízko a do pár let bude na samotném technologickém vrcholu – škoda, že to neplatí pro celý svět.

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Můžeš mi říct v čem je Čína (nebo bude) na technologickém vrcholu? V jakém odvětví? Protože cokoliv, co jsem kdy používal z Číny, ať to byl mobil nebo cokoliv jiného, nestálo za nic.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Zkus někdy Huawei třeba a nebo nějaký Xiaomi – resp. v čem to jako stálo za nic a o jaký mobil z Číny se jedná? Protože to co jsi napsal, může napsat kdokoliv – jestli je to opravdu tak, to je věc druhá.

PetrSP7
Uživatel
PetrSP7
Offline

Mobil ale NENÍ žádný vrchol technologie … :-P :-D

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Co to meleš….samozřejmě jsou různé technické systémy a mobilní telefon je jedním z nich, takže klidně může někdo být na vrcholu technologické úrovně i v mobilních telefonech.

PetrSP7
Uživatel
PetrSP7
Offline

To jsem se pobavil … na samém technologickém vrcholu jsou jen USA. Stačí se podívat na Nobelovy ceny za výzkum. O aplikaci výsledků výzkumu nemluvě. A taky nemluvě o výzkumu, o kterém se z pochopitelných důvodů nepíše, přestože se v něm zkoumají velice zajímavé věci :-D Zaplavit svět mobily, dávno už jen „spotřebkou“, neznamená být na vrcholu technologie …

Karle
Uživatel
Karle
Offline

Ano, v USA se zkoumají zajímavé novinky, zatímco Čína už třetím rokem podává víc než 2x tolik patentů, než USA a EU dohromady. Vy si fakt doteď myslíte, že v Číně jsou jen nevzdělaní rolníci.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Mobil jako spotřební zboží je možná tak pro někoho a to že výrobci chrlí jeden mobil za druhým je další věc. Nesrovnávej to s papírem do tiskárny – i když i ten, když popíšeš, nebo potiskneš, pak může sloužit několik desítek let…že.

No ono ty výzkumy co jsou ,,schované,, má hodně zemí.

A navíc, nikde jsem nepsal, že je Čína na tech. vrcholu, ale že je blízko a do pár let na něm bude :-)

Menty
Uživatel
Menty
Offline

Stejně, jakože to bude jednička na poli smartphonů. Tahle predikce taky nějak nevyšla :DD

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

xzeit: A už se teda dozvíme v čem je Čína na technologickém vrcholu? Protože jestli tím myslíš mobily, tak promiň, ale ne. A v současné situaci ani nikdy nebude. Stačí se podívat jak Kirin desetiletí zaostával za tehdejším snapdragonem, teď to bude ještě akorát horší. Pokud si vezmeme telefon po součástkách technologicky – čipy jasně vede USA, foťáky Samsung nebo Sony, displeje Samsung nebo LG. Ani jedno čínská firma. A pokud považuješ to, že Xiaomi seskládá skládačku ostatních (tedy USA čip, displej z Jižní Koreji a foťák z Japonska nebo Koreji) a bude to prodávat s nulovou marží, tak to… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

QAME, jsi další, který to moc nečte a pak napíše capinu. Nepsal jsem, že Čína je. Nemyslím mobily, myslím obecně. Jo a proto bude dělat displeje do iPhonů čínská firma BOE :-) Skládačky má spousta výrobců, což je mi, jako koncovému uživateli celkem jedno. Důležité je, jak to funguje jako celek. Už jenom to, že někdo něco kvalitně poskládá je úspěch.

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Napsal jsi, že Čína bude na technologickém vrcholu. Technologický vrchol je pro mě to, že alespoň jedna-dvě části z věci, kterou prodávám, je nějakým způsobem mnou modifikována, odlišuje mě od ostatních a posouvá daný produkt dál oproti konkurenci. Tak, jako kdysi Apple s iPhony a iPady, tak jako nyní Samsung třeba s ohebnými telefony. Kde je ten technologický vrchol u Xiaomi, Oneplus nebo Huawei třeba proti Samsungu? Co predikuješ, že Čína začne výrabět a obohatí tím trh natolik, že bude mít náskok nad ostatními, že tu vyřváváš o technologickém vrcholu Číny? Nepřipadá ti zpětně, že jsi napsal absolutní hovadinu a… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Ne. Celkový technologický pokrok, resp. vyspělost. Žádná hovadina. Japonsko, USA, Jížní Korea..Čína je tam taky. Momentálně tak v TOP 10.

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Že Čína díky kopírování udržuje technologický pokrok s ostatními, o tom se přít nejde. V původním příspěvku jsi napsal, že do pár let bude na technologickém vrcholu, najednou otáčíš na technologický pokrok. To je dost podstatný rozdíl jestli něco vymyslím a obohatím tím trh a své zákazníky oproti konkurenci (tzn. jsem momentálně na technologickém vrcholu) a nebo jestli okopíruju co vymyslel Samsung a udělám to stejné (udržuji technologický pokrok). Příště se vyjadřuj lépe, taková diskuze by tu nemusela být, kdybys neplácal blbosti.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Ne, vyjádřil jsem se dobře. Na technologickém vrcholu v technologickém pokroku samozřejmě. Ono není úplně tak jednoduché říct, která země je obecně nejlepší, každá technologie má jinou míru významnosti. S tím kopírováním je to fakt přeháníš, každý to do jisté míry dělá. Samsung taky. Kopie je třeba zkopírovaný iPhone, s čímž se setkáš ano, u některých čínských výrobců noname. Ale ta volba, jestli si to koupíš anebo ne, ta je vždy jen na tobě….

wtf?
Anonym
wtf?
Offline

Kazdy do jiste miry kopiruje? Okopirovane auta, fastfoody a cela mesta je „do jiste miry“?

Aspon uz vime co za povl voli komunisty. Neskutecny.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

A komu to vadí OMG. Jestli tam v číně mají nějaké auta, co jsou některými rysy podobné jako BMW, tak ať mají :-) To mi už přijde, jako kdybych si nemohl postavit stejný dům, jako má soused. Nemohl? :D:D

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Mohl, ale budeš za id.iota a rozhodně ne za inovátora (technologického lídra). Vždycky budeš ten, kdo s tím přišel jako druhý a nikdo tě nebude brát vážně.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Jo jako nemůžu mít stejný dům jako někdo jiný, i když se mi prostě líbí? Co to je za názor? Kolik máš ty doma věcí stejných, jako někdo jiný?

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Pokud si někdo postaví dům dle svých snů, to znamená dle svého nápadu a takový, který v okolí nikdo nemá (tím nemyslím ty králíkárny, které se sekají vedle sebe jedna jak druhá) a přijde xzeit a vedle postaví absolutně to stejné, tak seš prostě kopírka a idi.ot bez vlastního nápadu, co na tom nechápeš?

wtf?
Anonym
wtf?
Offline

Komu to vadi? Firmam, ktere do vyvoje vrazily lidske zdroje a miliardy EUR. Pak prijde nejaky Cinan, ktery ti vsechno okopiruje a vydava za sve.

Jestli ti tohle prijde normalni a mas pro to omluvu, jsi neuveritelne zaostaly…. jo, ty jsi vlastne i vynalezce a milovnik komunismu.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

No tak to mi ho vyndej :D Proč by firmám mělo vadit, že nějaký číňan udělá automobil, který má podobnou masku, jako třeba BMW:SD. Jako třeba tady tyhle [odkaz]

Tohle je třeba podle tebe špatně? :-) Vždyť to auto ve vštšině případů vypadá vždycky hůř a podoby je tam opravdu až na výjimky trochu….

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Ano je to špatně. Designér BMW na tom pracoval roky, BMW to stálo miliony, dělaly na tom desítky lidí, jak dlouho to trvá obšlehnout číňanovi? Dva večery u PC? To, že to nikdo nekoupí a ani tak to nedokážou obšlehnout pořádně je na tom jediná pozitivní věc.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

:D:D Dva dny :D. Jde vidět absolutní neznalost. I když něco ,,kopíruješ,,, teď se nebavím o kopírování souborů, ale třeba jen ta maska, kterou můžeš i naskenovat do 3D a pak s tím pracovat, můžeš vycházet z fotografií atp. tak to samozřejmě trvá déle a navíc, to co jsem tady poslal je ve většině případů opravdu jen inspirace, protože to vypadá hrozně a rozhodně jinak od originálu.
Asi to někdo koupí, neboj. Na toto fakt nejde nadávat. Tomu se můžeš jen zasmát.

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

No absolutní neznalostí a nepochopením rozdílu mezi návrhem nového designu a vytvořením designu podle hotové předlohy (tedy kopírováním) tady trpíš akorát ty.
Neřekl bych ale, že to vypadá jinak od originálu. Třeba ten Tiguan nebo A4 je normální 1:1 klon. Naprosto trapné.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Zas vytrháváš věci z kontextu. Psal jsem, že podoby je tam, až na výjimky. Takže ten VW je hodně podobný ale rozhodně ne 1:1 :D. Ale koho to zajímá, řešit podobu VZHLEDU je úplně mimo. Když chceš VW, tak si asi koupíš VW. Když na to nemáš a je možnost koupit něco podobného (když jde někomu opravdu jen o vzhled) což teda u mě třeba nehrozí, no tak ať si ho koupí :D. Nebo třeba napodobeniny iPhonu, to máš to samé. Vzdhledově to není problém udělat, ty by sis koupil vzhledovou kopii iPhonu (dejme tomu zkopirovany německou firmou, když nemaš… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

QAM a sorry, ta neznalost u tebe o které jsem psal, že si myslíš, že to nějak do rozumné podoby trvá číňanovi 2 večery u PC :D.

wtf?
Anonym
wtf?
Offline

Proto se vedou uz nekolik let rozsahle pravni spory.

Hele, je mi uplne jasne, ze budes Cinu a komunismus obhajovat do krve. Jako poslusna a zpracovana ovce slouzis perfektne. Volici Zemana, Babise a dalsich se nezaprou. Akorat mame 21. stoleti, soudruhu.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Já neobhajuji žádnou Čínu proboha. Ale přijde mi směšné řešit, že nějaka firma udělá vzhledově něco podobného jako dělá jiná firma….a co furt ten komunismus :D. Však jsme v demokratickém státě, je problém, že se mi líbí něco stejného, jako někomu jinému? :-)

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Vedou se no. Třeba tady. A to není Čína, že?
[odkaz]

Menty
Uživatel
Menty
Offline

To s těma domama je od xzeita zas nějakej vtip, stejně jako vedle začal tahat do patentů Youtubery a psaní bakalářky :D Stejnej dům mít můžeš, jsou firmy, co nabízí domy (stejně jako třeba trika v obchodě) – jsou stejné, tím pádem levnější, ale na tom není nic špatného. Pak si můžeš postavit dům na klíč, originální. Jak píše výše už – když přijde soused, který si na klíč nechá postavit stejný dům, tak je to prostě chudák bez vlastního nápadu a invence. Jinak to, proč Čína je zdánlivě schopná se technologicky nějak držet je i ekonomického významu. Ostatní jsou… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Proč by měl být chudák? :D protože se mu líbí stejný dům? No to je masakr fakt :-). To není vtip. A to psaní bakalářky? Na tom je jako co vtipného? :D ty voe ty fakt bavíš, fakt bavíš :-) Bavič jsi dokonalý, fakt.

Čína nemá žádné vlastní technologie? No to snad ne :D.

A my o vlku a tady o tom píšou, světová jednička :-)

[odkaz]

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Není chudák, protože se mu líbí stejný dům, je chudák, protože si postavil stejný dům.

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

A hlavně protože vzal cizí nápad a ukradl ho.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Ukradl :D:D. Zavolej třeba do gservisu, že když prodají někomu projekt na dům, tak už jej nemají prodávat někomu jinému, protože nemá svůj nápad :D to je masakr :D

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Tak to je fakt moc, ty musíš být pak taky chudák, když sis koupil stejný mobil, jako má někdo jiný :-). Co to je za uvažování, to mi teda vysvětli.
To samé s čímkoliv jiným, to jako jsem chudák, když si koupím stejné auto, jako má kámoš, protože se mi líbí:D

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Tak ty seš natvrdlej ještě víc, než jsem si myslel. Zkusíme to naposled, pak s tvým IQ houpacího koně končím. Měl bys rozlišovat dvě osoby – zákazník a designér (tvůrce). Pokud společnost vytvoří telefon a dá ho volně do prodeje, ne nejsi chudák, když si koupíš mobil od stejného výrobce, jako soused, který je také zákazníkem, to samé u aut nebo dostupných prospektů na domy od různých firem. V tomto případě jsi zákazník a za používání dané věci jsi na příslušném místě zaplatil a vše je v pořádku. Pak je tu tvůrce – designér vlastního domu, designér auta, designér telefonu.… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Co to píšeš za nesmysly OMG. Proč bych se měl souseda ptát, jestli si můžu postavit dům, jako má on? D:D:D. Můžu si udělat přesně tu samou kopii jako má on a nemusím se ho na nic ptát. Nevím, proč by to mělo být neslušné. A není to jako mu vyrvat svačinu z ruky, je to jako že si udělám stejnou bagetu jako on – proč ne? :-). Můžu si udělat plot jaký má soused. Stejně tak si můžu postavit dům podle nějakého projektu, který je na internetu například. Řeknu svému projektantovi, udělej mi to podle toho domu a je… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Neslušné jsou ty tvé urážky s IQ.

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Je to neslušné xzeite, to, že se tak chováš vypovídá o tom, jakým chudákem vlastně jsi.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Pleteš si chování s teoretickými myšlenkami Qame.
Moralizuješ a sám se zde chováš jako ho.do.

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Teoretické myšlení ovlivňuje tvé chování. Pokud v tvým myšlenkách jsi chudák, tak se i jako chudák chováš v jakémkoliv ohledu. Možná tě trochu omlouvá to, odkud pocházíš, tam to byl vždycky „divnej kraj“.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

xzeit: Neslušné ti to očividně nepřijde, protože nevíš, co je to slušnost. „To samé s tím domem, když koupím parcelu vedle někoho, kdo už má postaveno, můžu si klidně postavit kopii jeho domu (bez toho, aniž bych vkročil na jeho pozemek, anebo se ho na něco ptal). Může mu to pak být divné jak chce, ale nic s tím asi neudělá.“ – To máš ale naprostou pravdu, to udělat můžeš. Ale pak bys byl právě chudák a hlupák, co nemá vlastní invenci – a s tím bys bohužel taky nemohl nic udělat, měl bys stejný dům, ale byl bys za… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Menty: Tak to víš o životě málo :D. To nemá nic společného s tím, že nemám vlastní nápad. Je to prostě o tom, že se mi zrovna ten jeho vzhledově líbí, tak si udělám ten stejný. Je to dokonalá zhmotněná představa, jak by měl můj dům vypadat a jelikož se jedná o obyčejnou věc, tak v tom není žádný problém. To není o tom, že chci jeho manželku, to je o tom, že kdyby se mi fakt líbila a mohl bych mít její „kopii“, tak jí můžu chtít. Nebo si mám tu manželku vytvořit podle sebe? To přece nejde. Proč… Číst vice »

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Když už ti tu 3 lidi tvrdí, že tvoje smýšlení není v pořádku asi by ses měl nad sebou zamyslet. Ale budeme věřit, že na to přijdeš jednou sám.
Věř, že tvé smýšlení není hodno civilizované společnosti a vyjadřuje spíš, že jsi naprostý buran.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

xzeit: Vím o životě očividně dost na to, abych narozdíl od tebe pochopil, co je to slušnost :D Prostě jsi průměrný, nemáš touhu mít vlastní nápady, být originál – to není nutně špatně, určitě ti tenhle styl života dost věcí usnadňuje. Když si postavím dům, který mi architekt navrhne třeba za 200k, určitě mi nebude příjemné, když si to kdejaký lojza okopíruje. A ta slušnost, pokud bys byl soused, který si vedle chce postavit to samé, je přijít a říct „sousede, máš super barák, chci si postavit vedle stejnej“. To je slušnost. Tak buď ti řeknu „jo, ale dej mi… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Menty: „Prostě jsi průměrný, nemáš touhu mít vlastní nápady, být originál“ Bylo to čistě hypoteticky. Není to vtažené ke mě, že bych to tak udělal já osobně. Ale klidně bych mohl…kromě toho, zrovna ten dům řeším :D a dělám to podle sebe. Určitě jsem se ale díval, na existující projekty a žádný nebyl takový, jaký by se mi líbil. Maximálně jen některé části, nebo se mi líbil tak z 80%. „Protože mi věř, že kdyby sis bez mého vědomí postavil soused vedle ten stejný dům, který mi dal zabrat jak finančně tak časově, tak bys ten dům prodával do měsíce… Číst vice »

Menty
Uživatel
Menty
Offline

xzeit: „To ti nevěřím, pokud bych si vedle tebe postavil dům, tak bych s tebou aspoň udělal pořádek a nakonec by ses stěhoval ty :D. Věř tomu :D.“ – To ti nevěřím zas já, když pomalu nejseš schopen dát dohromady normální větu, tak bych chtěl vidět, jak brečíš někde na úřadě :D A i úředníci mají averzi proti komoušům, by tě vyrazili na první dobrou. Ale máš pravdu, možná kdyby ses tam promenádoval třeba v plavkách, tak bych se asi radši odstěhoval, to jo :D Navíc bydlet vedle komouše, to bych asi nedal. Jinak ano, to přesně o tobě vypovídá… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Sorry, ale jsi úplně mimo. To, že něco postavím podle toho, jak vidím jak to vypadá, není ukradení plánů na barák :D:D. A za další, proč si myslíš, že by to mělo být zrovna jeho knowhow? Může si vybrat plány na barák z katalogu a samotný koncept nemusí být vůbec jeho knowhow……

Tak o obtěžování jsi tady začal ty, že? Do huby si nevidíš.
Pouštění muziky atd. to je úplně něco jiného, než že si postavím stejný dům.
Zase překrucuješ něco do úplně jiné podoby.

10 lidí:D:D a ty, qam a jeden neregistrovaný = 10 :D

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

QAME: sám jsi chudák, máš omezené myšlení a to je tvůj problém. Zase ty tvé narážky na kraje. U tebe bude trochu xenofobie, co? :-)

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR
Online

xzeit: rekni mi 5 technologickych veci, ktere vymyslela a vyvinula nejaka cinska firma

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Najdi si na netu, akorát nechápu, na co narážíš. Jinak Čína jako taková vynalezla spoustu vynálezů…..
A pak už jenom to, že někdo vezme něco, co už existuje a podstatně to vylepší, je vývoj. Děje se to úplně normálně, není potřeba vyvíjet nové věci – ta nová věc musí mít nějaký smysl. A nebo to může mít smysl za nějakou dobu…..

Třeba střelný prach, ten pochází odkud?
Osobně mi je úplně jedno, která země co vynalezla, vylepšila atd.
Důležité je, že se to stalo a že to má nějaký smysl pro lidstvo.

_qam_
Uživatel
_qam_
Offline

Střelný prach je technologie? Ty dneska jedeš.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Je to chemická technologie….OMG. Proč se tady bavím z maximálně IT trollem, jako je QAM.

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR
Online

xzeit: narazim na to, ze „technologicky lidr“ nemuze byt logicky zeme (nebo firma), ktera v drtive vetsine jen kompletuje, ale sama o sobe nic moc nevymysli ani nevyvyji. Co treba podle tebe napr. huawei, xaomi atd. vyvinul na svych telefonech ? Chipy to nejsou, displeje to nejsou, baterie to nejsou, fotaky to taky nejsou, senzory taky ne …. oni proste jen kompletuji cizi technologie (jako velka cast vyrobcu). To proste nemuze byt logicky technologicky lidr.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

PetrCBR: Jsi vtipný fakt. Zkusím to jinak. Představ si, že Čína získá technologie mimozemšťanů, kteří jsou o stovky let technologicky před námi a bude je prostě mít a používat. Stane se jednoduše technologickou špičkou. Všechny technologie nemusí být nutně jejich, tak to není NIKDE na zemi, že každá země má své technologie….není prostě. Kdokoliv má nějaké technologie, může je jakýmkoliv způsobem vylepšit. Třeba automobily, myslíš, že jsou všechny komponenty třeba od škodovky? Atp…..i ta samotná kompletace technologií je důležitá a Apple má taky firmy, které pro ně vyrábí…..atd. Pak si koupíš mobil a tam je taky důležité, jak to funguje… Číst vice »

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR
Online

xzeit: to si delas srandu ze ted do toho zacnes tahat mimozemstany ? :-D

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

PETRCBR: Nedělám, proč bych jako měl? Mohli by to být třeba amíci, dali by technologie Číně, a ta by je o hodně vylepšila. Bude pak prostě na vyšším levelu….sorry za ty mimozemšťany, asi to bylo jako představa pro tebe moc složité.

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR
Online

xzeit: takze ted pohadka o tom jak by Amici dali Cine svoje technologie, ktere je pri vyvoji stali miliardy dolaru a oni je pak zasadne vylepsi …. to je asi jako s tema mimozemstanama. Zkus neco realneho.

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR
Online

xzeit: proste montovna nikdy nebude technologicky lidr … nikdy …. nikdy.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Tvůj názor, proti desítkám článků, které hovoří jinak. Oukej.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

Tak mobily od Huawei například jsou hardwarově jen slepenec cizích součástek, na poli SW je to katastrofa, která nemá ve zbytku světa ani podporované některé důležité služby. To fakt není žádná špička i jako celek. Xiaomi to samé – výhodou může být, že má podporu světových služeb, ale má ještě horší SW, než Huawei. Takže to taky neni špička jako celek.

Jinak ten příběh o tom, jak Čína získá technologie mimozemšťanů, když momentálně nedokáže ani nasytit svoje obyvatele, ten bych si teda moc rád poslechl :DD

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR
Online

xzeit: pokud chces nekoho nazyvat technologickym lidrem, tak mluv o Samsungu, Qualcommu a podobnych … to jsou technologicti lidri …. podle tve teorie jsme i my, CR technologicky lidr, protoze prece u nas auta taky kompletujeme a taky jezdi dobre … ne, nejsme. Jsme jen montovna.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

PetrCBR: Ale to přece není vůbec pravda :D. To se nebavíš o zemi jako takové, ale o některých firmách v té zemi….Nejsme jen montovna. Škodovka určitě není jen montovna, napíšu to kolegovi co tam dělá, zasměje se tomu :D

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR
Online

xzeit: ja to vzdavam … mam na praci dulezitejsi veci … pekny den preji.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

PetrCBR: Tak to není žádná novinka.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

Tak tak. A to se bavíme jen o HW, tam Čína ještě docela krok drží (ale spíš dohání, než že by byla ten leader deklarovaný), na poli SW (který je v poslední době možná i důležitější, než mobilní HW, který stagnuje) je to úplná katastrofa.

xzeit
Uživatel
xzeit
Online

Menty, vtipálku. Jinak nemám na mysli jen IT a SW a HW…ach jo. To je zase den.