Chytré modulární hodinky Blocks jdou po letech vývoje konečně do prodeje

V roce 2013 přišel holandský designér Dave Hakkens s projektem Phoneblocks, což byl koncept modulárního telefonu, ze kterého se později pod hlavičkou Google vyklubal Project Ara. Ten však byl po letech vývoje zrušen a s ním i nápad skládat smartphone z jednotlivých modulů. Obdobný nápad měl i startup Blocks, který v roce 2014 představil svůj koncept modulárních hodinek, jeho vývojáři však zřejmě dokázali svůj projekt dovést do úspěšného konce.

Modulární hodinky Blocks se měly začít prodávat už loni v květnu, nakonec však jdou do prodeje až nyní. Základ tvoří ocelové tělo v černé nebo stříbrné barvě, do něhož je zasazen 1,39″ kruhový AMOLED displej s rozlišením 400 × 400 pixelů. Na něm běží prostředí vlastního systému postaveného na Androidu Oreo, který v základu zvládá posílání notifikací (s možností rychlých odpovědí), ovládání hudebního přehrávače, sledování sportovní aktivity a několik dalších funkcí, které lze ovládat hlasovou asistentkou Alexou.

Hodinky pohání čipset od MediaTeku s 512 MB RAM, vnitřní paměť tvoří 4GB úložiště. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje dvojlístek Bluetooth a Wi-Fi, o výdrž se stará 350mAh baterie. Hodinky Blocks mají na jedno nabití vydržet dva dny a jsou kompatibilní s Androidem a iOS.

Modularita hodinek tkví v možnosti složit si pásek z jednotlivých segmentů, které hodinkám přidají další funkce. V nabídce je následujících šest modulů:

  • Enviromentální senzor – monitoruje teplotu, tlak a vlhkost
  • Monitor srdeční frekvence
  • Silná LED svítilna s funkcí stroboskop
  • Chytré tlačítko, které může spustit vybrané aplikace nebo příkazy
  • Citlivý přijímač GPS a Glonass
  • Akumulátor, který přidá 25 % navíc

Block má navíc v plánu v dalších fázích přidat další moduly, např. pro měření kvality ovzduší, senzor otisků prstů, monitoring stresu, tělesné teploty, apod. Ve třetí fázi má přibýt i datová konektivita, podpora bezkontaktních plateb, fotoaparát, a další. Každý ze současných modulů přijde na 35 dolarů (asi 750 korun bez DPH), hodinky bez modulů (s klasickým páskem) přijdou na 259 dolarů (asi 5 500 korun bez DPH). Hodinky lze nakonfigurovat a objednat na stránkách výrobce.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku