Project Ara na vašem zápěstí? Blocks mají být první chytré modulární hodinky

Již příští rok by se měl dostat mezi běžné spotřebitele modulární telefon Ara z dílen Google a jeho partnerů. Tento koncept zřejmě inspiroval tým kolem projektu Blocks, který se rozhodl svézt se na vlně čím dál populárnější nositelné elektroniky a na londýnské události, pořádané skupinou Bluetooth Special Interest, představil svůj raný prototyp modulárních hodinek.

Na rozdíl od telefonu Ara zde tvoří jednotlivé moduly pásek hodinek, jinak je princip stejný, jako v případě telefonu od Google: Je-li pro vás prioritou dlouhá výdrž, postavíte si hodinky z bloků s baterií a použijete pouze e-ink displej; potřebujete-li funkce pro sportování, osadíte hodinky potřebnými senzory pro snímání polohy, tepu, případě je doplníte blok s audio konektorem.

  

Na papíře vypadá tento projekt zajímavě, bohužel však není všechno zlato, co se třpytí. Prozatím se jedná pouze o prototyp, nicméně již nyní lze odhadnout, že pásek sestavený z několika hranatých plastových bloků nebude pro vaši ruku nic pohodlného. Navíc kvůli rozměrům jednotlivých bloků nebude možné pohodlně pásek hodinek zkrátit nebo prodloužit přesně pro vaši ruku, samonté moduly jsou příliš velké.

    

A to není jediné úskalí tohoto projektu, podíváme-li se na seznam funkcí jednotlivých modulů, najdeme zde položky jako GPS, teploměr, pohybové senzory, mikrofon; zkrátka komponenty, které v dnešní době obslouží pár miniaturních čipů a není zapotřebí je dělit do poměrně velkých modulů. Dnešní nositelná elektronika nabídne většinu popsaných funkcí, aniž by byl člověk nucen vybírat, kterou komponentu oželí ve prospěch jiné.

   

Tým projektu Blocks se chystá na podzim rozjet kampaň pro získávání prostředků, pravděpodobně na některém ze serverů pro kolektivní financování, přičemž výsledné produkty by chtěla představit již v příštím roce, operačním systémem by měla být platforma Android Wear.

  

Cena „standardních“ hodinek by se měla pohybovat kolem 200 – 250 USD (asi 4 – 5 tisíc korun bez DPH), hodinky s prémiovými moduly mají stát o cca 100 USD více. Více informací získáte přímo na stránkách projektu Blocks.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku