Domů » Bleskovky » Chytré brýle Google Glass se stanou běžnou výbavou dubajských policistů

Chytré brýle Google Glass se stanou běžnou výbavou dubajských policistů

Spojené arabské emiráty slouží v posledních letech jako výkladní skříň luxusního zboží a těch nejmodernějších technologií. Kromě několika světových rekordů z různých oblastí stojí za pozornost i místní policie, která disponuje vskutku impozantním vozovým parkem. Zdejší příslušníci vyjíždějí na hlídkování v nadupaných supersportech, které by jim záviděl nejeden tuzemský lobbista. Nově se v jejich výbavě usídlila další zajímavá hračka a to konkrétně chytré brýle Google Glass. 

 

V současné době slouží místním důstojníkům pro monitorování dopravních přestupků a lustraci kontrolovaných automobilů. Aktuální software dokáže po vyfotografování VIN kódu vozidla zjistit skutečného majitele a prověřit, zda například nefiguruje v přestupkovém registru. Mezi další funkce, které mají policistům usnadnit službu, patří přímé sdílení pořízených snímků do centrální databáze. S uvedením Google Glass se začalo hojně diskutovat o obavách ze ztráty osobní anonymity, která se však dávno vytratila s nasazením kamerových systému do všech větších měst. 

 
Dubajští policisté se po ulicích prohánějí v takových skvostem, jakým je například Bugatti Veyron s výkonem přesahující tisíc koňských sil

Zarytým odpůrcům monitorovacích prostředků proto neudělá radost aktuálně vyvíjený software pro rozpoznávání obličejů v reálném čase. Dubajští pochůzkáři s Google Glass na hlavě tak budou mít dokonalý přehled nad všemi lidmi, které jejich brýle detekují. Technologie, která ještě před několika lety patřila do sekce vědecko-fantastických románů se pomalu stává realitou a je pouze otázkou času, kdy se v obdobné formě rozšíří k bezpečnostním složkám v ostatních státech. Arabské emiráty s Jižní Koreou patří mezi země, které se snaží čerpat maximum z dostupných technologií, což automaticky pomáhá k dalšímu vývoji a nasazení mimo státní sektor. Bude zajímavé sledovat, kolik času uplyne, než se podobné vymoženosti objeví i v rukách našich policistů.

 
Lamborghini Aventador je další perlou, která brázdí dubajské silnice

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).