Sledujte nás na YouTube

Chytré brýle Google Glass se stanou běžnou výbavou dubajských policistů

Spojené arabské emiráty slouží v posledních letech jako výkladní skříň luxusního zboží a těch nejmodernějších technologií. Kromě několika světových rekordů z různých oblastí stojí za pozornost i místní policie, která disponuje vskutku impozantním vozovým parkem. Zdejší příslušníci vyjíždějí na hlídkování v nadupaných supersportech, které by jim záviděl nejeden tuzemský lobbista. Nově se v jejich výbavě usídlila další zajímavá hračka a to konkrétně chytré brýle Google Glass. 

 

V současné době slouží místním důstojníkům pro monitorování dopravních přestupků a lustraci kontrolovaných automobilů. Aktuální software dokáže po vyfotografování VIN kódu vozidla zjistit skutečného majitele a prověřit, zda například nefiguruje v přestupkovém registru. Mezi další funkce, které mají policistům usnadnit službu, patří přímé sdílení pořízených snímků do centrální databáze. S uvedením Google Glass se začalo hojně diskutovat o obavách ze ztráty osobní anonymity, která se však dávno vytratila s nasazením kamerových systému do všech větších měst. 

 
Dubajští policisté se po ulicích prohánějí v takových skvostem, jakým je například Bugatti Veyron s výkonem přesahující tisíc koňských sil

Zarytým odpůrcům monitorovacích prostředků proto neudělá radost aktuálně vyvíjený software pro rozpoznávání obličejů v reálném čase. Dubajští pochůzkáři s Google Glass na hlavě tak budou mít dokonalý přehled nad všemi lidmi, které jejich brýle detekují. Technologie, která ještě před několika lety patřila do sekce vědecko-fantastických románů se pomalu stává realitou a je pouze otázkou času, kdy se v obdobné formě rozšíří k bezpečnostním složkám v ostatních státech. Arabské emiráty s Jižní Koreou patří mezi země, které se snaží čerpat maximum z dostupných technologií, což automaticky pomáhá k dalšímu vývoji a nasazení mimo státní sektor. Bude zajímavé sledovat, kolik času uplyne, než se podobné vymoženosti objeví i v rukách našich policistů.

 
Lamborghini Aventador je další perlou, která brázdí dubajské silnice

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *