TOPlist

Chrome umí spotřebovávat méně RAM a energie. Máte nové funkce aktivované?

logo prohlížeče google chrome
  • Chrome se naučil pracovat efektivněji s RAM a snížit svou energetickou náročnost
  • Dvě nové funkce se šíří mezi všemi uživateli s verzí prohlížeče 110
  • Ve výchozím stavu jsou aktivovány, můžete si je ovšem vypnout či přizpůsobit

Internetový prohlížeč Google Chrome patří mezi nejpopulárnější software svého druhu na světě. Kromě celé řady předností, díky kterým si jej uživatelé oblíbili, ale trpí i některými nedostatky, které stihly za dobu jeho existence už téměř zlidovět. Řeč je samozřejmě o velké náročnosti prohlížeče na dostupnou RAM a také o jeho energetických nárocích. Tyto nedostatky chce Google ve verzi 110 konečně odstranit.

chrome saver 1
Dvojice nových funkcí v prohlížeči Chrome

Funkce Spořič paměti a Spořič energie se poprvé objevily už ve verzi 108, nicméně až v současné aktualizaci se rozšířily na všechna zařízení a najdete je v Nastavení, v sekci Výkon. Spořič paměti funguje podle popisu přímo od Googlu následovně: „Když je tato funkce zapnutá, uvolňuje Chrome paměť obsazenou neaktivními kartami. Aktivní karty a jiné aplikace tak mají k dispozici více výpočetních zdrojů a prohlížeč Chrome zůstává rychlý. Když se k neaktivním kartám vrátíte, automaticky se aktivují.“ Funkci si také můžete přizpůsobit volbou konkrétních stránek, na které úspora paměti nebude vztahovat.

chrome saver 2
Spořič energie má v horní liště i vlastní ikonu

Naproti tomu Spořič energie popisuje prohlížeč Chrome takto: „Když je tato funkce zapnutá, Chrome šetří baterii tím, že omezuje aktivitu na pozadí a vizuální efekty, jako jsou plynulé posouvání a snímková frekvence videí.“ Funkci lze využívat ve dvou režimech, konkrétně pokaždé, když počítač není připojený ke zdroji napájení, nebo ji lze automaticky aktivovat pokaždé, když kapacita baterie dosáhne 20 procent. Obě funkce jsou po aktualizaci ve výchozím stavu zapnuté a měly by mít pozitivní dopad nejen na množství spotřebované RAM, ale také na energetickou náročnost.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku