Domů » Bleskovky » Chrome 76 přinese změny v načítání stránek, vylepšený tmavý režim a další novinky

Chrome 76 přinese změny v načítání stránek, vylepšený tmavý režim a další novinky

Chrome 75 vyšel teprve před pár dny, ale už se usilovně pracuje na nové verzi. Aktuální betaverze prohlížeče Google Chrome 76 přináší hned několik zajímavých novinek.

Chrome Beta
Chrome Beta
Autor: Google LLC
Cena: zdarma

Nová verze by se do ostrého nasazení měla dostat 30. července, betaverzi však můžete pochopitelně stahovat již nyní.

Další hřebíček do rakve Flashe

Adobe oznámilo konec podpory svého Flashe již v roce 2017, což vedlo k postupnému útlumu technologie. Úplné odstranění z Chromu je naplánováno na rok 2020, s verzí 76 však přichází další fáze postupného odsouvání do historie.


chrome 76 flash

Pokud nějaká stránka stále používá Flash, prohlížeč Chrome se dosud ve výchozím stavu ptal, jestli chcete plugin spustit. To se však od verze 76 změní, neboť výchozím stavem je nově blokování bez ptaní. Pokud ale Flash z nějakého důvodu stále potřebuje, v nastavení (chrome://settings/content/flash) ho stále zapnout půjde.

„Tajný“ anonymní režim

Drobné změny se v nové verzi prohlížeče dočká i anonymní režim, který se stane pro navštěvované weby neodhalitelným. Změny v implementaci FileSystem API totiž přestanou stránkám umožňovat rozpoznat, jestli máte tento režim aktivní.

Tuto funkci dosud využívaly především zpravodajské weby s placeným přístupem (paywallem), které se tak snažily zabránit překonávání limitu několika zdarma dostupných článků „na osobu“.

Méně vyskakovacích oken

Velmi příjemnou novinkou je jisté omezení vyskakovacích oken. V současnosti Chrome umožňuje webům zobrazovat vyskakovací okna v podstatě při jakékoliv interakci se stránkou. Od nové verze však bude vyžadována aktivní interakce.

Pokud tedy budete na stránce například pouze posouvat prstem, přejíždět kurzorem, nebo mačkat klávesu Esc, vyskakovací okna budou blokována. Například při klikání na odkazy či psaní do textových boxů ale web bude mít možnost zobrazit vyskakovací okno i nadále.

Plynulejší načítání stránek

Spíše kosmetickou změnou je pak testování nové funkce nazvané Paint Holding. Prohlížeč Chrome dosud po kliknutí na odkaz krátce zobrazil bílé pozadí, aby „ujistil uživatele že se stránka načítá“. To však nyní bylo vyhodnoceno jako nežádoucí u webů, kde načtení trvá pouze relativně krátkou dobu.

Chrome proto nově „počká“ na načtení nové stránky a překreslení provede plynule bez probliknutí bílé obrazovky.

Lepší tmavý režim

Chrome se v předchozích verzích naučil používat tmavé téma a funkci nyní dále o něco rozšiřuje. Webům umožní rozeznávat, jestli má uživatel prohlížeč do tmavého vzhledu přepnutý. Pokud bude odpověď kladná, automaticky se bude moci aktivovat i tmavá verze samotné stránky, samozřejmě za předpokladu, že ji provozovatel daného webu nabízí.


Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Kuk
Anonym
Kuk

Opera pro android je lepší ve všech směrech než Chrome.

Tomas
Anonym
Tomas

Nejlepší je edge

uni
Uživatel
uni

Ne, Samsung Internet? Ne, Firefox, ne, browser z AOSP, ne Brave…

Ba ne, ten Samsung Internet?

Tedy
Uživatel
Tedy

V jednom updatu jsem měl adresní řádek dole, pak se zase vrátil nahoru a beta to myslím nebyla, bude tohle obsahovat i finální verze?