Domů » Bleskovky » ČHMÚ chystá vlastní aplikaci pro sledování počasí. Bude přesnější než Norové (oživeno)

ČHMÚ chystá vlastní aplikaci pro sledování počasí. Bude přesnější než Norové (oživeno)

Aplikací, které sledují předpovědi počasí, je skutečně nespočet. Jen málokterá si ovšem v našich luzích a hájích vysloužila takovou pověst jako norská předpověď Yr.no. Až doposud jí konkurovala česká aplikace Aladin, která si bere data přímo od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejího ředitele Marka Riedera, který poskytl rozhovor serveru iDnes.cz, ale nyní ČHMÚ chystá vlastní aplikaci pro Android a iOS.

Máme informace podrobnější a přesnější než Norové. Proč je tedy neposkytnout veřejnosti?“ okomentoval Rieder důvody, které vedly ČHMÚ k tomu, aby do světa vypustil vlastní aplikaci. Podle jeho slov sbírá Ústav spoustu dat, které nijak nereprezentoval navenek.

Aktualizováno 2. května: aplikace už je dostupná na Google Play

Majitelé zařízení s Androidem už si mohou novou aplikaci ČHMÚ zdarma stáhnout z Google Play. Kromě klasické verze je k dispozici také varianta Plus, která je rovněž bezplatná, ale poskytuje ještě přesnější data, která sbírá z jednotlivým meteostanic v České republice. Určena je především pokročilým uživatelům, kteří díky tomu získají přístup k velice přesným údajům o počasí. Pro běžné uživatele zcela postačuje základní verze aplikace.

ČHMÚ
Cena: zdarma
ČHMÚ+
ČHMÚ+
Autor: OKsystem
Cena: zdarma

Aladin o data nepřijde, ČHMÚ ale vlastní aplikace chyběla

ČHMÚ proto chystá spustit rovnou dvě aplikace, které se budou lišit mírou informací, které uživatelům poskytnou. Aplikace jako Aladin či iRadar budou mít samozřejmě i nadále přístup k datům ČHMÚ, nicméně nyní bude na trhu navíc i oficiální aplikace této instituce.

Aplikace ČHMÚ a ČHMÚ Plus se chystají na světlo světa v několika následujících dnech pro systém Android, uživatelé iOS si budou muset ještě tři měsíce počkat. Vývoj aplikací stál okolo sedmi milionů korun a rozhodně to neznamená, že Ústav bude těmito aplikacemi končit – podle Riedera by do budoucna mohla přibýt také aplikace ČHMÚ Sport zaměřená na počasí pro sportovce nebo se také chystá spolupráce s vývojáři z aplikace Windy.com, o které jsme také psali.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

9 komentářů

 1. A madam Honsová nebude mít co žrát.

  • jelimanekZpralesa

   pí.Honsová bude mezi prvníma, kteří si tu aplikaci nainstalují a možná už konečně ty předpovědi budou správné :D

 2. To slibují už pěkně dlouho, těch pár dní taky může být pár set dní.

 3. A možná bude i konečně předpověď pro Moravu a Slezsko. Ne jak to doposud ČHMÚ doposud udává.

 4. „Vývoj aplikací stál okolo sedmi milionů…“ ach jo, další zbytečné aplikace, přitom stačilo udělat moderní web… Škoda.

  • To je zase dalsi klenot od korunovaneho trolla ceskych for. Chvalabohu, ze tieto nuly nerozhoduju v zivote a spolocnosti o nicom dolezitom.

 5. Aplikace ČHMÚ a ČHMÚ Plus se chystají na světlo světa v několika následujících dnech , opět politická , česká odpověď, kdy, to nikdo neví, snad aplikace bude lepší než tato odpověď.

 6. Karel Novák

  To mě vždy pobaví…to tvrzení, že „norové“nejsou tak přesní jak se zdá (nejmenovaný český hydrometeorolog v rozhovoru na netu), nebo že češi budou v předpovídání přesnější. No, zatím jim to opravdu nevychází. :D :D

  • Ale nikdo netvrdí že Norové nemají dobrou předpověď, jen že data ČHMÚ jsou přesnější „Máme informace podrobnější a přesnější než Norové. Proč je tedy neposkytnout veřejnosti?“ To zákonitě neznamená že prezentace dat bude lepší.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).