Sledujte nás na YouTube

Česká aplikace Windy pomáhá lidem bojovat s počasím

Přesná předpověď počasí je něco, co ocení každý z nás. Pokud ale jde jen o to nezmoknout, spokojíme se často i s méně přesnými předpověďmi. Jakmile se ovšem ocitneme v místech, které má zasáhnout hurikán nebo jiný druh nebezpečného počasí, je třeba sáhnout po lepších nástrojích. Tu nabízí česká aplikace Windy, která pomáhá lidem po celém světě.

Windy pro určování povětrnostních podmínek využívá dva meteorologické modely: americký GSF a evropský ECMWF. Americký hydrostatický model je sice zastaralý a není příliš přesný, pro uživatele je ale zdarma. Evropský model patří mezi špičku v meteorologických modelech, zato je však zpoplatněn. ECMWF používá oproti GSF více informací z meteorologických stanic, lépe pracuje s nadmořskou výškou a lépe propočítává fyzikální vlastnosti mraků.

Windy je jedna z mála aplikací, která vám poskytne data z ECMWF zdarma, čímž se odlišuje od většiny aplikací na předpověď počasí. Spoléhají se na ní například záchranáři, námořníci nebo piloti. Aplikace je dostupná pro Android, iOS a na stránkách Windy.com.

Michael Chrobok

Student Univerzity Palackého, nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentáře

  1. Chtělo by to widget…

  2. Roman (neregistrovaný)

    “…bojovat s počasím…” ?
    To už tu jednou bylo (Poručíme větru, dešti) a moc se to neujalo.

  3. Max (neregistrovaný)

    Už nadpis je bulvární škvár! Prej bojovat s počasím! To je jak za komárů: Poručíme větru, dešti! Kristepane, to je fakt potřeba podporovat čtenost rádoby křiklavým titulkem? Jak přesně ta aplikace (nebo jakákoli jiná) bojuje s počasím? Fakticky je to naopak. Aplikace ani člověk (ani jiný tvor) s počasím nebojuje, přizpůsobuje se mu. Třeba tak, že mám lepší předpověď…

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *