Chcete mít při volání z telefonu vždy perfektní zvuk? Zkuste tenhle jednoduchý trik

zena telefonuje pexels
  • Přestože žijeme v době sociálních sítí a chatování, celá řada lidí si raději zavolá
  • U hlasových hovorů je však extrémně důležité, aby vám druhá strana dobře rozuměla
  • Ukážeme vám tajnou vychytávku pro iPhony a iPady, která umí kvalitu hovorů vylepšit

Každý zná, když s někým hovoří po telefonu a namísto dotyčné osoby slyší šum, praskání či hluk v pozadí. Jednoho by napadlo, že výrobci mobilů už kvalitu mikrofonů a reproduktorů neřeší, že se zkrátka není kam posouvat. Tak to ale rozhodně není, jak ukázal třeba minulý rok Apple.

Aktivní potlačení hluku při telefonování

Pokud máte jeden z posledních iPhonů či iPadů s iOS 15, respektive iPadOS15, můžete vyzkoušet speciální nastavení mikrofonu. Pokud totiž při probíhajícím telefonátu rozkliknete v ovládacím centru položku Mikrofon, narazíte na speciální vychytávku pro zlepšení zvuku.

Implicitně je mikrofon nastaven na režim Standardní, pak je tu ještě Izolace hlasu a Široké spektrum. Ten poslední funguje podobně jako transparentní režim u sluchátek, takže druhá strana ihned uslyší zvuky z vašeho okolí. Jako využití se nabízí kupříkladu skupinový telefonát z jednoho zařízení.zena telefonuje pexelsNepřehlédněte

Chcete mít při volání z telefonu vždy perfektní zvuk? Zkuste tenhle jednoduchý trik

Nás bude ale mnohem víc zajímat druhá možnost, a sice Izolace hlasu. Ta funguje přesně opačně, tedy vlastně jako aktivní potlačení hluku okolí (ANC, active noise cancelling) u sluchátek. Telefon či tablet se postará o to, aby mikrofony filtrovaly veškeré rušivé zvuky a dotyčný na druhé straně hovoru uslyšel pouze váš hlas.

Jak zlepšit kvalitu hovoru na iPhonu a iPadu?

  1. Nejdříve musíte zahájit audio či videohovor ve vaší oblíbené aplikaci (o těch podporovaných ještě bude řeč)
  2. Dále vyvolejte ovládací centrum –> otevřete položku Mikrofon
  3. Zde už si můžete vybrat jednu ze zmíněných tří možností a sledovat případný rozdíl rovnou během telefonátu
iphone rezim mikrofonu ios 15
Funkce nastavení mikrofonu je skrytá v ovládacím centru

Háček je v podpoře

Bohužel, i tato na první pohled jednoduchá vychytávka má hned několik háčků. Předně – abyste vůbec funkci v ovládacím centru našli, potřebujete iPhone XS či XR a novější, samozřejmě s nainstalovanou aktualizací iOS 15.

Mnohem větší bolest však přichází stran podpory aplikací. Pokud už se těšíte, jak si vylepšíte zvuk při běžném telefonátu, tak vás zklamu. V rámci starého dobrého volání z čísla na číslo není přepínání režimů mikrofonu možné. Musíte totiž hovor provádět přes některou z podporovaných aplikací a pro každou z nich si režim nastavit samostatně. Tam patří třeba WhatsApp, Slack, Signal, Snapchat, Instagram, naštěstí i Facebook Messenger, samozřejmě i nativní FaceTime a řada dalších.

Na druhou stranu tento fígl nefunguje třeba při natáčení videí na TikTok. Problém je i v tom, že podpora aplikací není nikde explicitně garantovaná, tudíž záleží na každé jednotlivé aplikaci, jestli pro své hovory funkci zpřístupní, nebo nikoliv.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku