- Dynamický ostrov si na iPhonu získal značnou popularitu, na macOS ovšem stále chybí
- Podobnou funkcionalitu nabízí aplikace NotchNook
- K vyzkoušení je na dva dny zdarma, pak už musíte zaplatit
Když Apple představil novou funkci v rámci iOS s názvem Dynamický ostrov, která využívá výřezu v displeji iPhonu kreativním způsobem, bylo to pro mnoho uživatelů překvapením. Především proto, že se jedná o poměrně jednoduchou myšlenku, která nicméně žádného konkurenčního výrobce nenapadla dříve. Uživatelé počítačů s operačním systémem macOS jsou však prozatím o tuto funkci ochuzeni i přes to, že nejnovější MacBooky disponují výřezem ve stylu iPhonu. S aplikací NotchNook nicméně můžete funkcionalitu Dynamického ostrova využívat také na počítačích od Applu.
NotchNook přináší funkci, kterou mnoho uživatelů macOS postrádá
NotchNook promění výřez na MacBooku Air nebo MacBooku Pro v podstatě v dynamický ostrov iPhonu. Stejně jako Dynamický ostrov se i NotchNook rozšiřuje z výřezu a odhaluje „Nook“ se základními ovládacími prvky médií (něco jako živé aktivity v iOS) a dalšími přizpůsobitelnými widgety. Dále je zde karta „Tray“, do které můžete odkládat soubory nebo aplikace a je podobná doku v systému macOS. Zde uložené soubory nicméně v paměti zůstanou jen po dobu, co budete mít aplikaci spuštěnou.
:no_upscale():format(webp)/cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/25540085/MacBook_Air_NotchNook.gif)
K této funkci se dostanete kliknutím na kartu, která splývá s výřezem, nebo přejetím prstem po trackpadu směrem dolů, když je nad ním kurzor myši. Nebo ji můžete nastavit tak, aby automaticky klesala dolů, když na ni najedete myší. NotchNook funguje na počítačích Mac s výřezem i bez něj – na počítačích bez výřezu si ho můžete přizpůsobit tak, aby vypadal jako plný výřez nebo aby se zobrazoval jen jako malý černý pruh uprostřed horní části obrazovky. V aplikaci jsou uvedeny další funkce, které se objeví v blízké době, například možnost zabalovat nebo rozbalovat soubory do formátu ZIP jejich přetažením do aplikace.
Ačkoli má aplikace nějaké ty dětské problémy a není úplně dokonalá, působí jako velmi přirozené rozšíření systému macOS, a jakmile si na ni zvyknete, nebudete ji chtít přestat používat. Stáhnout si ji můžete rovnou z oficiálních stránek a vyzkoušet si ji zdarma po dobu 48 hodin: poté si ji buďto budete muset koupit za jednorázovou platbu 25 dolarů (cca 700 Kč s daní), nebo využít předplatného v ceně 3 dolarů měsíčně (cca 85 Kč s daní).